Amarantus w diecie przyszłej mamy

Bakalie.com

Amarantus w diecie przyszłej mamy

Dieta kobiety w trakcie ciąży jest niezmiernie istotna, zarówno dla niej samej jak i dla rozwijającego się płodu. Mama musi dostarczyć do swojego organizmu jak najbardziej wartościowe składniki odżywcze. Dieta, w tym szczególnym okresie powinna składać się z produktów jak najmniej przetworzonych, a wszelka przetworzona żywność powinna być spożywana jak najrzadziej. Doskonale sprawdzi się tutaj amarantus, który zachwyca bogactwem swych składników.

 

Trochę historii

Jedną z pierwszych cywilizacji, które prawdopodobnie zajęły się uprawą tej rośliny byli starożytni Majowie. Inkowie i Aztekowie uprawiali jego porównywalną ilość z kukurydzą czy ziemniakami. Jedna z legend głosi, że w trakcie trwających krwawych walk do wypieków, którym podstawowym składnikiem był właśnie amarantus dodawano krwi jeńców. Na kontynent europejski amarantus dotarł jako roślina ozdobna. W trakcie licznych badań naukowcy odkryli jego niezwykle cenny skład i od tego właśnie momentu rozpoczęto jego uprawę. Na terenie Polski hoduje się go od blisko 20 lat, głównie na terenie Lubelszczyzny.

Dlaczego amarantus jest polecany dla kobiet w ciąży?

  • Posiada niski indeks glikemiczny ( 35) - pozwoli więc na utrzymanie prawidłowej masy ciała przyszłej mamy.
  • Ma dużą zawartość błonnika pokarmowego- pozwoli na sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, zapobiegnie zaparciom hemoroidom, które bardzo często pojawiają się u kobiet ciężarnych.
  • Jest cennym źródłem magnezu- szacuje się nawet, że zawartość tego pierwiastka jest większa niż w kawałku czekolady. Wspomaga tym samym pracę układu nerwowego i pozwala redukować stres.
  • Zawiera niezwykle dużą ilość żelaza- zapobiega tym samym anemii, wcześniejszym porodom i poronieniom.
  • W jego składzie jest kwas foliowy- niezwykle ważny w składnik, który należy suplementować zarówno przed zajściem w ciąży, jak i w czasie jej trwania. Pozwala on zapobiegać wadom układu nerwowego u dziecka.
  • Jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych- skutecznie redukuje poziom cholesterolu, zapobiegając tym samym powstawaniu zakrzepów.
  • Zawiera niezwykle wiele białka- mówi się nawet, że więcej w porównaniu do mięsa. Jest więc doskonałą propozycją dla wegetarianek lecz również sprawdzi się w początkowym etapie ciąży, kiedy to u części z pań występuje nadwrażliwość węchowa i nie mogą spożywać dań mięsnych.
  • W swym składzie posiada skwalen - działa on przeciwzapalnie oraz pozwala na zwiększenie odporności przyszłej mamy.


Autor: Redakcja Bakalie.com