Na przeziębienie – zamiast antybiotyków owoce

Bakalie.com

Maliny

Swój piękny czerwony kolor maliny zawdzięczają antocyjanom, barwnikom, które podnoszą odporność organizmu, chronią przed infekcjami, a również wzmacniają naczynia krwionośne. Stąd też najbardziej doceniane są w sezonie, kiedy panuje najwięcej przeziębień czyli jesienią. Pobudzając do pracy gruczoły potowe działają napotnie, zaś pot wydzielany z organizmu powoduje z kolei obniżenie temperatury. To właśnie herbatka z sokiem malinowym pojawia się w wielu polskich domach przy okazji pierwszych jesiennych chłodów. Wszystko to dzięki zawartości salicylanów- substancji, które mają działanie zbliżone do aspiryny. Warto wiedzieć, że w walce z infekcjami gardła pomaga z kolei ocet z malin.

 

Dzika róża

Owoce dzikiej róży są bardzo bogate w witaminę C (od około 300 mg na 100g do nawet 1200 mg na 100g). Okazuje się, że mają w sobie o wiele więcej witaminy C niż cytryna. W owocach dzikiej róży możemy również znaleźć takie witaminy jak: A, B1, B2, E,K oraz kwas foliowy. Mają duże zastosowanie w kuchni, w produkcji leków a także w przemyśle kosmetycznym. Herbata z dzikiej róży jest bardzo skutecznym lekiem na przeziębienie oraz zmęczenie, dlatego należy pić jej najwięcej w okresie jesienno-zimowym.

Czarny bez

  W owocach czarnego bzu można znaleźć dużą ilość witaminy C, witaminy z grupy B, prowitaminy A, cukry, wapń, potas, sód, glin i żelazo. Owoce także działają moczopędnie i są stosowane do płukania gardła.
Czarny bez znalazł zastosowanie także w lecznictwie. Napary z jego kwiatów działają przy przeziębieniach, stanach zapalnych dróg oddechowych oraz chorobach reumatycznych. Wysuszone kwiaty stosuje się jako dobry lek przeciwgorączkowy. Naparu z kwiatów używa się także do przemywania zewnętrznego skóry gdy pojawi się jej zapalenie.

Imbir

Korzeń imbiru ma działanie silnie rozgrzewające. Dodany do herbaty działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wspomaga przemianę materii. Imbir doskonale sprawdza się w trakcie przeziębień, jako dodatek do herbat, soków, wody. Jego silny aromat i cierpki smak sprawia, że przez jednych jest uwielbiany, inni zaś go nie znoszą. Ostry smak spowodowany jest dużą ilością olejków eterycznych oraz żywicy.

Jarzębina

Owoce jarzębiny zawierają dużą ilość witaminy C, B, K. Zawierają również dużą ilość cukrów, kwasów organicznych, składników mineralnych, potasu, sodu, magnezu oraz miedzi. Należy pamiętać, że suszona jarzębina nadal zachowuje swoje wartości odżywcze. Napary z suszonej jarzębiny działają przeciw przeziębieniom a także działają korzystnie na wzrok. Napary wzmacniają serce, są również moczopędne i przeciwzapalne. Wyciąg z suszonej jarzębiny pomaga także w leczeniu żylaków. Mówi się, że jarzębina nie tylko leczy przeziębienie, ale także wykorzystuje się ją w chorobach wątroby, płuc oraz nerek. Przeważnie stosuje się ją wtedy kiedy występują stany zapalne nerek, kamica nerkowa oraz przy zaburzeniach krążenia i trawienia. W większości przypadków jest mieszana z innymi ziołami.   

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy