Groch

Bakalie.com

Historia i występowanie

Kiełki grochu to świeżo wykiełkowane nasiona grochu siewnego zwanego też zwyczajnym oraz groszku cukrowego. Mają słodki smak i są lekko chrupiące. Podobnie jak kiełki innych roślin mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i są spożywane przez osoby, które stawiają na zdrowe odżywianie.
Groch (Pisum) jest to gatunek rocznej rośliny z rodziny strączkowych. Pochodzi z Azji Mniejszej i Azji południowo – zachodniej między innymi z Turcji, Egiptu i Iranu, gdzie rośnie w stanie dzikim. Jest jedną z najstarszych roślin, które są uprawiane na świecie. 

Uprawa

Jest jedną z najstarszych roślin, które są uprawiane na świecie. Uprawia się go w Europie i Indiach. W Polsce uprawiany jest przede wszystkim groch siewny czyli zwyczajny (Pisum sativum). Łodyga większości gatunków grochu jest pnąca, tylko u niektórych prosta. Osiąga długość powyżej 2 m. Liście grochu są pierzastozłożone, listki jajowate, podługowate lub lancetowate. Kwiaty są motylkowe, różnobarwne i zróżnicowane. Owocem grochu jest jadalny strąk. Groch zbiera się od czerwca do sierpnia.


Produkty z Grochu

Strąki grochu mogą być spożywane w całości, zwłaszcza strąki grochu cukrowego. Częściej jednak wykorzystywany jest groch łuskany. Jest często stosowany w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, ale nadaje się też jako dodatek do potraw mięsnych. Z nasion grochu można uzyskać mąkę świetnie nadającą się do wypieku chleba. Robi się też z nich namiastkę kawy. Są również wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.Groch ma też duże zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem maseczek zwalczających niedoskonałości skóry i łagodzących podrażnienia. Działa przeciwzapalnie i nawilżająco.

Kiełki grochu, podobnie jak inne kiełki, możemy jeść jako dodatek do kanapek. Dodaje się je też do surówek, sałatek, past twarogowych i rybnych, sosów. Można je też podawać do mięs, ryb i serów.

Kiełki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, na przykład w lodówce. Nie wolno ich przechowywać przez czas dłuższy nic kilka dni, gdyż łatwo się psują.

Autor: Redakcja Bakalie.com