Manuka

Bakalie.com

Kilka słów u miodzie manuka

Miód manuka zajmuje czołowe miejsce wśród produktów z działu zdrowej żywności, głównie dlatego, że posiada ogromne działanie antybakteryjne. Ten drogocenny miód wytwarzany jest z zebranego przez pszczoły pyłku kwiatów Manuka. Jest to wiecznie zielona roślina, pochodząca z rodziny minorowatych. Manuka posiada nieco szorstkie, zielone liście, nieprzekraczające długości 20 milimetrów oraz maleńkie niepozorne kwiaty o białej barwie, z których pobierany jest nektar. Kwiaty manuki rosną jedynie w rejonach Nowej Zelandii i Australii południowo-wschodniej. Miód manuka jest nie tylko cudowny w smaku ale i niezastąpiony w miodo lecznictwie. Trzeba pamiętać jednak, że prawdziwie oryginalny miód manuka pozyskiwany jest jedynie w wyżej wymienionych rejonach i niestety jest bardzo drogi.


Właściwości odżywcze miodu manuka

Miód manuka osiągnął światową sławę, dzięki swoim właściwościom odżywczym. Liczne badania wykazują, że miód ten zawiera bardzo duże ilości methylglyoxalu. Miód o najwyższym stężeniu methylglyoxalu, dojrzewa nawet przez okres dwóch lat. Liczne badania wykazały także jego 100% skuteczność w zwalczaniu bakterii E. Coli ( przy 100mg/kg stężeniu metylglyoxalu ). Wykazano także, że miód ten posiada szereg właściwości leczniczych, otóż, przyczynia się do poprawy krążenia krwi, wytwarzania nowych komórek krwi oraz wzmocnienia odporności organizmu. Świetnie nadaje się wspomagająco w leczeniu choroby Crohna, zespole jelita drażliwego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, ze względu na swoje silne działanie probiotyczne, czyli wspomagające naturalną florę bakteryjną jelit. Wykorzystywany w dermatologii i stomatologii, a dokładniej przy leczeniu: trądziku, oparzeń, odleżyn, liszai i zapalenia dziąseł. Można go używać po wieczornym myciu zębów, gdyż ma działanie antybakteryjne.

Jak kupić najlepszy miód manuka ?

Wybór odpowiedniego miodu manuka, wcale nie należy do najłatwiejszych, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym przy jego zakupie. Na rynku pojawiła się cała masa firm produkujących sztuczne i rozcieńczone miody, które są promowane jako produkty całkiem oryginalne. Certyfikatem jakości miodu manuka jest znaczek MGO, wskazujący rzeczywistą zawartość methylglyoaxalu. Gdy go zauważymy, możemy mieć pewność, że nabywamy pełnowartościowy produkt.

Autor: Redakcja Bakalie.com