Nagietki - balsam dla naszej skóry

Bakalie.com

Nagietki to piękne pomarańczowo- żółte kwiaty, które bardzo często możemy znaleźć zarówno na łące jak w i przydomowych ogródkach. Są nie tylko urokliwe, lecz posiadają również szereg właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. Od lat wykorzystywane w ziołolecznictwie, stały się jednym z ulubionych składników kosmetyków naturalnych.

Jak sadzić nagietki

Nagietki powinniśmy sadzić w miejscu mocno nasłonecznionym, odsłoniętym, pilnując nawodnienia gleby. Okres kwitnienia kwiatów przypada mniej więcej na czas od czerwca do września. Kwiatostany możemy zbierać już co dwa dni. Istnieje teoria, że kwiaty nagietków najlepiej zbierać kiedy księżyc jest w pełni – to właśnie wtedy znajdziemy w nich najwięcej właściwości zdrowotnych. Po zebraniu kwiatostanów, z łatwością ususzymy je samodzielnie. Ważne by co jakiś czas je przewracać, zapobiegając pojawieniu się pleśni.

Nagietek w kuchni

Niewiele osób wie, że nagietki mają jadalne kwiaty. Dlatego też w czasie ich kwitnienia dobrze jest wykorzystać je jako dodatek do sałatek, ciast czy sosów. Nie tylko wzbogacą smak potraw, ale również sprawią, że przygotowane przez nas dania będą wyglądały zjawiskowo i bardzo apetycznie. Żółty barwnik zawarty w kwiatach nagietka wykorzystywany jest do nadawania potrawom pięknego odcienia. Między innymi można nim zabarwić masło.

Nagietek- zioło lecznicze

Nagietek jest bardzo popularnym i często wykorzystywanym ziołem leczniczym. Dlatego łatwo znaleźć go w składzie ekologicznych kosmetyków pod łacińską nazwą – Calendula officinalis. Właściwości lecznicze kwiatów nagietka wynikają między innymi z dużej zawartość flawonoidów, karotenoidów a także saponin. Możemy w nich znaleźć także fitosterole, witaminę C, magnez, mangan, kwasy organiczne a także związki śluzowe. Najczęściej podkreśla się lecznicze właściwości saponin, które to mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Zaobserwowano ich działanie przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Nie można również pominąć doskonałego działania przeciwutleniaczy o właściwościach przeciwzakrzepowych czyli flawonoidów i karotenoidów.

Pij nagietka na zdrowie

W przypadku nagietków, ich właściwości lecznicze wykorzystuje się zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jeśli cierpimy na chorobę wrzodową, zapalenie wątroby czy też bóle brzucha wskazane jest regularne picie naparu z nagietka. Przyczynia się on również do obniżenia ciśnienia krwi oraz do ogólnego wyciszenia układu nerwowego. Ponieważ posiada właściwości rozkurczowe daje pozytywne efekty w łagodzeniu bólów menstruacyjnych.

Nagietek dla pięknej skóry

Nagietek, w kosmetologii uznawany jest za prawdziwy balsam dla skóry problematycznej. Pomaga wyciszyć nie tylko poważne choroby skórne ale również łagodzi miejsca po ukąszeniach owadów, po wysypkach czy miejscowych owrzodzeniach. Nagietek wskazany jest również przy leczeniu poważnych ran. Nie tylko przyśpiesza proces ich gojenia, ale także pomaga zmniejszyć towarzyszącą im opuchliznę. Wskazany jest dla skóry suchej, szorstkiej, spękanej i podrażnionej. Dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, nagietka wykorzystuje się również w zapaleniu spojówek, gardła, czy infekcjach dróg rodnych. Przywraca równowagę i regeneruje skórę podrażnioną. Bardzo często wchodzi w skład preparatów dla dzieci i niemowląt.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło: YouTube/Klaudyna Hebda Nature