Właściwości zdrowotne grochu

Bakalie.com

Groch od zawsze był ceniony w medycynie ludowej Azji, Europy i Afryki. Zalecano go jako środek wzmacniający dla osób po ciężkich chorobach, osobom osłabionym i przemęczonym. Szczególnie polecany był osobom, które miały ciągle zimne dłonie i stopy lub silnie marzły. Dziś groch nadal doceniany jest w medycynie, a współczesne badania potwierdziły jego właściwości zdrowotne

Właściwości grochu

Nasiona grochu są źródłem witamin A, B1, B2, B3, kwasu pantotenowego (B5), B6, kwasu foliowego (B9), C, E, K. Zawierają też składniki mineralne takie jak: potas, sód, fluor, magnez, żelazo, kobalt, miedź, mangan, chlor, wapń i fosfor. Spożywanie grochu wzmacnia układ immunologiczny, krwionośny, pokarmowy. Chroni żołądek, śledzionę, trzustkę, nerki i wątrobę – zapobiega kamicy nerkowej i wątrobowej. Pomaga w leczeniu artretyzmu i chorób reumatycznych. Wpływa też pozytywnie na układ nerwowy, pomaga w zwalczaniu depresji, bezsenności, redukuje zmęczenie. Ma też duże znaczenie w profilaktyce chorób oczu, zwyrodnienia plamki żółtej i katarakty. Ze względu na zawartość kwasu foliowego zalecany jest kobietom chcącym urodzić dziecko i kobietom w ciąży. Zalecany jest także dla osób z celiakią, ponieważ nie zawiera glutenu.

Groch dla zdrowia

Groch a choroby nowotworowe


Ziarna grochu zawierają duże ilości błonnika, w tym błonnika nierozpuszczalnego. Pobudza on ruchy jelit przez co zmniejsza zagrożenie rakiem okrężnicy i jelita grubego. Groch jest też źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i tym samym przyczyniają się do zapobiegania nowotworom. Roślina ta pomaga w leczeniu raka piersi, trzustki, prostaty, płuc, chłoniaka i białaczki.
 

Groch a choroby układu krążenia


Zawarty w grochu błonnik nierozpuszczalny obniża poziom cholesterolu we krwi. Dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, udar czy zawał. Uszczelnia też naczynia krwionośne i chroni przed anemią.
 

Groch a cukrzyca


Kolejną zaletą grochu jest jego niski indeks glikemiczny. Oznacza to, ze po spożyciu grochu glukoza z węglowodanów uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu nie występują gwałtowne skoki cukru i gwałtowne napady głodu. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
 

Groch a odchudzanie


Niski indeks glikemiczny grochu powoduje też, że jest to roślina wskazana dla osób odchudzających się. Powolne uwalnianie cukru powoduje, ze nie ma się ochoty na sięganie po przekąski miedzy posiłkami. Groch zawiera też błonnik, który nie tylko wspomaga prace jelit, ale również daje uczucie sytości.
 

Groch w diecie wegetariańskiej


Groch jest szczególnie ceniony przez wegetarian i wegan. Jest doskonałym źródłem białka, zawiera dużą ilość aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie syntetyzuje, a zatem muszą być dostarczane z pożywieniem. Zawarte w nim witaminy i składniki mineralne doskonale uzupełniają dietę bezmięsną.
 

Groch jako środek antykoncepcyjny


W medycynie naturalnej groch uważany był za środek antykoncepcyjny. Współczesne badania potwierdziły te jego właściwości. Ustalono, że antykoncepcyjnym składnikiem grochu jest m-ksylochydrochinon. W Indiach z substancji tej powstała jedna z pierwszych pigułek antykoncepcyjnych, która mogła być stosowana zarówno przez kobiety i mężczyzn. U kobiet jej skuteczność wynosiła 50 – 60%, z u mężczyzn powodowała spadek żywotności plemników o prawie połowę. Po wynalezieniu pigułek hormonalnych badania przerwano. Dziś nie stosuje się grochu jako środka antykoncepcyjnego, za to osoby starające się o dziecko powinny ograniczyć jego spożywanie

Wady grochu

Bez wątpienia wadą grochu jest to, że powoduje on powstawanie gazów w żołądku i w jelitach. Powodem tego jest jeden z jego składników, który zakłóca działanie trypsyny. Trypsyna to enzym produkowany przez żołądek, który pomaga trawić tłuszcze białka i węglowodany. Gdy trypsyna nie działa, uaktywniają się bakterie jelitowe i wytwarzają kłopotliwe, a czasem bolesne wzdęcia i gazy. Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu gazów, powinniśmy namoczyć groch w wodzie przez co najmniej 3 godziny, aby pozbyć się szkodliwej substancji. Następnie przepłukujemy go zimna wodą i gotujemy przez 30 minut, Niestety metoda ta pozbawia groch wielu witamin. Groch jest też pokarmem ciężkostrawnym. Jednak można temu zaradzić dodając przypraw takich jak majeranek, kminek, koper, imbir, szałwia, curry, czy bazylia.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com