Śliwki suszone czy surowe - i tak każde dobre na zdrowie

Bakalie.com

Śliwki jako zdrowa przekąska

Owoce to nadal najzdrowsza słodka przekąska. Przede wszystkim zawierają niezbędną porcje witamin i minerałów. W związku z tym kupując sok w sklepie warto zwracać uwagę, czy nie zawiera on sztucznych konserwantów. Owoce to nie tylko witaminy, ale i doskonały sposób na oczyszczenie organizmu. Co więcej są doskonałym uzupełnieniem każdej diety. Mowa tu o owocach zarówno całorocznych, jak i sezonowych. My postanowiliśmy przybliżyć nieco bardziej śliwki – zarówno surowe, jak i suszone, które oprócz pysznego smaku zawierają wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Troszkę śliwkowej teorii

Śliwa to inaczej rodzaj krzewów i drzew z rodziny różowatych. Strefa umiarkowana i ciepła półkula północna – oto, gdzie występuje roślina. Aktualnie jej odmiany uprawne rozpowszechniane są na całym świecie. Do tego gatunku rośliny zalicza się m.in. brzoskwinie, czeremchę, czereśnie, laurowiśnie, morele, czy wiśnie. To co można wyróżnić w śliwkach to bogactwo witamin i minerałów. W śliwkach można znaleźć: witaminę C, Tiaminę, Ryboflawinę, Niacynę, Witaminę B6, Kwas Foliowy, Witaminę A, Witaminę E, Witaminę K, Wapń, Żelazo, Magnes, Fosfor, Potas, Sód, Miedź, czy Cynk. Tak duże bogactwo wartości odżywczych musi mieć więc wpływ na nasze ogólne samopoczucie.

Śliwki surowe, a suszone

W Polsce surowe śliwki są owocem sezonowym, którego najwięcej spożywa się latem. W ciągu roku jednak tę odmianę możemy zastąpić śliwkami suszonymi. Jak się okazuje ich cenne właściwości zdrowotne właściwie w niczym nie różnią się od śliwek surowych, można je więc traktować w ten sam sposób. Co więcej są tak samo pyszne niekiedy stanowiąc doskonałą, słodką przekąskę.

Śliwki na trawienie i nie tylko

Śliwki doskonale wpływają na układ trawienny. Dlatego też wiele preparatów farmakologicznych wpływających na pracę układu pokarmowego jest produkowanych właśnie na bazie śliwek. Poprawiają apetyt i doskonale regulują procesy trawienne. Kiedy czujesz w organizmie przysłowiowe „zaleganie” to nic nie oczyści twojego ciała lepiej, niż właśnie śliwki, w tym śliwki suszone. Układ trawienny to jednak nie wszystko. Udowodniono również pozytywny wpływ śliwek na układ nerwowy, redukcje stresu w organizmie, co automatycznie przekłada się na lepsze samopoczucie.

Zawartość śliwek w twojej diecie zmniejsza ryzyko nowotworów, czy miażdżycy. Wracając jednak do wpływu na funkcjonowanie układu trawiennego to śliwki regulują również pracę jelit pomagając przy zaparciach. Jak to możliwe? Wszystko zaczyna się w miąższu śliwek, które zawierają aż  1.4 g/ 100 g pektyn. Jest to rozpuszczalny błonnik, który mieszając się z wodą usprawnia budowę poprawnych fizjologicznie struktur mas kałowych. Wspomniane wartości łączą się z kwasami winowym i jabłkowym, a następnie skutecznie usuwa zalegające treści tym samym regulując odpowiednio pracę jelit.

Kolejną, ważną kwestią jest skórka śliwki.  Znajdujący się w niej sorbitol to inaczej nieprzyswajalny alkohol cukrowy. Dzięki niemu w organizmie tworzy się przyjazne środowisko dla rozwoju odpowiednich bakterii jelitowych. To umożliwia fermentowanie niektórych składników odżywczych, które mogą przyczyniać się do zaparć. W związku z tym otrzymujemy prawidłowe działanie flory bakteryjnej, jak i ułatwienie wypróżniania się. Pozostając w temacie jelit, a jednocześnie powracając do tematu nowotworów warto dodać, że śliwki zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Spożywanie tego owocu pomaga również w walce z chorobami prostaty.

Co jeszcze warto wiedzieć o śliwkach suszonych?

Suszone śliwki nie tylko świetne smakują ale też w wielu przypadkach zawierają nawet więcej witamin, niż śliwki surowe. Jako ciekawostkę warto powiedzieć, że już w XIX wieku próbowano udowodnić pozytywne działanie suszonych śliwek na ból zęba. I choć tej tezy ostatecznie nie udowodniono to odkryto szereg innych, równie pozytywnych działań. Suszone śliwki w formie profilaktyki powinny spożywać osoby starsze, gdyż jedzenie ich (w stosunkowo niewielkich ilościach) zwiększą gęstość kości, a tym samym zmniejsza ryzyko złamań i osteoporozy. W przypadku seniorów również zalecać można ich stosowanie ze względu na zmniejszone ryzyko chorób serca i układu krążenia, a także poprawę pamięci i koncentracji – co akurat może się przydać i młodszym pokoleniom. Zalecane również przy diecie odchudzającej. Dlaczego? Chociażby ze względu na wyżej wspomnianą ułatwioną pracę jelit, ale i na to, że jako przekąska zachowują na długo uczucie sytości.

O czym warto pamiętać

Wyżej wspomnieliśmy, że śliwki cieszą się również doskonałym smakiem. Ciekawa jest również historia śliwki, która rosnąc w Europie zyskała postać jadalną dzięki ogrodnikom z Bliskiego Wschodu. W samej Europie śliwki zostały później spopularyzowane dzięki Rzymianom i Grekom. Jeśli chodzi o śliwki suszone to te doskonale smakują również w czekoladzie, jako przetwory, czy w formie soków, syropów czy nalewek. Najważniejsze są jednak ich cenne właściwości zdrowotne. Wokaliści bardzo często korzystają z suszonych śliwek dla oczyszczenia strun głosowych przed występem. Tak, czy inaczej mamy kolejny dowód na to, że żadna przekąska nie jest tak zdrowa jak dobry owoc.

Autor: Redakcja Bakalie.com