Olejek herbaciany w kosmetyce
Tłoczony z liści drzewa herbacianego olejek jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, przeciwzapalnym i dezynfekcyjnym. Jego lecznicze i kosmetyczne właściwości zaczęto doceniać w pierwszej połowie XX wieku. Dziś jest składnikiem wielu kosmetyków zwłaszcza skierowanych do osób, które mają skórę tłustą, skłonną do zanieczyszczeń, rozszerzonych porów i przede wszystkim – trądziku. Jednak stosowany jest nie tylko w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Ma również szerokie zastosowanie w produktach do kąpieli – znajdziemy go w mydłach w płynie czy też żelach do kąpieli. Można go znaleźć w pastach do zębów oraz w płynach do płukania ust. Jest składnikiem szamponów do włosów przetłuszczających się i szamponów przeciwłupieżowych.
Olejek herbaciany a pielęgnacja cery trądzikowej
Prowadzone na szeroką skalę badania naukowe udowodniły, że olejek herbaciany ma silne działanie antyseptyczne i doskonale się sprawdza w leczeniu zakażeń skóry spowodowanych gronkowcem i paciorkowcem. Przenika on łatwo przez skórę i zwalcza bakterie, które powodują zmiany trądzikowe. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, co sprawia, ze skóra jest mniej tłusta i błyszcząca. Jako jeden z niewielu składników pomocnych w leczeniu trądziku nie powoduje skutku ubocznego w postaci wysuszania skóry. Działa też regenerująco i pobudza produkcję nowego naskórka. Jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych dla cery zanieczyszczonej i trądzikowej, przede wszystkim żeli do mycia twarzy oraz toników.
Olejek herbaciany możemy dodawać do ulubionych kosmetyków, np. do maseczek czy toników. Kilka kropel tego olejku pogłębi działanie oczyszczających maseczek do twarzy. Zwiększy także ich działanie przeciwbakteryjne. Systematyczne stosowanie maseczek z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego łagodzi stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienia i plamy potrądzikowe. Kolejnym dobrym pomysłem dla osób z cerą tłustą i trądzikową jest dodanie paru kropli olejku herbacianego do zwykłego toniku. Dzięki temu tonik lepiej oczyści skórę i poprawi jej koloryt, zwęzi rozszerzone pory. Pomoże w problemach z zaskórnikami i wągrami.
Olejek herbaciany możemy też stosować bezpośrednio na skórę. Po zmieszaniu z innym łagodnym olejem można go używać zamiast kremu na całą twarz, szyję i dekolt. Z kolei na zmiany trądzikowe można stosować punktowo nierozcieńczony olejek. Jednak przy takim jego aplikowaniu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. U niektórych wrażliwych osób olejek stosowany bezpośrednio na skórę może wywołać podrażnienie lub zmiany alergiczne. Dwa razy w miesiącu można też przygotować z niego parówkę na twarz. W tym celu do miski z ciepłą wodą dodaj kilkanaście kropli olejku herbacianego. Następnie nachylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Po 10-15 minutach cera będzie odświeżona a pory oczyszczone.
Olej z drzewa herbacianego a pielęgnacja skóry głowy
Osoby zmagające się z uciążliwym łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry głowy również powinny zastosować olejek z drzewa herbacianego. Niweluje on swędzenie i normalizuje wydzielanie sebum, dzięki czemu zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Kilka kropli olejku dodajemy do szamponu w czasie mycia głowy. Szampon z olejkiem zostawiamy na głowie przez około 2 minuty i dokładnie spłukujemy. Można także stosować go jako składnik płukanek do włosów oraz skóry głowy.
Olejek herbaciany w pielęgnacji stóp i paznokci
Olejek z drzewa herbacianego pomaga też w pielęgnacji stóp z tendencją do nadmiernego pocenia oraz pękających pięt. Sprawdza się także w profilaktyce oraz leczeniu grzybicy stóp i grzybicy paznokci. Można dodawać go do kremu do stóp, który zazwyczaj używamy. Raz na jakiś czas można też przygotować dla stóp leczniczą kąpiel dodając 30 kropli olejku do ciepłej wody.
Autor: Redakcja Bakalie.com