Zastosowanie drewna i olejku z drzewa herbacianego

Bakalie.com

Drewno drzewa herbacianego

Drewno drzewa herbacianego jest wytrzymałe i twarde, dlatego często wykorzystuje się je do robienia trzonków narzędzi. Dym z palonego drewna manuka stosuje się przy wędzeniu mięsa i ryb, gdyż nadaje on charakterystycznego smaku wędzonym produktom.

Kwiaty drzewa herbacianego

Jeden z najzdrowszych i najdroższych na świecie miodów, miód manuka, otrzymywany jest właśnie z kwiatów drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego

Ze względu na swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne olejek herbaciany znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany jako zamiennik płynu do płukania. Ma on antyseptyczne właściwości i nadaje się do prania odzieży alergików i dzieci. Może być też stosowany do płukania przy praniu wielorazowych pieluszek. Z olejku herbacianego można przygotować również płyn do czyszczenia blatów kuchennych. Mieszamy 20-25 kropli olejku z drzewa herbacianego z ¼ szklanki wody i ½ szklanki octu. Całość wstrząsamy w butelce i rozpylamy bezpośrednio na powierzchniach, wycierając je czystą szmatką.
Można z powodzeniem stosować go również  do odświeżenia pralki. W tym celu do pustego bębna wlewamy około 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego i uruchamiamy pralkę na gorącym cyklu. Dzięki temu można pozbyć się wszelakich bakterii i przykrego zapachu.

Olejek z drzewa manuka może też być wykorzystywany do usuwania pleśni. 5-10 kropli olejku wlewamy do szklanki wody i przelewamy do butelki ze sprayem. Butelkę należy wstrząsnąć przed każdym zastosowaniem. Pryskaj nią bezpośrednio na pleśń i odczekaj 3-5 minut, a następnie wytrzyj powierzchnię czystą i suchą szmatką.
Olejek herbaciany odstrasza komary i łagodzi ból po ich ukąszeniach. 15 kropli olejku zmieszanych z 250 ml wody rozpylamy w powietrzu w celu pozbycia się komarów. Z kolei na ukąszone miejsca nanosimy kroplę oleju, który działa znieczulająco. Inne owady również nie przepadają za zapachem tego olejku, możemy go zatem wykorzystać do pozbycia się z domu mrówek i innych owadzich szkodników. Wystarczy rozprowadzić kilka kropli olejku u wejścia do domu oraz przecierać kuchenne szafki ściereczką nasączoną olejkiem herbacianym rozpuszczonym w wodzie. Olej herbaciany to również naturalny środek ochrony roślin.
Niewielka ilość olejku z drzewa herbacianego wlana na dno pojemnika czy worka z odpadkami zapobiega brzydkiemu zapachowi.

Autor: Redakcja Bakalie.com