Właściwości kosmetyczne grochu

Bakalie.com

Groch w kosmetyce stosowany jest od tysiącleci. Już starożytne Egipcjanki, Greczynki i Rzymianki dostrzegły jego niezwykłe właściwości. Zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy powoduje, że również dzisiaj groch jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.

Groch świetnie sprawdza się też w kremach nawilżających do twarzy i balsamach do ciała.  Kosmetyki zawierające groch są szczególnie cenione przez osoby żyjące w suchym klimacie oraz przez osoby przebywające często w klimatyzowanych pomieszczeniach. Groch dostarcza skórze znaczącą ilość cukrów zwiększających poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu zmniejsza utratę wody z tkanek. Ma też działanie przeciwzapalne i łagodzące, co również jest bardzo ważne dla skóry przesuszonej, która często ulega urazom. Często też używany jest do wyrobu maseczek, również tych domowej roboty. Maseczki takie pomagają w pozbyciu się zaskórniaków oraz zmniejszają obrzęki.

Ziarno do ziarna

Ziarna grochu zawierają też pierwiastki śladowe: żelazo, potas, magnez i wapń, które działają na skórę rozświetlającą i poprawiają jej koloryt. Groch zwiększa też elastyczność skóry. Zawiera również antyoksydanty np. witaminy E i C, które przeciwdziałają procesom starzenia się skóry. Witamina E przyspiesza też proces gojenia się drobnych ran. Z kolei obecna w nim witamina B1 tworzy na skórze delikatny film ochronny, zmniejszający wpływ promieniowania UV, wiatru i niskich temperatur.  Groch zawiera też składniki przeciwdziałające negatywnym efektom oddziaływania na naszą skórę enzymów – elastazy i kolagenozy. Enzymy te powodują rozpad kluczowych protein komórkowych.

Domowe kosmetyki z grochu

Maseczka z grochu na zwiotczałą cerę: 3 łyżki ugotowanego, rozgniecionego grochu należy wymieszać z 2 łyżeczkami słodkiej śmietanki. Zamiast śmietanki można również użyć jogurtu naturalnego. Nakładamy na twarz na 20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

Maseczka dla skóry tłustej: Groch drobno mielimy. Dodajemy jedno jajko i jedną łyżkę miodu. Nakładamy na twarz na około 20 minut, po tym czasie spłukujemy ciepłą wodą. 

Autor: Redakcja Bakalie.com