Słonecznik

Bakalie.com

Historia i występowanie

Słonecznik (Helianthus) – należy do rodziny astrowatych. Obejmuje ok. 70 gatunków pochodzących z Ameryki północnej. Najbardziej znanym jest słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus).

Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni mieszkańcy Ameryki czcili słoneczniki jako symbol boga słońca już przeszło 4000 lat temu. Świadczą o tym malowidła przedstawiające kwiaty i ziarna słonecznika. Starożytni Inkowie, Aztekowie i Otomi dostrzegali w nich nadprzyrodzoną siłę. Kapłanki Azteków wiły z nich wianki, którymi się ozdabiały. Szamani wierzyli, że słonecznik zapewnia im długowieczność, siłę i zdrowie. Majowie uważali go za kwiat o niezwykłej mocy, przypisując mu magiczne cechy płodności i świętości. Indianie mielili pestki na mąkę, z której wypiekali chleb. Naparami i odwarami z jego złocistych płatków leczyli choroby, którym towarzyszyła gorączka, reumatyzm, a także problemy z żołądkiem, przemywali stłuczenia, oparzenia i trudno gojące się rany. Znali sposób ekstrahowania i filtrowania oleju z nasion już na tysiąc lat przed naszą erą. Olej słonecznikowy był używany do pielęgnacji włosów oraz do łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych skóry. Ziarna uważali za wspaniały afrodyzjak. Mężczyźni, by popisać się przed ukochanymi wigorem, opychali się słonecznikowymi nasionami, jak niegdyś u nas panowie pestkami dyni przed nocą poślubną. Z miąższu kwiatu pozyskiwano fioletowy barwnik do rytualnego malowania ciała, a z łodyg uzyskiwano wyjątkowo lekkie włókno. Słonecznik uprawiano przez stulecia w Chinach i Grecji, gdzie również poświęcono go Bogu Słońca Heliosowi.

Do Europy słonecznik przybył w XV wieku na statkach Pizarra. Podarowany został przez konkwistadorów hiszpańskiemu królowi, a z nim – indiańska wiara, że przynosi szczęście i odpędza złe duchy nocy. Nie podobało się to jednak ludowi. Początkowo Hiszpanie chcieli zniszczyć uprawy słonecznika ze względu na ich związek z religią. W pierwszym okresie uprawy słonecznik traktowano jako roślinę ozdobną; z powodu jego wspaniałych kwiatów uznanych za bardzo egzotyczne. Jednak już od XVIII w. olej wytwarzany ze słonecznika stał się popularny na terenie całej Europy. Pierwszy zapis patentu na wyciskanie oleju z słonecznika pochodzi dopiero z 1716 roku; czyli niemal 200 lat zajęło Europejczykom dotarcie do tej wiedzy, którą posiadali Indianie. Osobą, która przyczyniła się do rozpowszechnienia uprawy słonecznika jest Piotr I Wielki, którego podczas wizyty w Holandii urzekły słoneczniki. Przywiózł nasiona do Rosji, gdzie nie spodobały się jako nowinka. Zachętą do rozpropagowania uprawy słonecznika stał się Kościół Prawosławny, który w czasie Wielkiego Postu (bardzo surowego w tamtych czasach) zabraniał spożywania tłuszczu. Ale o oleju słonecznikowym nie było mowy, więc Rosjanie całym sercem (i brzuchem) podążyli za modą Piotra. Olej słonecznikowy jest obecnie źródłem jednego z trzech głównych typów olejów spożywczych (obok oliwy z oliwek oraz rzepaku) w Europie Zachodniej.

Uprawa

Jest to roślina o wzniesionej, prostej łodydze. Osiąga 2-3 m wysokości. Istnieje jednak wiele odmian ozdobnych o wysokości od 0,5 do 1 m. Wytwarza duże, sercowate liście o piłkowanych brzegach. Owocem jest jadalna niełupka zawierająca duże ilości tłuszczu. Kwitnie od lipca do października.

