Pestki arbuza - mistrzynie drugiego planu

Bakalie.com

Pestki arbuza


O właściwościach zdrowotnych i witaminowych arbuza wiemy już chyba wszystko. Wiemy, że w 92 % składa się on z wody i zawiera niewielką ilość witamin, a także składników mineralnych. Mimo to cenimy go za dużą zawartość przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia i hamują rozwój komórek nowotworowych.
Ale co wiemy o jego pestkach ? Czy wiemy, że pestki arbuza mają właściwości zdrowotne i są wykorzystywane w kuchni ? Raczej nie. Przeszkadzają one każdemu podczas jedzenia i natychmiast się ich pozbywamy. A to jest błąd. Zamiast sięgać po chipsy i paluszki możemy delektować się suszonymi lub prażonymi pestkami arbuza, które w smaku przypominają nasiona słonecznika zmieszane z orzechem.

Małe, czarne, niepozorne


Te małe, czarne drobinki mają większą wartość odżywczą niż miąższ owocu. Pamiętajmy, że 100 g suszonych nasion to aż 557 kcal, a także tłuszcze i białko. Ziarenka więcej wad nie mają, pozostają im tylko same zalety. Są bogatym źródłem magnezu, cynku, żelaza, witamin z grupy B, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Czy wiesz, że …

Nasiona arbuza mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają zwalczać infekcje grzybicze, bakteryjne, choroby skóry. Badania naukowe wykazały, że spożywanie nasion nie niesie ze sobą skutków ubocznych, a jedzone regularnie nasiona są w stanie wyleczyć chorobę wrzodową żołądka i pomagają pozbyć się zaparć. Znajdujący się w pestkach arbuza kwas kukurborycynowy powoduje obniżenie ciśnienia krwi. 

Autor: Redakcja Bakalie.com