Dieta w nadczynności tarczycy

Bakalie.com

U chorych na nadczynność tarczycy występują takie objawy jak nerwowość, chudnięcie, problemy ze snem, nadpobudliwość psychoruchowa. Organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie na tlen, następuje gwałtowne przyspieszenie spalania białek, węglowodanów oraz tłuszczy. Dieta, która zalecana jest w tej jednostce chorobowej ma za zadanie zapobiec wyniszczeniu organizmu.

           

Zalecenia dietetyczne przy nadczynności tarczycy

Zalecenia żywieniowe zakładają zwiększenie ilość przyswajanych kalorii o ok. 300-500. Składnikami, które muszą być dostarczane w dużych ilościach są:

  • białko- w diecie powinno się znaleźć 90-100 g białka pełnowartościowego. Szczególnie polecane jest to z drobiu, wołowiny, białego sera, soczewicy, soi, białej fasoli.
  • witaminy A, C, E- są to tzw. antyoksydanty. W nadczynności tarczycy dochodzi do nadmiernego wytwarzania wolnych rodników, które działają degradująco na komórki, przyspieszają proces starzenia oraz zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Witaminy te znaleźć można w: pomidorach, marchewce, morelach, oliwie z oliwek, migdałach, orzechach, czarnej porzeczce, natce pietruszki.
  • wapń- w nadczynności ryzyko osteoporozy jest znacznie podwyższone. Dlatego zaleca się spożycie serów żółtych, białej fasoli, soi.
  • tłuszcze nienasycone Omega-3- poprawiają ogólną odporność organizmu, chronią komórki nerwowe. Największa ich ilość jest w rybach morskich, oleju lnianym oraz oliwie z oliwek.

Jeśłi chorujesz na nadczynność tarczyny, wystrzegaj się

W trakcie przyrządzania posiłków w miarę możliwości zaleca się unikania smażenia i grillowania. Nie poleca się spożywania kapusty, grochu, bobu. Osoby z nadczynnością powinny również ograniczyć do minimum spożycie kawy, mocnej herbaty, napoi energetycznych, ponieważ działają one pobudzająco na organizm. Ze względu na uczucie gorąca z diety powinny zostać wyeliminowane przyprawy takie jak chili, imbir, kardamon. Posiłki powinny gotowane lub duszone, tak aby były lekkostrawne.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy