Śliwki

Bakalie.com

Historia i występowanie

Już starożytni Egipcjanie znacząco cenili ten popularny dziś owoc. Zgodnie z ich tradycją umieszczenie śliwek w grobowcu zapewniało odpowiedni posiłek dla zmarłych w zaświatach. Doskonale znane były również w Rzymie oraz Grecji, gdzie uprawiano je w sadach na szeroką skalę. Liczne historyczne dzieła opisują również uprawę tego drzewa w Tebach, Damaszku- miasta te eksportowały ten owoc zarówno w formie suszonej jak i oblany w miodzie. Najprawdopodobniej „wywodzi” się z rejonów Morza Kaspijskiego, gdzie rośnie po dziś dzień. W systematyce istnieje około 6000 odmian śliwy. Największy odsetek gatunków dzikich spotkać można na Kaukaziu, w Azji Mniejszej i Środkowej, Grecji oraz Macedonii. Na chwilę obecną produkcja na skalę światową osiąga blisko 5 milionów ton.

Uprawa

Najbardziej bogate plony osiąga się na drzewach rosnących na przewiewnych glebach, mocno nawodnionych. Pod uprawę śliwy doskonale nadają się czarnoziemy, mady oraz rędziny. Śliwa węgierka potrafi znieść mrozy nawet do -25˚C. W Polsce najbardziej sprzyjającą porą roku do ich sadzenia jest jesień. Młode drzewka wymagają stałego nawadniania, natomiast te już owocujące podlewa się jedynie w okresie wielkich upałów. 

Śliwki suszone

Okazuje się, że suszona wersja tych owoców jest cenniejszym źródłem witaminy A i błonnika (aż 5 krotnie!) niż świeża. Ze względu na dużą zawartość żelaza oraz fosforu są bardzo polecane wegetarianom, aby uzupełniać niedobory tych pierwiastków w diecie bezmięsnej. Posiadają również właściwości oczyszczające organizm, a wszystko to dzięki obecności pektyn w ich składzie. Ich regularne spożywanie poprawi pracę układu pokarmowego i będzie przeciwdziałać zaparciom. Należy jednak uważać z ich spożyciem. Zawierają bowiem aż 5 razy więcej kalorii niż świeże owoce.

Dzięki wysokiej zawartości potasu w swym składzie są polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Co szczególnie interesujące owoce te w swym składzie zawierają również bor- pierwiastek niezwykle potrzebny dla kobiet w trakcie i po menopauzie. W sposób efektywny wchłaniają również cukier, dzięki czemu proces spalania tłuszczu przebiega szybciej. Badania przeprowadzane przez naukowców dowiodły, że śliwki zawierają najwięcej antyoksydantów wśród wszystkich owoców.

Suszone śliwki doskonale sprawdzą się jako przekąska, baza do sporządzenia kompotu, dodatek do farszu, sałatek.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com