Acerola - źródło witaminy C

Bakalie.com

Acerola to owoc pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Zdobyła uznanie na całym świecie, głównie ze względu na niesamowicie wysoką zawartość witaminy C. Nazywana jest jednym z najzdrowszych owoców w kategorii super produktów – superfood. W większości przypadków acerola sprzedawana jest pod postacią proszku, przygotowywanego z mrożonych, bądź suszonych owoców, ze względu na fakt, że w ten sposób zachowanych zostaje większość jej wartości odżywczych.

 

Acerola zawiera 25 razy więcej witaminy C niż pomarańcze

Istnieje wiele teorii mówiących o niesamowitych właściwościach zdrowotnych aceroli, które nie są nigdzie potwierdzone. Jednakże jeśli chodzi o zawartość witaminy C, fakt ten jest całkiem niepodważalny. Ten tropikalny super owoc jest jednym z najsilniejszych naturalnych źródeł witaminy C na świecie. W 100 gramach świeżego owocu znajduje się ponad 1,365 miligramów witaminy C. Dla porównania, pomarańcze, które to przez wiele osób uznawane są za bogactwo witaminy C zawierają jej 50 miligramów na 100 gramów owoców.
Znana również jako kwas askorbinowy, witamina C jest składnikiem odżywczym odpowiedzialnym za wiele funkcji naszego organizmu, między innymi działanie układu odpornościowego, zdrowe kości, zęby i silną, lśniącą skórę. Witamina C wpływa także na właściwości antyhistaminowe, które mogą pomóc uniknąć reakcji alergicznych.

Acerola źródło antyoksydantów

Witamina C w aceroli działa jak naturalny antyoksydant. Antyoksydanty to niezwykłe korzystne dla naszego organizmu substancje, neutralizujące działanie wolnych rodników, wpływających na starzenie się ciała, rozwój ciężkich chorób, między innymi chorób serca, raka i choroby Alzheimera. Pomimo, że część z wolnych rodników pojawia się jako produkt uboczny naturalnego metabolizmu, większość z nich generowana jest przez takie rzeczy jak zanieczyszczenie środowiska i powietrza, dym papierosowy, promieniowanie, narkotyki i pestycydy.
Rozważając niezwykle wysoką zawartość witaminy C w aceroli, nie dziwi fakt, że zajmuje ona pierwsze miejsce wśród innych owoców, właśnie z powodu zawartości antyoksydantów.

Acerola na poprawę wzroku

Acerola, bez względu na to czy jedzona na surowo czy pod postacią proszku, zapewnia organizmowi dużą dawkę karotenoidów takich jak beta karoten i luteina. Spożycie produktów bogatych w karotenoidy przynosi wiele korzystnych efektów, między innymi powiązywane jest z poprawą wzroku i ochrony zdrowia oczu. Wielu badaczy sugeruje, że karotenoidy takie jak beta karoten i luteina pomagają odwrócić zniszczenia plamki żółtej związane z wiekiem, ochronić przed wystąpieniem katarakty, poprawić widzenie w ciemności i zredukować ryzyko pigmentowego zwyrodnienia siatkówki.

Acerola a ochrona przed nowotworami

Pomimo, że acerola zawiera dużą ilość składników przeciwnowotworowych takich jak witamina C, karotenoidy i antocyjany, wciąż nie przeprowadzanych zostało wiele badań potwierdzających jej wpływ na prewencję i leczenie raka. Jest to zatem strefa, nad której rozwojem naukowcy wciąż będą musieli jeszcze popracować.

Autor: Redakcja Bakalie.com