Ananas

Bakalie.com

Historia i występowanie

Ananas – soczysty, aromatyczny owoc, źródło cennych witamin, soli mineralnych. Dzisiejsze gatunki uprawne pochodzą od dziko rosnących w Ameryce Środkowej i Południowej. Ananasami cieszymy się za sprawą, marynarzy, którzy za czasów Krzysztofa Kolumba; na wyspie Gwadelupa; odkryli smak ananasa. Dziko rosnące nad rzekami rośliny zostały udomowione i uprawiane przez tubylców.  Portugalczycy przenieśli uprawę do Indii, a w XVIII wieku ananas znany był w większości tropikalnych krajów. W krajach tych ananas był i jest do dziś uważany za symbol gościnności. Każdy przyjeżdżający gość z Europy jest raczony przepysznym krążkiem ananasa. Ananas jest składnikiem wielu sałatek, potraw. O jego właściwościach wiedzieli już Francuzi na dworze króla Ludwika XIV. W Polsce ananas znany był już w XVI wieku. Ananasy możemy podziwiać na arrasach Zygmunta Augusta, które znajdują się wśród amerykańskich roślin.

Ananas to owocostan ananasa jadalnego (Ananas dativus - Ananas comosus). Należy do rodziny bromeliowatych. Dzisiejsze uprawne gatunki pochodzą  od dziko rosnącej i występującej w Brazylii rośliny. Znamy wiele gatunków tego owocu. Najczęściej uprawiane są tylko 4 gatunki. Największe uprawy znajdują się na Hawajach, Filipinach, Bahamach, Antylach, Florydzie, w Malezji i Chinach. Ananas jest dość okazałą rośliną, bo dorasta nawet do 1,5 metra wysokości. Na szczycie krótkiej łodygi wyrastającej z rozety kolczastych liści wyrasta zielonożółty owocostan o szyszkowatym kształcie. Dojrzały owocostan pokryty jest regularnymi sześciokątami tzw. oczkami, które są pozostałością kwiatów. Na każdy kwiatostan, składa się około 150 kwiatów, które po przekwitnięciu tracą tylko płatki i pręciki. Pozostałe części grubieją i zrastają się ze sobą. Na szczycie owocostanu pozostaje jeden pęd podobny do pióropuszu, który będzie zaczątkiem nowej rośliny. Wielkość owocu zależy od gatunku, sposobu uprawy i miejsca z którego pochodzi, oraz warunków tam panujących. Najmniejszy ananas waży 30 dag, a największy może ważyć 10 kg. 

Uprawa

Ananas należy do roślin beznasiennych. Ta bardzo ciekawa roślina wytrzymuje chyba największe cierpienia z pośród wszystkich hodowanych na świecie roślin. Rozmnaża się przez odrosty, czyli przez pióropusz rosnący na czubku ananasa, który jest bezlitośnie odrywany. Pióropusze rzucane są  na stosy gdzie w prażącym słońcu czekają na moment ponownego zasadzenia.  W prażącym słońcu dochodzi do zaschnięcia i zabliźnienia się ran powstałych po oderwaniu od rośliny macierzystej. Nie rozwijają się też choroby grzybowe. Tak wymęczone odnóżki niejednokrotnie czekające trzy miesiące trafiają wreszcie do podłoża. Tutaj w rzędach rosną i czekają na wydanie owoców.  Ananas wymaga dużo ciepła oraz lubi wodę. Nie zaowocuje, jeśli przynajmniej przez 8 miesięcy temperatura w nocy nie przekroczy 16-17 °C. Uprawa ananasów udaje się tylko w tropikach. Jest bardzo chimeryczny. Niektóre rośliny zakwitają po 18, a niektóre po 30 miesiącach. W tak nierównym procesie wegetacyjnym uprawa na skalę przemysłową nie przynosiła by oczekiwanych rezultatów. Aby wszystkie rośliny kwitły równocześnie do uprawy stosuje się syntetyczne substancje wzrostowe, przyspieszające związywanie się kwiatostanu. Na plantacjach na dużych obszarach stosuje się obecnie kwas naftylooctowy. Najsmaczniejsze są jednak ananasy, które rosną tak długo jak potrzebują.

Produkty z Ananasa

Ananas Kandyzowany

Kandyzowany ananas, nie traci w ogóle swoich właściwości, a to wszystko dzięki odpowiedniej formie konserwowania ( podlega on procesowi smażenia w słodkim syropie ). Nadaje się zarówno jako przekąska, ale także jako dodatek do potraw. Wykorzystuje się go też w produkcji cukierniczej. Ananas jest owocem, który jako jedyny zawiera enzym zwany bromelainą. Jej właściwości skutecznie przyczyniają się do prawidłowego trawienia, co za tym idzie pomagają wyregulować wagę ciała, oraz prawidłowo rozłożyć białko. Ananas zawiera szereg korzystnych dla zdrowia substancji i witamin. Kandyzowane ananasy skutecznie toczą walkę z depresją, likwidując uczucie niepokoju i lęku. Ananasy kandyzowane można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, warzywniakach, większych marketach, ale także w sklepach internetowych.

Ananas suszony

Ananasy suszone są nie tylko pyszne ale też wpisują się do zdrowej diety. Zawierają bowiem  dużo substancji i witamin korzystnie wpływających na ludzki organizm. Od szeregu lat cieszą się powodzeniem w medycynie niekonwencjonalnej. Ananas, który przeszedł proces suszenia sprawdza się w kuchni, w zdrowej, pełnowartościowej diecie, ale także jako przekąska np. do szkoły zamiast słodyczy i do zabrania w podróż. Suszony ananas pozbawiony jest wody ale nie substancji odżywczych takich jak np. bromelia, która wspomaga układ trawienny, oraz rozkłada białka do aminokwasów. Krążek suszonego ananasa świetnie reguluje pracę układu moczowego, zwalcza infekcje i dokuczliwe stany zapalne pęcherza. Pomagają w chorobie wrzodowej i wspomaga układ immunologiczny.

Ananas w syropie

Ananas to owoc zawierający szereg zastosowań kulinarnych, leczniczych i kosmetycznych. Jego bogactwem jest zawarta w nim bromelaina, przyczyniająca się do wspomagania procesów trawiennych, rozkładająca odpowiednio białka. Skarbem ananasa  są witaminy takie jak: A, Beta-Karoten, Kwas foliowy, B1, C, PP, E, B6. Ananas w syropie ma działanie odchudzające, wpływa korzystnie na regulacje poziomu cholesterolu, przyspiesza proces gojenia ran, wpływa korzystnie na pracę serca i wątroby. Ma właściwości odmładzające, ale także świetnie zwalcza cellulit oraz poprawia wygląd skóry poprzez zwalczanie wolnych rodników.


Autor: Redakcja Bakalie.com