Owoce Baobabu

Bakalie.com

Historia i występowanie

 Baobab(Adansonia) nazywany jest drzewem, które rośnie „do góry nogami”. Jego korona wygląda bowiem zupełnie jak korzenie. Najstarsze okazy tych gigantów ocenia się nawet na 5500 lat. Miejscem ich występowania jest Afryka. Przez mieszkańców Afryki, Baobaby od wieków traktowane były jak święte drzewa. Nazywali je "Drzewami Życia". Nazwa ta wzięła się od niezwykłych właściwości owoców baobabu. Spożywane w postaci mączki cudownie przywracały zdrowie, a czasem ratowały przed śmiercią. Tysiące lat temu, mieszkańcy Afryki uznawali teorię, że działo się to za sprawą magicznych właściwości Drzewa Życia. Dziś, wiemy już, że za magicznymi właściwościami kryje się niecodziennie wysoka zawartość wapnia, magnezu, potasu oraz witaminy C.

Uprawa drzewa baobabu

Najbardziej popularny jest baobab właściwy, który porasta tereny Afryki Środkowej jak i Wschodniej. Dorasta nawet do 25 m, a jego pnie „szczycą” się obwodem do 45m. Posiada zaskakującą zdolność do gromadzenia wody w swoim pniu. Liście mają dłoniasty kształt i można je spożywać na surowo, kwiaty są barwy białej i zapylane są przez nietoperze. Owoce mają charakterystyczny kształt ogórka i rosną do 40 cm. Ich sproszkowany miąższ wykorzystywany jest do produkcji napoju przez mieszkańców Afryki.

Produkty z Owoców Baobabu

Owoce baobabu występują jedynie w formie sproszkowanej. Uzyskuje się ją poprzez zasuszenie owoców wiszących na drzewie. Ten niecodzienny sposób skutkuje uzyskaniem idealnej formy sproszkowanych owoców baobabu. Dopiero po całkowitym wyschnięciu owoców, zrywa się je i mieli na mączkę.

Jak można spożywać te owoce?

  • jako suplement diety wykorzystywany jest przez sportowców - ze względu na niezwykłą ilość zawartego w sobie potasu, wapnia, magnezu, żelaza i witaminy C,
  • jako doskonały dodatek do ciast, naleśników, pieczywa - jest to najprostszy sposób włączenia sproszkowanych owoców baobabu do codziennej diety,
  • można łączyć je z koktajlami, smoothies, bądź jeść razem z płatkami śniadaniowymi,
  • jako dodatek do wody i soków.

 

Spotykany jest również jako jeden ze składników w batonikach zbożowych.

 

 

Autor: Redakcja bakalie.com