Suszone śliwki - dla zdrowych jelit

Bakalie.com

W zamierzchłych czasach, na wsiach, późną jesienną porą odbywało się suszenie śliwek. Było to zajęcie powszechne. Miało na celu długotrwałe przechowywanie owocu. Suszenie śliwek odbywało się w piecach do wypiekania chleba lub w przydomowych wędzarniach. Śliwki układane były na leszczynowych gałęziach, gdzie powoli się kurczyły i przechodziły zapachem wędzenia. Obecnie stosuje się suszenie śliwek tunelowe, które trwa około 20 godzin w temperaturze 75 stopni. 

Czy wiesz, że..

Z 3 kilogramów świeżej śliwki otrzymujemy 1 kilogram śliwki suszonej . Na świecie występuje ponad 6000 odmian śliwy. 

Ze względu na kształt i wielkość śliwki dzielimy je na :

mirabelki,
węgierki,
renklody,
śliwki okrągłe, jajowate, owalne

Śliwka deserowa nazywana jest :

renkloda: althana zielona, ulena
węgierka - włoska zwykła, łowicka,
herman,
kirką,
brzoskwiniowa,
królowa Wiktoria,

Ze śliwek przygotowuje się też znane trunki, np. polską śliwowicę i tarniówkę czy bałkańską rakiję, które są narodowymi przysmakami. Pestki śliwek zawierają trującą dla organizmu amigdalinę, dlatego nie powinno się wykorzystywać ich do przygotowywania przetworów. Kora z drzewa śliwy ma właściwości lecznicze. Pomaga skutecznie walczyć ze schorzeniami prostaty.

Działanie suszonych śliwek

Żadne z bakalii nie czyści tak dobrze naszego układu pokarmowego jak suszona śliwka. Zawarte w niej pektyny wraz z kwasem organicznym, winnym i jabłkowym pozbywają się z naszego organizmu gromadzących się tłuszczy oraz cholesterolu. W ten sposób dzięki suszonym śliwkom zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jelita grubego.
 Najlepsze w swoim działaniu są węgierki i renklody. Śliwki suszone zawierają pięć razy więcej błonnika niż śliwki świeże, dzięki temu poprawiają też trawienie.


Kaloryczność śliwek

Śliwki, bez względu na rodzaj mają podobne wartości odżywcze. Różnią się tylko kalorycznością. Suszone śliwki zawierają pięć razy więcej witaminy A niż owoce świeże. Śliwki suszone bogate są w węglowodany. W suszonych śliwkach występują witaminy z grupy B, które wpływają kojąco na nasze nerwy i poprawiają nasze samopoczucie. W śliwkach suszonych występują związki mineralne takie jak: żelazo, potas, fosfor, magnez, wapń, dlatego szczególnie poleca się je jako przekąskę dla wegetarian. Regularne jedzenie śliwek suszonych zapobiega chorobom nowotworowym i miażdżycy.
Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło Youtube/ Gazeta.pl