Arbuz – właściwości zdrowotne i odżywcze

Bakalie.com

Arbuz to nie tylko przepyszny i soczysty owoc, lecz również źródło właściwości zdrowotnych i odżywczych. Szklanka miąższu z arbuza zawiera jedynie 46 kalorii co sprawia, że bez strachu mogą po niego sięgać także osoby na diecie. Arbuz jest także bogaty w witaminę C i A, które odgrywają bardzo ważne role w naszym codziennym odżywianiu.

Czy arbuz nawadnia organizm?

Podstawową zasadą dotyczącą zachowania prawidłowo nawodnionego organizmu jest codzienne wypijanie dużej ilości wody. Jednakże zjadanie pokarmów bogatych w wodę jest także niezwykle pomocne. Arbuz zawiera 92 % wody, co sprawia, że może nam ułatwić zachowanie prawidłowej gospodarki wodne organizmu. Dodatkowo, duża zawartość wody w niektórych warzywach i owocach jest jednym z powodów dla których po ich zjedzeniu czujemy się syci. Połączenie wody i błonnika zapewnia, że dostarczamy organizmowi dużą porcję pożywienia o stosunkowo niskiej kaloryczności.

Arbuz – składniki odżywcze

Wśród słodkich owoców, arbuz zawiera najmniejszą ilość kalorii – 46 kalorii na szklankę miąższu. Jest mniej kaloryczny nawet niż znane z niskiej zawartości cukru owoce jagodowe w tym borówki.

154 gramy miąższu z arbuza zawierają wiele składników odżywczych oraz witamin i minerałów. W arbuzie znajdziemy witaminę C, A, potas, magnez a także witaminy z grupy B: B1, B5 i B6.

Arbuz jest także bogaty w karotenoidy, między innymi w beta karoten i likopen. Dodatkowo zawiera cytrulinę – ważny aminokwas.  

Antyoksydanty zawarte w arbuzie

Witamina C  to antyoksydant, chroniący przed uszkodzeniami komórek spowodowanymi działalnością wolnych rodników. Karotenoidy to składniki pochodzenia roślinnego, które nasze ciało przekształca w witaminę C. Do karotenoidów zaliczmy alfa karoten i beta karoten.

Likopen jest rodzajem karotenoidów, który nie przekształca się w witaminę A. Ten antyoksydant nadaje roślinom czerwony kolor (między innymi pomidorom i arbuzom) i posiada wiele właściwości zdrowotnych. Kukurbitacyna E natomiast, to składnik pochodzenia roślinnego o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych.

Arbuz chroni przed rakiem?

Badania wykazały, że likopen oraz inne składniki pochodzenia roślinnego, występujące w arbuzie posiadają silne właściwości anty nowotworowe. Jednakże pomimo, że przyjmowanie likopenu powiązane jest z obniżaniem ryzyka niektórych typów nowotworów, wyniki wciąż nie są jednogłośne. Najlepsze rezultaty zostały potwierdzone dotychczas w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego.

Likopen wydaje się zmniejszać ryzyko raka poprzez obniżenie insulino odpornego czynnika wzrostu (IGF), białka zaangażowanego w podział komórek.  Wysoki poziom IGF jest bezpośrednio powiązany z rakiem.

Arbuz poprawia zdrowie serca

Choroby serca są główną przyczyną zgonów na świecie. Na ich powstawanie składa się wiele czynników, między innymi zły tryb życia, nieodpowiednia dieta, nałogi. Zmiana tych nawyków może bezpośrednio obniżyć ryzyko chorób serca i wylewów, między innymi poprzez obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Składniki odżywcze występujące w arbuzie mogą przyczynić się do poprawy zdrowia serca.

Badania wykazują, że likopen może wspomóc obniżenie poziomu złego cholesterolu i ciśnienia krwi. Zapobiega on również uszkodzeniom oksydacyjnym. Likopen sprawdza się świetnie także w przypadku kobiet w wieku menopauzalnym, które zmagają się ze sztywnością i grubością ścian tętnic. Arbuz zawiera cytrulinę, aminokwas zwiększający poziom tlenku azotu w organizmie. Tlenek azotu natomiast pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, co bezpośrednio przyczynia się do  obniżania ciśnienia krwi.

W miąższu arbuza odnajdziemy także one witaminy  i minerały, sprzyjające zdrowemu sercu, takie jak: witamina A, B6, C, magnez i potas.

Arbuz zmniejsza stan zapalny

Stan zapalany to jeden z głównych czynników prowadzących do chronicznych schorzeń i dolegliwości. Arbuz może pomóc zmniejszyć stan zapalny i uszkodzenia oksydacyjne, ponieważ jest bogaty w antyoksydanty: likopen i witaminę C. Zarówno likopen jak i witamina C posiadają także działanie wspierające pracę mózgu. Badania wykazały, że ich przyjmowanie opóźnia objawy choroby Alzheimera.

Arbuz łagodzi zakwasy

Cytrulina, aminokwas zawarty w arbuzie redukuje zakwasy i bóle mięśni. Co ciekawe, sok z arbuza rozszerza bio aktywność cytruliny, przez co jej działanie jest jeszcze silniejsze. Badania przeprowadzone na grupie sportowców wykazały, że wypijanie przez nich soku z arbuza z cytruliną znacząco zmniejszyło dyskomfort związany z zakwasami oraz ból mięśni.


Wpływ arbuza na skórę i włosy

Zarówno witamina A jak i C, występujące w arbuzach są niezwykle ważne dla zdrowia skóry i włosów. Witamina C pomaga organizmowi wytwarzać kolagen, proteinę dzięki której nasza skóra jest gładka i jędrna a włosy silne i lśniące. Witamina A, jest także bardzo ważna dla zdrowia skóry. Pomaga bowiem wytwarzać i naprawiać komórki. Bez prawidłowej dawki witaminy A, nasza skóra staje się sucha i łuszcząca. Zarówno likopen jak i beta karoten chronią skórę przed poparzeniami słonecznymi.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Jak szybko i łatwo pokroić arbuza:


  

źródło : Youtube/ Jem zdrowo i smacznie