Suszone śliwki marki VIVIO – poznaj ich niezwykłe właściwości zdrowotne i różnorodne zastosowanie w kuchni

Bakalie.com

Śliwki suszone stosowane są w naszej kuchni już od pokoleń. Wiele osób docenia ich niezwykły smak podczas przygotowywania świątecznych dań lub kompotów. Niemniej jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego jakie cenne właściwości zdrowotne skrywają w sobie te smaczne bakalie? Czy regularne spożywanie śliwek suszonych może przyczynić się do zmniejszenia problemu uporczywych zaparć? I czy na bazie niniejszych owoców można przygotować odżywczy koktajl? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat śliwek suszonych znajdziesz w poniższym poradniku.

Czym charakteryzują się śliwki suszone?

Proces suszenia uznawany jest za jedną z najstarszym metod konserwacji żywności, stosowaną przez człowieka już tysiące lat temu. Śliwki były jednymi z pierwszych owoców, które poddawane były niniejszej metodzie i dzięki wielogodzinnemu suszeniu na słońcu, były w stanie zachować swój intensywny kolor oraz smak. Śliwka suszona charakteryzuje się ciemno-fioletową barwą, pomarszczoną strukturą i słodkim smakiem. Warto również wiedzieć, że owoce dostępne w niniejszej postaci pozbawione są pestek. Dlatego też, bezpośrednio można dodawać je do sałatek, deserów, jak również spożywać w formie przekąski między posiłkami.

Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie śliwki suszone?

Śliwki suszone, podobnie jak inne owoce dostępne w niniejszej postaci, stanowią kaloryczną przekąskę. W 100 gramach produktu znajdziemy około 300-350 kalorii. Warto jednak wiedzieć, że nie są to puste kalorie. Śliwki suszone stanowią prawdziwą skarbnicę cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym błonnika. Ponadto, owoce te są w stanie dostarczyć do naszego organizmu:

Cenne witaminy, takie jak:

  • Witamina A;
  • Witaminy z grupy B (w tym: witaminę B1, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy);
  • Witamina C;
  • Witamina E;
  • Witamina K.

Niezbędne minerały, takie jak:

  • Potas;
  • Magnez;
  • Fosfor;
  • Cynk;
  • Wapń;
  • Żelazo.

Dodatkowo, śliwki suszone zawierają w sobie szereg składników o właściwościach antyoksydacyjnych. Ponadto, niniejsze owoce charakteryzują się średnim indeksem glikemicznym (IG=40), co oznacza, że w ograniczonych ilościach mogą spożywane być przez osoby zmagające się z problemem cukrzycy lub insulinooporności.

Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne śliwek suszonych?

Śliwki suszone znane są przede wszystkim ze swoich właściwości przeczyszczających. Wszystko to za sprawą sporych ilości błonnika w nich zawartych. Niniejszy składnik przyczynia się do usprawnienia perystaltyki jelit, a tym samym zmniejszenia problemu uporczywych zaparć. Warto przy tym pamiętać, że spożywanie nadmiernej ilości tych bakalii może powodować bóle brzucha, jak również biegunki i rozwolnienia. Ponadto, regularne spożywanie śliwek suszonych (w połączeniu ze zrównoważoną dietą i systematyczną aktywnością fizyczną) może korzystnie wpływać na kondycję układu krążenia. Okazuje się bowiem, że zawarty w nich błonnik przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszenia ryzyka chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo, znajdujące się w śliwkach antyoksydanty, jak również witamina E, oddziałują pozytywnie na zahamowanie procesów starzenia się skóry. Nie bez znaczenia dla naszego samopoczucia jest również bogata zawartość witamin z grupy B oraz magnezu w suszonych owocach śliwy. Dzięki niniejszym składnikom, możliwe staje się zwiększenie naszej zdolności do koncentracji, jak również polepszenie ogólnego samopoczucia psycho-fizycznego.

Jak wykorzystać śliwki suszone w naszej kuchni?

Śliwki suszone znajdują szerokie zastosowanie zarówno w tradycyjnej polskiej kuchni, jak i tej zdrowej oraz nieco bardziej eksperymentalnej. Bez przeszkód możemy dodawać je do słodkich deserów (na przykład czekoladowego musu wegańskiego lub ciasteczek owsianych), śniadania (na przykład w formie pożywnej owsianki), jak również soczystego mięsa oraz kasz i sosów. Ponadto, śliwki suszone doskonale komponują się ze smakiem pełnych warzyw sałatek oraz koktajli warzywno-owocowych. W dalszej części tekstu znajdziesz prosty sposób na to, jak przygotować pożywny koktajl na bazie suszonych śliwek.

Jak przygotować odżywczy koktajl na bazie śliwek suszonych?

Jakich składników potrzebujesz?

Sposób przygotowania:

Krok I: Śliwski suszone pokrój na mniejsze kawałki;

Krok II: Banana obierz ze skórki i również pokrój na mniejsze kawałki;

Krok III: Pokrojone owoce przełóż do kielicha blendera. Następnie, dodaj do nich kefir, łyżkę mielonego siemienia lnianego oraz łyżkę miodu;

Krok IV: Miksuj wszystkie składniki, aż do momentu uzyskania jednolitej masy;

Krok V: Przelej koktajl do wysokiej szklanki i gotowe.

Podsumowanie

Śliwki suszone to nie tylko smaczny dodatek do mięsa, czy kasz. Niniejsze bakalie stanowią prawdziwą skarbnicę cennych dla zdrowia składników odżywczych, które w połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną, są w stanie wpłynąć na polepszenie naszego samopoczucia. Dlatego też, już dziś warto wprowadzić suszone śliwki do swojej codziennej diety.