Wegetarianizm to nie choroba. To styl życia.

Bakalie.com

Bardzo rzadko wegetarianizm jest kontynuacją tradycji żywieniowych wyniesionych z domu rodzinnego. Najczęściej stajemy się wegetarianinem świadomie. Dlaczego się nimi stajemy ? Powody są różne. Najczęściej są to czynniki moralne, zdrowotne, ekologiczne lub nawet ekonomiczne. Na czym polega wegetarianizm ? Wegetarianizm polega na świadomym i celowym wyłączeniu z diety mięsa, ryb i owoców morza.

A skąd się u nas wziął wegetarianizm ?

Kolebką powstania wegetarianizmu są Indie. Pierwsze pochwały dla pokarmów roślinnych znajdujemy już w mitologii, gdzie Homer zachwyca się boskimi stworzeniami żywiącymi się słodkimi owocami lotosu. Ludzie Etiopii opisywane przez Diora, żywiące się tylko roślinnością, cieszyły się znakomitym zdrowiem i stanem umysłu. Nurt ten zyskał na popularności pod koniec XIX wieku. Teraz nikogo już nie dziwi, że ktoś nie je mięsa. Mamy coraz więcej restauracji i sklepów, które w swojej ofercie mają menu lub dla wegetarian. Mało tego, powstaje coraz więcej lokali gastronomicznych tylko i wyłącznie dla ludzi niejedzących pokarmów mięsnych.

Wega nie jedno ma imię

Jak już nakreśliliśmy, wegetarianizm to styl życia, który z diety wyłącza produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa i jego pochodnych (np. jajek, sera itp.) Niektórzy wegetarianie stworzyli własną ideologię wegetarianizmu i dlatego do rodziny „Wega” wchodzą:

 • Weganie – odżywiają się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego,
 • Witarianie – jedzą wyłącznie surowe warzywa i owoce,
 • Frutarianie – ograniczają się do jedzenia samych owoców,
 • Laktowegetarianie – w ich jadłospisie znajdują się mleko i jego przetwory, produkty roślinne, natomiast wykreślone zostały jajka,
 • Laktoowowegetarian – uzupełniają dietę mlekiem, przetworami mlecznymi i jajami,
 • Peskowegetarianiedieta bezmięsną wzbogacają rybami,
 • Semiwegetarianie – nie jedzą mięsa ssaków, natomiast dozwolone są nabiał, drób i ryby,
 • Makrobiotycy – żywią się wyłącznie miejscowymi produktami sezonowymi,

To się sprawdza ! Wegetarianizm zapobiega chorobom

To nie jest mit. Dieta wegetariańska, która jest dobrze dobrana i skomponowana pod względem witamin i pierwiastków, doskonale wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Główną zasługą za to wykazują się: przeciwutleniacze, witaminy z grupy A, B, C, Beta- Karoten, likopen, flawonidy, cynk, selen. Wpływ profilaktyczny na zdrowie ma: błonnik, tłuszcze omega 3, a także polifenolowe związki antyoksydacyjne, które znajdziemy w przyprawach typu: curry, czosnek, kminek, cynamon, goździk i oregano. Mądrze stosowana dieta może zapewnić długotrwałe zdrowie i życie. Może zapobiec otyłości, cukrzycy, miażdżycy, a nawet chorobom nowotworowym.

Jarskie jedzenie na plus

Epidemiologiczne badania naukowe wykazały, że wegetarianie rzadziej chorują na: nadciśnienie, udar mózgu, rata jelita grubego, raka żołądka i trzustki, a także piersi, macicy, prostaty, pęcherza moczowego. Dieta bezmięsna chroni przed zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, hemoroidami, otyłością, osteoporozą, kamicą nerkową, a także reumatoidalnym zapaleniem stawów. Osoby niejedzące mięsa rzadziej chorują na nadciśnienie, cukrzycę, otyłość. Dieta bez mięsa daje również rezultaty zewnętrzne. Skóra ma mniejsze tendencje do starzenia się, przez co dłużej pozostaje sprężysta, a włosy dłużej cieszą się blaskiem, są mocne i elastyczne. Dieta wegetariańska sprawia, że nasz mózg jest lepiej odżywione, dzięki temu nasze myślenie jest „jaśniejsze”. Dlatego dieta bezmięsna jest tak popularna wśród osób znanych ze świata filmu, teatru. Mają oni również, że dieta taka, czyni, że są bogatsi duchowo. Ten trend pozwala na przeciwstawieniu się jedzeniu mięsa, walcząc w ten sposób z okrucieństwem, jakie towarzyszy hodowaniu i zabijaniu zwierząt na masową skalę. Do tego dochodzi fakt, że zwierzęta karmione są antybiotykami, na które może uodpornić się osoba jedząca takie mięso. Wegetarianie to osoby obawiające się o swoje życie, a nawet zdrowie, które nie jedzą mięsa z kurczaka ze względu na zawarte w nim dioksyny i głośne choroby takie jak pryszczyca u świń i choroba wściekłych krów.

Co to znaczy być jaroszem ?

Decydując się na zostaniem jaroszem, trzeba pamiętać, że nie wystarczy nie jeść mięsa. Wtedy cała dieta ulega zmianie. W innym razie jesteśmy samobójcami, bo pozbawiamy organizm żelaza i białka. Aby zachować zdrowość i witalność potrzebujemy różnorodnych składników odżywczych. Dlatego jemy zboża nabiał i mięsa. Przechodząc na wegetarianizm musimy pamiętać, że dieta ta jest skomplikowana i nieodpowiednia do naszych warunków klimatycznych. Wymaga to czasu i doświadczenia. Oczywiście, że jedzenie owoców, warzyw, nasion jest bardzo zdrowe, ale dietetycy są zdania, że całkowite wyeliminowanie mięsa z diety nie jest dobrym rozwiązaniem. Początki takiej diety są bardzo trudne. Zwłaszcza że pozbywamy się z organizmu białka zwierzęcego, które zawiera bardzo duże ilości aminokwasów, potrzebnych do budowy komórek. Rozwiązać można taką sytuację, jedząc duże ilości warzyw strączkowych, uzupełniające je mlekiem i jajkami. Pamiętajmy, że źle ułożony jadłospis po pewnym czasie spowoduje braki w doborze witaminy B12 i żelaza. Powoduje to utratę odporności, co sprzyja infekcjom. Ratunkiem wtedy staje się kasza gryczana, orzechy, chleb razowy i witamina C.

Decydując się na dietę wegetariańską, musimy się głęboko zastanowić czy tego chcemy. Czy to ma być nasz nowy styl życia, czy chcemy w bardzo słabym stopniu pozbyć się poczucia winy i odpowiedzialności za śmierć życia zwierząt? Badania naukowe i lekarze są zgodnie, że z całą pewnością diety bez mięsa nie powinni stosować:
 

 • Dzieci i młodzież – organizm w fazie wzrostu i rozwoju potrzebuje duże ilości pełnowartościowego białka i składników mineralnych,
 • kobiety w ciąży- które nie powinny narażać zdrowia i życia swojego nienarodzonego dziecka przez utratę dostępu do kwasu foliowego,
 • osoby starsze- które gorzej przyswajają witaminy i minerały, a nie zawsze ich brak mogą i powinni uzupełniać środkami farmakologicznymi. 

 

Wypróbuj przepis: Wegetariańska zupa krem z kalafiora

Autor: Redakcja Bakalie.com