Ekologiczne pomarańcze bez niezdrowej chemii

Bakalie.com

Pomarańcze zastępują nam zimą świeże owoce z naszego klimatu. Wiele z nich sprowadza się z krajów położonych na innych kontynentach. Konserwanty stosowane w celu przedłużenia świeżości to często niebezpieczne substancje chemiczne. Jedzmy zatem pomarańcze pochodzące z upraw ekologicznych, które są zdrowsze i smaczniejsze.

Czy wszystkie pomarańcze są zdrowe?

Niestety, uprawiane obecnie cytrusy są przesiąknięte chemią. W ich uprawach stosuje się ogromne ilości nawozów i pestycydów. Ponadto, aby w dobrym stanie przetrwać transport, są traktowane wieloma substancjami grzybobójczymi i bakteriobójczymi.

Najczęściej stosowany jest imazalil, zapobiegający pleśnieniu owoców. Na szczęście nie wnika on do wnętrza owocu, ale jest środkiem silnie toksycznym. Może przyczyniać się do powstawania nowotworów i powodować bezpłodność. Dlatego nie tylko należy dokładnie myć owoce, ale także ręce po obieraniu pomarańczy. Używa się również tiabendazolu, który jest syntetycznym fungicydem, także uważanym za substancję rakotwórczą.

Wyglądająca bardzo ładnie błyszcząca skórka to wynik woskowania, a nie naturalnej urody pomarańczy. Powierzchnia owoców pokrywana jest woskiem carnauba (naturalny wosk roślinny z liści palmy) szelakiem (wydzielina czerwców pasożytujących na drzewach tropikalnych) lub woskiem pszczelim. Substancje te nie są szkodliwe, ale dodawane są do nich wcześniej wymienione środki konserwujące. Bardzo często zbiera się niedojrzałe owoce, które łatwiej znoszą długą podróż, a przed sprzedażą przyspiesza się ich dojrzewanie, poddając je działaniu etylenu.

Pomarańcze ekologiczne

Jeśli chcemy jeść zdrowe pomarańcze, które zachowują najwięcej właściwości odżywczych i zdrowotnych, wybierajmy takie, które pochodzą z nieskażonych upraw naturalnych. W sklepach owoce te określane są jako pomarańcze ekologiczne, organiczne, bio lub po prostu eko.

Rolnictwo ekologiczne to sposób produkcji przy maksymalnym respektowaniu zasobów naturalnych, stanu środowiska i poszanowaniu zdrowia konsumentów. Podstawowym celem ekologicznej uprawy pomarańczy jest stosowanie wyłącznie naturalnych nawozów organicznych i walka z chorobami atakującymi rośliny bez użycia pestycydów, ale za pomocą ziół i naturalnych substancji. Unika się również nadmiernego podlewania, które sprawia, że owoce są mniej smaczne i bardziej podatne na choroby.

Podobnie jak wszystkie odmiany owoców i warzyw, także pomarańcze są coraz częściej uprawiane na farmach i w gospodarstwach ekologicznych. Istnieją organizacje monitorujące ich jakość i wydające certyfikaty zdrowej żywności.

Jak rozpoznać zdrowe pomarańcze?

Chociaż wygląd ekologicznych pomarańczy jest mniej okazały, to mają lepsze właściwości zdrowotne i smaczniejszy miąższ niż pochodzące z upraw przemysłowych. Jak możemy ocenić, czy pomarańcze nie są nafaszerowane chemią:

  • Certyfikat unijny — na opakowaniu winien znajdować się symbol zielonego listka z dwunastoma gwiazdkami;
  • Skórka — widoczne na niej plamki często wynikają z tego, że owoc nie był pryskany sztucznymi konserwantami ani woskowany;
  • Szypułka — powinna być zielona, a nie w kolorze ciemnego brązu. Takie zabarwienie oznacza, że zerwano zielone owoce i poddano procesowi dojrzewania w mechanicznych komorach z etylenem;
  • Kształt i wielkość owoców — pomarańcze ekologiczne są zwykle mniejsze i mają różne „naturalne” odkształcenia;
  • Data ważności — jest o wiele krótsza niż cytrusów poddanych chemicznemu przedłużeniu trwałości;
  • Przyleganie skórki do miąższu — jeśli czujemy, że skórka odstaje od miąższu, świadczy to, że owoc jest przesuszony, gdyż długo leżakował w chłodni.

 

Uważajmy na etykiety „Zdrowa żywność”. Żadne przepisy nie nakazują, aby tak opisany produkt był ekologiczny.

Jakie pomarańcze kupować?

Jak już wspomnieliśmy, transport z innych kontynentów nie sprzyja pomarańczom wolnym od chemii. Warto wybierać owoce pochodzące z Europy, gdyż podróż nie jest tak długa, jak na przykład z Dominiki, znajdującej się na Karaibach.

Wśród wielu krajów, uprawiających ekologiczne pomarańcze, na naszym kontynencie dominuje Sycylia. Dlatego też najlepiej szukać właśnie pomarańczy sycylijskich. Większość z nich to pomarańcze czerwone, a wśród nich najbardziej znane są odmiany Sanguinello, Moro i Tarocco. Warta polecenia jest także późno dojrzewająca, a więc pojawiająca się w sklepach jako ostatnia odmiana Valencia, z charakterystycznym „pępkiem”. Oczywiście Sycylia nie jest jedynym miejscem w Europie, w którym uprawia się ekologiczne pomarańcze. Znajdziemy także zdrowe owoce pochodzące z Hiszpanii, Turcji i Grecji.

Wbrew ogólnemu przekonaniu, że wszystkie ekologiczne produkty są droższe, pomarańcze ekologiczne mają zwykle niższą cenę. Można je kupić już za około 4,- zł za kilogram, gdy za starannie wyselekcjonowane i konserwowane (np. odmiany Navelina) zapłacimy 6 zł/kg.

Zastanówmy się zatem przed zakupem i wybierzmy te brzydsze, ale zdrowsze i smaczniejsze.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com