Wcale nie taka figa z makiem

Bakalie.com

Figowiec pospolity zwany też figą pospolitą, figą karyjską czy drzewem figowym – gatunek drzewa lub krzewu należący do rodziny morwowatych.

Jego pochodzenie jest prawdopodobnie ze środkowo-zachodniej Azji lub Azji Mniejszej. Figowcowi towarzyszy wiele legend, czy opowieści biblijnych. Figi są uważane za jeden z pierwszych owoców, jakie człowiek nauczył się suszyć i przechowywać. Już starożytni Grecy i Rzymianie doceniali ich walory, uważając figi za wyjątkowo odżywcze i pokrzepiające. Miały czynić ludzi bardziej silnymi i wytrzymałymi, pozwalającymi dłużej zachować młody wygląd i zdrowie. Ponadto według Księgi Rodzaju (3.1–3.24), gdy pierwsi ludzie, przebywając w raju, po skosztowaniu owocu z Drzewa Poznania Dobra i Zła uświadomili sobie, że są nadzy – spletli gałązki figowe i zrobili sobie z nich przepaski. Dlatego określenie „listek figowy” oznacza bardzo skromne, prowizoryczne okrycie, osłaniające coś bardzo wstydliwego. Figowe listki zasłaniające miejsca intymne ludzi wykorzystywane były przez bardzo długi czas w sztuce i na różnych obrazach.

 

Czy figi mogą zdobić nasze ogrody? Oczywiście, lecz mogą w nich przebywać raczej tylko sezonowo. Największym problemem w uprawie figi pospolitej jest jej wrażliwość na niskie temperatury. Dlatego też zalecana jest uprawa figi w doniczce, którą na zimę można przenieść do zimnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem. Figowiec uprawiany jest powszechnie w licznych krajach obszaru tropikalnego i subtropikalnego, oprócz okazów uprawianych występują tam także formy zdziczałe. Owoce figi źle się przechowują i źle znoszą transport, dlatego też w Polsce, gdzie uprawa fig nie jest rozpowszechniona, znamy je głównie w postaci suszonej.

 

Suszone figi można przechowywać nawet do roku. Prócz tego figi spotykane są w wielu innych formach. Między innymi kandyzowanej. Taka słodka postać oprócz swoich walorów smakowych pełni liczne funkcje odpornościowe dla naszego organizmu.

Dla ukojenia naszych podniebień figi oferują wiele różnych połączeń smakowych powszechnie wykorzystywanych przez najlepszych kucharzy. Prócz dań na słodko i deserów figi mogą być dodatkami w posiłkach mięsnych i na ostro. Różnego rodzaju polędwiczki, czy szaszłyki mogą być doskonale uzupełnione wstawkami tych owoców. Niektóre odmiany figi, szczegółnie czarne, mogą być jedzone również na surowo niczym jabłko, ale to sugerowane jest raczej koneserom smaku tego owocu. Jako pierwszy kontakt z figi, polecane są torty z jego wykorzystaniem i różnego rodzaju ciasta. Jest to zdrowy sposób na zakosztowanie czegoś słodkiego.

 

Dlaczego zdrowy? Figi mają ogromny wpływ na obniżenie cholesterolu oraz regulacje pracy układu krwionośnego. Owoc ten zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na nadciśnienie - figi bowiem są bogate w potas, który świetnie sobie radzi w zwalczaniu tej dolegliwości. Owoce te mają poza tym trzy właściwości, które wspomagają pracę organizmu: przeciwzapalną, przeciwutleniającą oraz przeciwdrobnoustrojową. Jedli je atleci przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich, by ich organizmy były w jak najlepszych dyspozycjach przed konkurencjami sportowymi. Wykorzystanie figi jest częścią medycyny ludowej stosowanej w Ameryce Południowej. Owoce te są bogate w sole mineralne, zawierają: potas, wapń, magnez oraz fosfor.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com