Niezwykłe właściwości soku z ananasa

Bakalie.com

Jeśli lubicie pinacoladę, to z pewnością lubicie także sok z ananasa. Jednak, czy wiedzieliście, że jest on równie zdrowy co smaczny? A zatem, jakie właściwości zdrowotne kryją się w tym przepysznym napoju? Po pierwsze, nie ma potrzeby, abyście poszukiwali stu procentowego soku z ananasa. W odróżnieniu od innych owoców, ananas jest tak słodki, że bardzo często nie ma potrzeby dodawać cukru, w celu poprawy jego smaku. W dodatku, składnikiem, który często dodawany jest do soku z ananasa jest kwas askorbinowy, znany powszechnie jako witamina C. Dodatek tejże witaminy pomaga ochronić nie tylko kolor soku ale i jego smak. Jeśli wolicie swój sok bez dodatku witaminy C możecie bez najmniejszego problemu przygotować go samodzielnie w domu, przy wykorzystaniu wyciskarki bądź sokowirówki. Pamiętajcie jednak, by unikać wszelkiego rodzaju drinków z ananasa, które nie są rzeczywistym sokiem. Drinki te to nic innego jak tylko smakowa, słodzona woda, która dostarczy Wam jedynie puste kalorie.

Właściwości przeciwzapalne

Ananas jest jedynym, głównym źródłem dietetycznym bromelainy. Jest ona skoncentrowana głównie w rdzeniu owocu, ale także w jego słodkich częściach i soku. Bromelaina posiada silne właściwości przeciwzapalne, które to wykorzystywane są z ogromnym sukcesem w leczeniu kontuzji sportowych oraz występującego przy nich silnego bólu.

Właściwości antynowotworowe

Badania wykazały, że bromelaina posiada potencjał aby stanowić nieoceniony składnik w walce z nowotworami. W szczególności, podkreślony został wpływ bromelainy na zatrzymywanie rozrostu komórek nowotworowych w połączeniu z podawaniem tradycyjnej chemioterapii. Sok z ananasa zawiera także beta karoten, chroniący przed rakiem prostaty oraz prawdopodobnie przed rakiem jelit. Jednak pomimo, że badania wykazały pozytywny wpływ soku z ananasa na prewencję i leczenie chorób nowotworowych, wciąż niezbędne są dalsze analizy i testy kliniczne, które w stu procentach mają potwierdzić zbawienny wpływ tego owocu.

Właściwości wspierające serce

Witamina C zawarta w soku z ananasa może także wspomóc ochronę serca przed licznymi chorobami. Wiele badań, włącznie z badaniami przeprowadzonymi w Finlandii i w Chinach – wykazały, że zwiększone przyjmowanie witaminy C pomaga obniżyć ryzyko chorób sercowo naczyniowych. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku nowotworów, ryzyko chorób serca może być zminimalizowane poprzez wprowadzenie diety bogatej w błonnik.

Ochrona przed kataraktą

Witamina C odgrywa także kluczową rolę w ochronie widzenia. Niedawne badania wykazały, że zwiększone przyjmowanie witaminy C redukuje ryzyko katarakty, która to jest zamgleniem soczewki, wpływającym na zaburzenie widzenia. Twórcy badania sugerują także, że witamina C powinna stanowić pierwszy środek zapobiegawczy, stosowany prewencyjnie

Zwiększenie płodności

Sok z ananasa zawiera wiele właściwości zdrowotnych, witamin oraz minerałów, między innymi witaminę C, beta karoten, miedź, cynk oraz kwas foliowy. Wiele z nich może wspomóc płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Podczas gdy wiele badań wykazuje silne oddziaływanie na sferę seksualną u ludzi wciąż nie istnieją stu procentowe wnioski, dające nam pewność że teorie te są w pełni prawdziwe

Ochrona przed astmą

Ananasy są doskonałym źródłem beta karotenu, który to w procesie trawienia zamieniany jest w aktywną witaminę A. Podczas gdy badania są wciąż w początkowych etapach, wiele analiz wykazuje, że beta karoten może znacząco zredukować ryzyko wystąpienia ataku astmy spowodowanego wysiłkiem fizycznym

Wsparcie leczenia osteoporozy

Dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym bromelainy, niektóre badania wskazują, że sok z ananasa może być doskonałym wsparciem w leczeniu osteoporozy.

 


Autor: Redakcja Bakalie.com