Fitoestrogeny - hormony nie tylko dla kobiet

Bakalie.com

Układ hormonalny odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W przypadku kobiet układ hormonalny jest najbardziej wrażliwy i działa na najwyższych obrotach szczególnie w czasie ciąży, miesiączki i menopauzy. Dziś powiemy nieco więcej na temat fitoestergenów, a ściślej o ich dobroczynnym wpływie na zdrowie każdej kobiety.


Fitoesterogeny – co to jest?

Fitoestrogeny to substancje pochodzenia roślinnego. W organizmie człowieka działają podobnie jak receptory estrogenowe. Krótko mówiąc zachowują się podobnie jak estrogeny przy czym różnią się od hormonów płciowych budową chemiczną. Fitoestrogeny dzielimy na flawony, izoflawony, lignany i kumaryny. 

Jak działają fitoesterogeny?

Skupmy się w tym wypadku na organizmie kobiety, gdzie fitoesterogeny niejako zastępują hormony znajdujące się w organizmie. Fitoesterogeny wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza. W ten oto sposób mają wpływ na pracę jajników. Fitoesterogeny są doskonałym środkiem zastępczym w przypadku braków i niedoborów hormonalnych. 

Kiedy są pomocne?

Bardzo ważny jest wpływ fitoestrogenów na zdrowie. W przypadku kobiet ich działanie szczególnie widoczne jest w przypadku miesiączki, karmienia piersią, jak i menopauzy. Oprócz tego hormon ten zmniejsza ryzyko występowania osteoporozy, czy miażdżycy u kobiet po przekwitaniu. W przypadku mężczyzn fitoestrogeny mają wpływ na zmniejszenie zagrożenia rozrostu gruczołu krokowego, czyli przerostu prostaty. Ponadto według niektórych naukowców fitoesterogeny obniżają ciśnienie krwi, regulują poziom cholesterolu, pozytywnie wpływają na układ nerwowy, a także spowalniają proces wiotczenia skóry i tworzenia się zmarszczek. Ważna informacja – według wielu badań fitoesterogeny wykazują działanie przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie produktów z wysoką zawartością fitoesterogenów hamuje rozwój komórek nowotworowych, szczególnie jeśli chodzi o raka sutka, czy prostaty. Fitoestergeny wykazują też działanie antyoksydacyjne, a także przeciwzapalne, dobrze wpływając na wzmocnienie układu odpornościowego. Redukują również występowanie chorób sercowo – naczyniowych. 

Menopauza, a fitoesterogeny

Szczególnym przypadkiem, w którym fitoesterogeny znajdują swoje działanie jest menopauza, inaczej określana jako okres klimakterium, który zaczyna się u kobiet przeważnie po ukończeniu 45 roku życia. Sama menopauza to przede wszystkim stopniowy zanik niektórych hormonów w organizmie kobiety. Menopauza to jednak przede wszystkim szereg nieprzyjemnych objawów jak: nagłe napady duszności, zimne poty, zawroty głowy, czy omdlenia. Do charakterystycznych objawów menopauzy należą również problemy ze snem, czy nietrzymanie moczu. Menopauza może być też przyczyną depresji. W okresie tym osłabia się pamięć i koncentracja. Okres klimakterium znacząco wpływa również na wygląd kobiety – stan włosów, paznokci, a także wagę – metabolizm spowalnia i większość kobiet zauważa szybki wzrost wagi. Fitoesterogeny mają więc za zadanie łagodzenie tych nieprzyjemnych objawów. Ponadto przyjmowane w odpowiednich preparatach farmakologicznych uzupełniają braki hormonalne. 

Fitoesterogeny, a miesiączka

Dlaczego fitoestergeny są ważne w przypadku miesiączki? Ma to związek z poziomem estrogenów, a ściślej zmian w nich zachodzących w czasie menstruacji. To właśnie w trakcie cyklu miesiączkowego stężenie estrogenów jest najmniejsze. W połowie cyklu poziom ten zaczyna wzrastać, a błona śluzowa macicy odbudowuje się. 

W jakich produktach występują fitoestrogeny?

Ich największe źródło to rośliny strączkowe, a zwłaszcza soja. Ponadto dużą ilość tego zastępczego hormonu możemy znaleźć w: czerwonej koniczynie, nasionach słonecznika, luteinie, kiełkach fasoli, czy nasionach siemienia lnianego. Bogatym źródłem fitoestrgenów są także: niektóre warzywa, owoce, orzechy, nasiona sezamu. 

Kobiety w ciąży i przyszłe mamy


Podobnie jak w przypadku miesiączki, w ciąży, oraz w trakcie karmienia piersią poziom estrogenów u kobiet jest bardzo niski, w związku z tym poprzez stosowanie fitoestrogenów można je znacząco uzupełnić. 

Fitoestrogeny – brać?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że standardowo nie dostarczamy w codziennej diecie zbyt wiele fitoestrogenów. Warto więc je uzupełniać głównie poprzez spożywanie odpowiednich produktów. Jeśli chodzi o fitoestrogeny w postaci środków farmakologicznych to należy je przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem. Niestety jest to hormon, który łatwo można przedawkować, a do objawów przedawkowania należą nudności, bóle głowy, czy w szczególnych przypadkach – plamienie z dróg rodnych. Z kolei prawidłowa kuracja fitoestrogenami powinna rozpocząć się jeszcze przed wystąpieniem menopauzy, by stopniowo przyzwyczajać organizm do tego stanu.  
Autor: Redakcja Bakalie.com 

Przepisy