Nadczynność tarczycy

Bakalie.com

Tarczyca to niewielki narząd, który znajduje się u podstawy szyi. Jej zadaniem jest wydzielanie hormonów- trijodotyroniny-T3 i tyroksyny-T4. Regulują one procesy metaboliczne w całym organizmie oraz wpływają na ciepłotę ciała. Za kontrolę tarczycy odpowiada przysadka mózgowa. O nadczynności tarczycy możemy mówić w sytuacji, gdy produkuje ona zbyt duże ilości hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Jakie są przyczyny nadczynności?

Związane są ściśle z wiekiem chorego, jego predyspozycjami genetycznymi oraz trybem życia.


Do najczęstszych można zaliczyć:

  • chorobę Gravesa i Basedowa- choroba autoimmunologiczna. W jej przebiegu układ odpornościowy pacjenta wysyła przeciwciała do komórek tarczycy. Dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonów. Czynnikami środowiskowymi, które mogą wpłynąć na rozwój tej choroby są: palenie papierosów, ekspozycja na silny stres, podwyższony poziom estrogenów.
  • guzki na tarczycy- tworzą je tkanki tarczycy. Mogą one występować pojedynczo lub w postaci wola guzkowatego toksycznego. W drugim przypadku dojść może do rozrostu tarczycy, co skutkuje jeszcze większym wydzielaniem hormonów.
  • nadmierna ekspozycja na jod- w tym przypadku nadczynność ma charakter przejściowy,
  • zapalenie tarczycy. W początkowej fazie można zaobserwować gorączkę i ból tarczycy.
  • wtórna nadczynność tarczycy - spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem TSH przez przysadkę mózgową, najczęściej w wyniku powstania w niej guza. 

Jakie są objawy nadczynności?

Objawy jej towarzyszące są dość specyficzne i zwykle do rozpoznania wystarcza obraz kliniczny przedstawiany przez pacjenta. Lekarze jednak zalecają badania krwi, w których stwierdza się podwyższony poziom hormonów tarczycy.

Do objawów nadczynności można zaliczyć:

  • nadmierną nerwowość- chory staje się płaczliwy, szybko się denerwuje. Mogą pojawiać się również epizody bezsenności, u części pacjentów występować może nawet depresja i stany lękowe.
  • przyspieszony metabolizm- pacjent uskarża się na częste oddawanie stolca, bardzo często są to biegunki. Zaobserwować można spadek masy ciała pomimo spożywania obfitych i częstych posiłków. Masa mięśniowa ulega redukcji, w wyniku czego chory nie jest w stanie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.
  • występowanie kołatania serca,
  • nadmierną potliwość, skóra staje się gładka, włosy staja się nadmiernie łamliwe,
  • u kobiet dojść może do zaburzeń miesiączkowania, u mężczyzn można zaobserwować spadek libido i zaburzenia wzwodu,•może występować wole tarczycowe.

Diagnoza i leczenie nadczynności

Jednocześnie z badaniami stężenia hormonów pacjent wykonywane ma USG tarczycy. Jeśli któryś z wyników odbiega od normy diagnostyka jest poszerzana.
Jednym z możliwych do wykonania badań jest scyntygrafia. W trakcie obrazowania podaje się pacjentowi promieniotwórczy izotop jodu w formie kapsułki lub płynu. Tarczyca wchłania pierwiastek i na tej podstawie lekarz ocenia jej stan oraz dobiera ewentualna dalszą metodę postępowania.

Jeśli mówimy o leczeniu to podstawową jego formą jest farmakoterapia. Leki przeciwtarczycowe spowalniają wytwarzanie hormonów w nadmiernej ilości. W przypadku, gdy zmiany są duże lub zostanie zdiagnozowany nowotwór chory poddawany jest zabiegowi chirurgicznemu. Endokrynolog decyduje czy usunięty zostanie cały gruczoł czy jedynie jego część. Stosowana jest również metoda leczenia jodem promieniotwórczym, który uszkadza komórki tarczycy. 

Czy nadczynność jest niebezpieczna?

W przypadku nieleczonego schorzenia dojść może do przełomu tarczycowego. Jego objawami są wysoka gorączka, tachykardia, objawy niewydolności krążeniowo -oddechowej. Stan ten występuje zwykle po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym lub na skutek osłabienia organizmu przebytą chorobą. Leczenie polega na podaniu leków w wysokich dawkach, obniżaniu temperatury ciała, podawaniu płynów, tak aby uniknąć odwodnienia. Przełom tarczycowy jest bardzo niebezpieczny- prawie połowa osób umiera. 

Miód, bakalie, kawa, herbata w nadczynności tarczycy

Miód jest produktem jak najbardziej dozwolonym w diecie chorych. Każdy może kierować się tutaj swoimi upodobaniami smakowymi. Podobnie jest z bakaliami. Nie zaleca się natomiast picia kawy oraz herbaty, ponieważ przyspieszają one częstotliwość skurczów serca, co pobudza cały układ nerwowy.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy