Olej z orzechów pinii

Bakalie.com

Olej z orzeszków pinii jest popularny przede wszystkim tam, gdzie rosną sosny pinia, czyli w krajach śródziemnomorskich. Jego odmiany uzyskiwane z sosny koreańskiej i sosny syberyjskiej są też cenione w Rosji i w Korei.

W carskiej Rosji używany był w okresie postu, zamiast tłuszczów zwierzęcych. Jest wykorzystywany w kuchni, medycynie, kosmetyce. Jednak jego zalety są doceniane w coraz większej ilości krajów. Możemy go również kupić w Polsce, chociaż niestety należy on do najdroższych dostępnych na rynku olejów.

Olej z orzeszków pinii jest uzyskiwany przez tłoczenie na zimno. Ma jasnożółty bursztynowy kolor i aromat sosnowo – orzechowy. Również uzyskane w procesie tłoczenia wytłoczyny są cenne, gdyż są wysoce energetyczne i normalizują przemianę materii. Należy go przechowywać w szklanych, ciemnych butelkach lub metalowych pojemnikach, gdyż pod wpływem słonecznego światła traci swoje zdrowotne właściwości. W przeciwieństwie do innych olejów zmywa się go bardzo łatwo wodą, nie trzeba stosować do tego specjalnych detergentów.

Olej piniowy w kuchni

Olej z nasion pinii jest używany przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej i w kuchni południowo – wschodniej Azji. Ponieważ olej ten traci swoje właściwości zdrowotne w wysokiej temperaturze, w kuchni może być stosowany tylko na zimno. Nie używa się go zatem do smażenia czy gotowania.

Bardzo często jest używany do sosów sałatkowych, w tym słynnego pesto po genueńsku (pesto alla genovese) i sosów do gotowanych warzyw. Dzięki swojemu delikatnemu i lekko słodkawemu smakowi często podaje się go do grillowanych rym, awokado i koziego sera. Już niewielka jego ilość przedłuża świeżość pieczywa, dlatego warto dodawać go do ciasta chlebowego.

Olej piniowy w medycynie

Olejek piniowy jest źródłem wielu substancji mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawiera witaminy A i E będące przeciwutleniaczami, witaminę D ważną dla naszych kości i systemu nerwowego oraz witaminy z grupy B. Jest też bogaty w kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6: kwas linolenowy, oleinowy, arachidonowy, palmitynowy oraz kwas sosnowy (pinolenic), który dobrze hamuje uczucie głodu. Zawiera też cenne pierwiastki takie jak fosfor, cynk, miedź, kobalt, mangan czy jod.

Aby poprawić stan naszego zdrowia możemy spożywać olej piniowy pijąc go, jedną łyżkę, trzy razy dziennie, półgodziny przed posiłkiem. Możemy też kupić w aptece kapsułki wypełnione tym olejem.

Stosowanie olejku z orzechów pinii wzmacnia organizm, redukuje zmęczenie, zwiększa sprawność fizyczną i psychiczną. Pomaga przy chorobach oczu, spowalnia procesy starzenia, ma też działanie antynowotworowe. Obniża też cholesterol i zapobiega chorobom układu krążenia, na przykład miażdżycy, zawałowi serca, czy udarom.

Olej piniowy zapobiega też zwyrodnieniom naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność i obniż przepuszczalność. Łagodzą też dolegliwości spowodowane z cukrzycą. Ponadto zmniejsza też produkowanego w żołądku kwasu i osłania błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, dzięki czemu przyspieszają walkę z wrzodami. Olej piniowy poprawia też odporność organizmu i chroni przed infekcjami. Dlatego powinien być stosowany szczególnie w okresie jesienno zimowym. Nałożony na skórę olejek piniowy pomaga w leczeniu oparzeń i odmrożeń.
 

Olej piniowy w kosmetyce

W kosmetyce olejek piniowy jest używany do produkcji perfum i wód toaletowych, peelingów, kremów, maseczek, balsamów i szamponów. Jest wykorzystywany do demakijażu i oczyszczania szczególnie dla cery suchej.

Zawarte w nim kwasy tłuszczowe oraz witamina E dobroczynnie wpływają na skórę, zapewniając jej regenerację oraz odpowiednie nawilżenie. Olej piniowy odmładza cerę i likwiduje zmarszczki. Można stosować go jako balsam po kąpieli albo wykorzystywać do masażu. Jest też stosowany jako kosmetyk do pielęgnacji włosów. Dzięki wcieraniu tego oleju we włosy fryzura stanie się bardziej lśniąca, a włosy lepiej odżywione. Olejek z nasion sosny zapobiega też wypadaniu włosów i pomaga w pozbyciu się łupieżu. Jest też używany w produkcji niektórych past do zębów. Pomaga w utrzymaniu dziąseł w dobrym stanie i zapobiega ich chorobom.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com