Kilka słów o oleju lnianym

Bakalie.com

Olej lniany to doskonałe źródło kwasów Omega-3 i Omega-6. W te same kwasy nienasycone bogate są morskie ryby. Ich spożywanie jest kluczowe dla zachowania młodego wyglądu skóry, dbania o pracę mózgu i całego układu nerwowego, a także w profilaktyce nowotworowej.

 

Olej lniany uzyskiwany jest poprzez wyciskanie nasion lnu. Len, roślina o niebieskich kwiatach od wieków sprawdza się w wielu dziedzinach życia człowieka, jednakże jej największe zasługi przypadają na wpływ na ludzkie zdrowie.

 

W czym tkwi niezwykłość oleju lnianego? Głównie w zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ilość zadań, które wykonują jest niezliczona. Dbają o rozwój komórek, działają antydepresyjnie, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, mają silne działanie przeciwzapalne oraz poprawiają przemianę materii. Pomagają w leczeniu chorób skóry, między innymi atopowego zapalenia skóry, suchości naskórka czy alergii. Działają pomocniczo w leczeniu chorób prostaty, łagodzą objawy menopauzy i regulują cykl miesiączkowy.

 

Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i omega- 6, olej lniany wymaga odpowiedniej formy przechowywania. Kwasy nienasycone są całkowicie nieodporne na wpływ słońca, powietrza czy wysokiej temperatury, dlatego też bardzo szybko podlegają utlenieniu. Aby tego uniknąć konieczne jest przechowywanie oleju w ciemnych, suchych i chłodnych pomieszczeniach. Jest to kwestia bardzo często bagatelizowana, choć niezmiernie istotna. Warto więc zwrócić uwagę w jaki sposób przechowywany jest olej, który zamierzamy kupić. Czy nie był wystawiony na sklepowej półce przez zbyt długi czas, lub czy nie był poddany wpływowi promieni słonecznych.

 

Najprostszym sposobem wykorzystania oleju lnianego jest dodanie go do surówek i sałatek. Można też zmieszać go z chudym twarożkiem, przygotowując zdrową pastę.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com