Słoneczniki to rośliny kochające słońce. Od świtu, aż po zmierzch ich kwiaty odwracają się w kierunku przemieszczania się słońca. Po zachodzie odwracają się na wschód, by o poranku znów rozpocząć wędrówkę. Nazwa tej rośliny wywodzi się z greckiego słowa helios, oznaczającego słońce oraz anthos, oznaczającego kwiat.

Z kwiatów wytwarza się nalewki i maści. Z nasion wyciska się olej do celów spożywczych jak i kosmetycznych. Z wyciśniętych ziaren zostaje tzw. makuch słonecznikowy, z którego produkuje się doskonałą paszę dla zwierząt. Z łodyg wydobywa się celulozę, a także spala się je w celu otrzymania bogatego w potas nawozu. Słoneczniki są często uprawiane na obszarach podmokłych, ponieważ jego korzenie wnikają głęboko w ziemię i osuszają ją. Poza wodą, korzenie wchłaniają szkodliwe molekuły, a więc doskonale nadają się do oczyszczania skażonych gruntów.

Gatunki występujące i uprawiane w Polsce:

    słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus)

    słonecznik dziesięciopłatkowy (Helianthus decapetalus)

    słonecznik jaskrawy (Helianthus x laetiflorus)

    słonecznik późny (Helianthus serotinus Tausch)

    słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius )

    słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus)
Właściwości słonecznika

Na rynku dostępnych jest kilka produktów ze słonecznika, jednak najpopularniejsze są łuskane ziarna słonecznika. Ziarna słonecznika to nie tylko doskonała alternatywa dla słodyczy, ale również bardzo wartościowa przekąska i dodatek do potraw. Sałatka posypana prażonymi ziarnami słonecznika zyska nowy wymiar i zachwyci ją próbujących.

Ziarna słonecznika dodane do chleba nadadzą mu głębi i cudownego aromatu.

Nie tylko o wyjątkowy smak jednak chodzi! Ziarna a raczej pestki słonecznika zawierają wiele tłuszczów nienasyconych, aminokwasów oraz witamin. Ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B, polecane są osobom z zaburzeniami neurologicznymi. Są bardzo dobre dla serca!

Jeśli nie wybierzemy ziaren słonecznika, możemy zawsze sięgnąć po popularny i lubiany olej słonecznikowy. W przypadku olejów, zawsze warto pamiętać by w miarę możliwości sięgać po te tłoczone na zimno. Olej słonecznikowy na zimno tłoczony zawiera bardzo dużą ilość witaminy E, która to pomaga nam zachować młodość. Tak zwana witamina młodości poprawia jakość skóry, włosów i paznokci.
W sklepach ze zdrową żywnością, bądź w Internecie, możemy nabyć batoniki z ziaren słonecznika w melasie. Dzięki niskiej zawartości cukru, konserwantów i barwników, te zdrowe słodycze są doskonałym wyborem dla dzieci.

Wartości odżywcze ziaren słonecznika (w 100 g)

Wartość energetyczna - 584 kcal
Białko ogółem - 20.78 g
Tłuszcz - 51.46 g
Węglowodany - 20.00 g (w tym cukry proste 2.62 g)
Błonnik - 8.6 g

Witaminy

Witamina C - 1.4 mg
Tiamina – 1.480 mg
Ryboflawina – 0.355 mg
Niacyna - 8.335 mg
Witamina B6 - 1.345 mg
Kwas foliowy - 227 µg
Witamina A – 50 IU
Witamina E – 35.17 mg

Minerały

Wapń – 78 mg
Żelazo - 5.25 mg
Magnez - 325 mg
Fosfor - 660 mg
Potas - 645 mg
Sód – 9 mg
Cynk - 5 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone - 4.455 g
jednonienasycone - 18.528 g  
wielonienasycone - 23.137 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Referenc

Autor: Redakcja Bakalie.com