Mydła naturalne - poznaj ich rodzaje

Bakalie.com

Mydło mydłu nierówne - sprawdź, które będzie odpowiednie dla Ciebie

Środki myjące oraz piorące, czyli po prostu mydła i detergenty zaliczamy do substancji powierzchniowo czynnych. Wszystkie charakteryzują się tym, że ich wodne roztwory posiadają zdolność rozpuszczania i usuwania brudu, który jest połączeniem soli mineralnych, krzemionki i substancji pylistych łączących się ze składnikami potu. Usuwanie brudu polega na zmniejszeniu tzw. napięcia powierzchniowego wody. W jego wyniku zwiększa się zdolność wody do przemieszczania się między włóknami tkaniny czy powierzchnią skóry i, co za tym idzie, odrywanie cząstek brudu od tych naskórka czy materiału.

 

Ze względu na sposób wytwarzania, rozpuszczalność w wodzie, skład i konsystencję mydła możemy podzielić głównie na sodowe (czy inaczej stałe), potasowe (maziste) i litowe (o ciekłej konsystencji, nieprzystosowane do zastosowań kosmetycznych).

 

Jeśli chodzi o mydła naturalne, chyba najpopularniejszym i najczęściej używanym jest mydło sodowe. Na drogeryjnych półkach i łazienkowych mydelniczkach znajdziesz jego najróżniejsze warianty. Powstaje w wyniku reakcji tłuszczów (roślinnych lub zwierzęcych) z zasadami. Zasadą użytą w produkcji mydła sodowego jest wodorotlenek sodu (soda kaustyczna). Przybiera ono stałą, stabilną formę twardej kostki i ze względu na aspekty użytkowe często bywa nazywane również po prostu mydłem toaletowym. Ze względu na łatwą rozpuszczalność w wodzie to kostka idealna do codziennego użytku - mycia rąk i całego ciała. Wyjściową białą barwę mydła sodowego łatwo zmienić z pomocą różnych dodatków. Do bazy opierającej się na zmydlonych olejach możesz dodawać olejki eteryczne, zioła, peelingujące drobinki czy naturalne barwniki - ogranicza cię właściwie wyłącznie twoja inwencja (i podstawowa wiedza chemiczna, dzięki której unikniesz nieprzyjemnych sytuacji wywołanych niepożądanymi rekcjami). Przepisów na ten typ mydła w różnych wariantach znajdziesz w tej książce najwięcej.

 

Mydło potasowe różni się od sodowego tym, że jako składnika zasadowego potrzebnego do reakcji z tłuszczami używamy w jego produkcji wodorotlenku potasu. Wyróżnia się charakterystyczną, mazistą konsystencją, przypominającą odrobinę galaretkowatą pastę czy żel. Do mydeł potasowych zalicza się między innymi klasyczne szare mydło czy popularne Savon Noir.

 

Mydło potasowe wykazuje silne działanie antybakteryjne, a także koi, regeneruje i łagodzi podrażnienia. Dzięki temu jest dobrym wyborem do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, ze skłonnością do zaskórników i przebarwień. Może też działać delikatnie złuszczająco i regenerująco na mikrouszkodzenia naskórka. Posiadacze skóry o silnej tendencji do przesuszeń powinni używać mydła potasowego z umiarem, ponieważ stosowane zbyt często może wysuszyć cerę.

 

Jedną z bardziej znanych wersji mydła potasowego jest Savon Noir, czyli mydło o ciemnej barwie, wytwarzane na bazie tradycyjnych receptur wywodzących się z syryjskich i marokańskich łaźni Hammam. Najlepiej sprawdza się w rytuale pielęgnacyjnym z użyciem peelingującej i masującej skórę rękawicy Kessa. Skóra jest potem wygładzona, miękka i pełna blasku. Mój przepis na mydło Savon Noir w różnych wersjach znajdziesz w rozdziale z recepturami.

 

Innym rodzajem mydeł rozpuszczalnych w wodzie są mydła litowe, czyli ciekłe, jednak nie mają zastosowania kosmetycznego - dodaje się je natomiast często do różnego rodzaju smarów.

 

Pisząc o mydłach nie możemy zapomnieć o jego płynnej wersji, dla niektórych najlepszej i najwygodniejszej. Swoją ogromną popularność mydło w płynie zawdzięcza z pewnością dużej dostępności, a także temu, że korzystanie z dozownika wydaje się także szybsze i bardziej higieniczne niż wersja w kostce. Podczas gdy jednak dość łatwo znaleźć w stu procentach naturalne mydło w kostce, zdecydowanie trudniej o podobny płynny odpowiednik.

 

Naturalne mydło w płynie można wykonać bazując po prostu na rozpuszczonym mydle w kostce z dodatkiem wody destylowanej i gliceryny roślinnej. Można też wykorzystać w jego produkcji poliglukozyd kwasów oleju kokosowego, czyli delikatny detergent pozyskiwany z orzecha kokosowego i skrobi kukurydzianej. Do bazy opartej glukozydzie (który stanowi w tym przypadku składnik pianotwórczy) dodajemy wodę i składniki pielęgnacyjne dostosowane do określonych potrzeb skóry i dowolne olejki eteryczne. Dodatki do mydła w płynie możesz dobrać mniej więcej tak, jak robisz to w przypadku kompozycji mydeł w kostce. Wybieraj jednak te o możliwie jednorodnej strukturze, wyróżniające się łatwą rozpuszczalnością. Dzięki temu płynna masa będzie odpowiednio gładka.