Owoce i warzywa w ciąży – czyli jak jeść zdrowo

Bakalie.com

Ciąża, to niezwykły moment w życiu kobiety. Chyba żadnej mamy nie musimy przekonywać, jak ważne w tym okresie jest dbanie o zdrowie swoje i dziecka. Najlepszym sposobem jest przestrzeganie zdrowej diety, pełnej owoców i warzyw. To właśnie dobrze zbilansowana dieta w połączeniu ze spokojem i umiarkowanym ruchem odpowiada za prawidłową pracę naszego organizmu.

Awokado

Zawiera duże ilości kwasu foliowego. Największe zapotrzebowanie na kwas foliowy jest na początku ciąży ponieważ składnik ten wspomaga budowę układu nerwowego dziecka, a także zapobiega wadom wrodzonym. Awokado jest mdłe w smaku, jednakże w połączeniu z odpowiednimi dodatkami może być doskonałym i przepysznym składnikiem zdrowego posiłku. Natomiast zawarte w nim witaminy z grupy B i magnez pomagają łagodzić stres i wahania nastroju, tak bardzo uciążliwe dla kobiet w ciąży.

Banany

Banany to przede wszystkim magnez, który wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz zapobiega dokuczliwym w ciąży skurczom łydek. Owoce te bogate są także w potas, który pomaga pozbyć się z organizmu nadmiernej ilości wody i tym samym łagodzi obrzęki. Banany to bardzo sycące owoce. Tryptofan w nich zawarty sprawia, że szybko poprawiają nastrój. Ze względu na swój skład, mogą być stosowane jako samodzielny posiłek. Zawierają znaczne ilości witaminy A, C, E, a także pierwiastków: wapnia, fosforu, fluoru i żelaza.

Buraki

Buraki, dzięki dużej zawartości witamin z grupy B zapobiegają anemii i powodują, że w organizmie zwiększa się produkcja czerwonych krwinek. Buraki zawierają dużą ilość kwasu foliowego. Działają przeczyszczająco i odkwaszająco. Sok z buraków jest znakomitym lekarstwem na zaparcia i zgagę.

Czosnek

Nie ma lepszego antybiotyku niż czosnek. W czosnku znajdują się bowiem związki siarki, glikozydy, witaminy A, B, C, wapń, jod, cynk oraz żelazo, które działają bakteriobójczo. Właściwości pierwiastków wywołują reakcje obronne organizmu przed infekcjami. Badania naukowe dowodzą, że regularne jedzenie czosnku obniża również poziom złego cholesterolu we krwi. Przykrego zapachu z ust po zjedzeniu czosnku pozbędziemy się, żując świeże listki pietruszki, bądź przegryzając jabłkiem.

Jabłka

W jabłkach najważniejszą funkcję pełnią pektyny. Mają one właściwości oczyszczające. Dodatkowo zmniejszają wchłanianie się cholesterolu do krwi i działają przeciw zaparciom. Najskuteczniejsze działanie mają jabłka jedzone w postaci surowej. Jabłko zjedzone przed posiłkiem wzmaga apetyt. Pamiętajmy, że najwięcej witamin jest tuż pod skórką. Dlatego nie obierajmy jabłek przed jedzeniem, natomiast dokładnie je myjmy.

Kapusta kiszona

To bomba witaminy C i probiotyków. Dodatkowo bogata jest w witaminę B6, B12, K, a także w potas, wapń, cynk i żelazo. Kapusta kiszona to najlepszy, naturalny środek na oczyszczenie organizmu z drobnoustrojów znajdujących się w jelitach.

Kiwi

Jedno duże kiwi pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Dzięki dużej zawartości tej witaminy, kiwi to znakomity lek na przeziębienie. Do tego zawiera witaminę E, kwas foliowy i potas.

Maliny

Maliny to nic innego jak kwas foliowy, potas i witamina C. Mówi się, że dzięki dużej zawartości kwasu askorbinowego i salicylowego, malina to naturalna aspiryna. Nic tak nie działa przeciwzapalnie i napotnie jak sok z malin, który jest doskonałym, naturalnym lekiem na przeziębienie.

Pomidory

Pomidory mają dobry wpływ na układ nerwowy dzięki witaminie C, A, B, magnezowi i fosforowi. Zawarty w pomidorach potas obniża ciśnienie krwi i zapobiega obrzękom. Sok pomidorowy znakomicie gasi pragnienie w upalne dni i zapobiega wypłukiwaniu się potasu z organizmu. Ze względu na dużą zawartość witaminy PP, pomidory są niskokaloryczne. Szczególnie polecane są kobietom zmagającym się z cukrzycą ciążową.

Szpinak

Świeży szpinak to bogate w kwas foliowy i beta karoten warzywo, które jest łatwo i szybko przyswajane przez organizm. Szpinak gotowany nie posiada już tak wiele właściwości, dlatego zaleca się spożywanie go na surowo, na przykład jako dodatek do koktajli bądź składnik sałatek.

Śliwki

Śliwki poprawiają samopoczucie i skołatane nerwy ponieważ zawierają dużo witaminy B. Bogate są w potas, fosfor, magnez, żelazo, wapń. Węgierki i renklody to najlepsze śliwki na zaparcia.
Zawarte w śliwkach pektyny działają oczyszczająco na przewód pokarmowy, usuwając zbędny tłuszcz i cholesterol.

Warzywa strączkowe :

Wszystkie przyszłe mamy wegetarianki do swojej diety powinny włączyć fasolę, groszek, soczewicę czy bób ponieważ warzywa te bogate są w białko roślinne i skrobię. Niestety warzywa strączkowe wywołują wzdęcia. Aby tego uniknąć należy przed ugotowaniem je namoczyć. Kiedy się zagotują wodę należy odlać, nalać świeżej i gotować dalej. Dobrze jest również dodawać do nich zioła takie jak cząber czy kminek. Ułatwią one proces trawienia strączków i pomogą uniknąć przykrych wzdęć.

Świadome odżywianie w ciąży to przede wszystkim umiejętność podejmowania prawidłowych wyborów żywieniowych. Dzięki wprowadzeniu do codziennej diety dużej ilości świeżych owoców i warzyw, poprawia się samopoczucie i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości często występujących w tym czasie.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło: YouTube/ Siostra Ania