Sok z ananasa - doskonały na kaszel

Bakalie.com

Ananas na kaszel

Sezon przeziębień i kataru w pełni. Dodatkową „atrakcją” jest nękający wszystkich kaszel. Jak sobie z nim radzimy? Większość z nas kupuje dostępne w aptece syropy, których z resztą jest szeroki wybór. Kolejną dostępną opcją są tabletki przeciwkaszlowe. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę, że możemy skorzystać z naturalnych metod. Jednym z bardzo skutecznych owoców jest ananas, szczególne właściwości przeciwkaszlowe wykazuje głównie jego sok.

 

Właściwości soku

Sok z ananasa zawdzięcza swoje cenne właściwości zawartym w nim minerałom, kwasom octowym i bromelinie. Enzym ten posiada wiele właściwości leczniczych, głównie wspiera organizm człowieka w trakcie przeziębienia, hamując wydzielanie związków, które odpowiedzialne są za wywoływanie stanu zapalnego. Dodatkowo bromelina wspomaga pracę układu trawiennego, wspomaga regenerację w trakcie zapalenia dróg moczowych. Wypicie 1 szklanki soku z ananasa pokryje nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C aż w 50%!

Naukowy z wielu krajów na świecie zaczęli badać właściwości soku. Okazało się, że jego połączenie z miodem i pieprzem pozwala na skuteczne usuwanie śluzu z dróg oddechowych. Chorzy na gruźlicę, którzy regularnie spożywali napój aż 5 razy szybciej wracali do zdrowia w porównaniu z grupą osób, która stosowała syropy.


Picie soku jest bardziej polecane ze względu na to, że w tej właśnie postaci jest lepiej przyswajany przez organizm- składniki odżywcze są szybciej wchłaniane.


Przepis:


Pamiętajcie, że najlepszy będzie sok, który sami sobie przyrządzicie. Sok pochodzący z puszki pełen jest dodatkowych, niekoniecznie zdrowych dodatków.


Potrzebne Wam będą:
 

  • szklanka soku z ananasa (świeżo wyciśnięta!),
  • 1 łyżka stołowa miodu,
  • ¼ szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
  • ½ łyżeczki pieprzu,
  • opcjonalnie można również dodać korzeń imbiru- ok. 8-9 cm.


Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą połączyć. Porcję napoju najlepiej podzielić na 3 4 dawki w ciągu dnia.

 

Przeciwwskazania

Uwaga alergicy! Osoby uczulone na marchew, pszenicę, seler, koper włoski oraz pyłki traw mogą być także uczuleni na bromelinę, która zawarta jest w soku. Nie powinny go również pić osoby z chorobą wrzodową żołądka, chorymi nerkami i wątrobą. Pamiętajcie także, że ananasa nie powinno się również spożywać w trakcie przyjmowania antybiotyków.  Z ananasa powinny również zrezygnować kobiety w ciąży, ponieważ część z naukowców twierdzi, że wywołuje szkodliwy wpływ na rozwijający się płód.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com