Figi na odchudzanie

Bakalie.com

Figi są niezwykle smaczne i można je spożywać zarówno na surowo, jak i w formie suszonej. Pochodzą z Azji Mniejszej, można je spotkać w dwóch odmianach: dalmatyńskiej oraz smyrneńskiej. Nadają się do wielu dań i napojów. Jeśli kupujecie figę w sklepie i ma na skórce białawy nalot nie martwcie się tym. Świadczy to o jej dobrej wilgotności i niezwykłej soczystości samego owocu.Składniki odżywcze fig

W trakcie suszenia figi zawarte w niej składniki odżywcze ulegają „zbiciu”. Owoce te to niezwykle cenne źródło wapnia. Szacuje się nawet, że 100 g figi ma jego taką zawartość co jedna szklanka mleka. Co niezwykle istotne u osób, które aktualnie przebywają na diecie, w figach występują jedynie cukry proste, czyli takie, które nasz organizm szybko wchłania. Duża zawartość pestek sprawia, że figi stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Wspomaga on funkcjonowanie układu pokarmowego ułatwiając między innymi wypróżnianie i zapobiegając zaparciom. Sprawia również, że czujemy się syci przez dłuższy okres czasu i redukuje tym samym ilość przyjmowanych kalorii. Innym składnikiem, który przyspiesza proces trawienia są fityny. Suszone owoce zawierają wiele potasu- obniża ciśnienie krwi, fosforu- sanowi istotny element budulcowy zębów oraz kości, magnez- wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego. Co ciekawe figi stanowią doskonałe źródło żelaza. Znajdą więc zastosowanie w kuchni wegetarian oraz wegan. Dzięki spożywaniu fig można również znacząco zwiększyć ilość bakterii wpływających na proces trawienia oraz odporność.

Figi w kuchni

Suszone owoce stanowią idealny dodatek do budyniu, owsianek, musli, herbaty, sałatek. Świeże natomiast stanowią idealną bazę, na której można przygotować domowe konfitury oraz dżemy. Figi dzięki swojemu smakowi stanowią doskonały zamiennik dla batoników czy ciasteczek.

 
Autor: Redakcja Bakalie.com