Cała prawda na temat anansa

Bakalie.com

Jest to potoczna nazwa rośliny znanej jako ananas jadalny (Ananas comosus). Znany również jako ananas właściwy, jest rośliną uprawną - byliną z rodziny bromeliowatych.

Uprawa ananasa

Ananas uprawiany w Ameryce był prawdopodobnie już tysiąc lat temu. Dokładne źródła nie są znane, ale z pewnością miało to miejsce już na długo przed odkryciem Krzysztofa Kolumba nowego kontynentu. W Polsce pierwsze szklarnie mające się zajmować uprawą ananasów, wybudowane zostały przez brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Obecnie uprawa ananasa jadalnego jest stosowana bardzo powszczechnie. Największa liczba tego owocu produkowana jest w Chinach, w Brazylia i w Meksyku. Dziko ananas występuje tylko w Brazylii.

Charakterystyka ananasa

Ananas jadalny jest rośliną krótką. Jego łodyga jest silnie skrócona i dorasta maksymalnie do 1,2 metra. Liście na łodzydze ułożone są spiralnie. Owoce ananasa są beznasienne. Ich masa to mniej więcej 2 kilogramy, jego barwa jest brunatnozielona, a po dojrzeniu złotawożółta.

Ananas w kuchni

Ananasy prawdopodobnie najpowszechniej spożywane są z puszki. Zakonserwowane ananasy w syropie są dostępne praktycznie w każdym większym markecie i często towarzyszą jako dodatek do różnego rodzaju dań mięsnych, czy pizzy. Istnieje również możliwość fermentacji ananasa i przygotowanie go do wykonania wina. Przetwórstwo ananasów generalnie jest bardzo rozległe. Łatwo można znaleźć ananas w postaci suszonej, czy kandyzowanej.

 

Specyficzny smak ananasa uzyskał aprobatę niemal wszystkich kuchni na świecie i ciężko go nie napotkać przy daniach na słodko. Owoce ananasa świetnie uzupełnią każdy torcik, czy inny deser. Ananas znajdzie swoje zastosowanie również w daniach wegetariańskich. Sałatki z wykorzystaniem ananasa są łatwe do wykonania i zaspokoją podbniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Prócz tego ananas odnajduje tak dużą ilość fanów, że powstała również pizza, nazywana hawajską, której głównym składnikiem jest właśnie on.

Właściwości ananasa

Niesamowity jednak jest fakt, jak zdrową dawkę witamin i składników korzystnych dla naszego zdrowia gwarantuje ten owoc. Prócz bogactwa witamin i cukrów prostych ananas wydziela bromelinę, tzn. grupę enzymów proteolitycznych, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Bromelinę stosuje się jako środek przeciwbólowy, który skutecznie obniża temperaturę podczas gorączki. Ananas jest również źródłem manganu, żelaza i miedzi - pierwiastków, które odpowiadają za kondycję kości. Ich wpływ na leczenie osteoporozy jest ogólnie doceniany i wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com