Dynia, jabłko, jarzębina - w walce z jesienią i przeziębieniem

Bakalie.com

Nadejście jesieni to nie tylko zmiana pory roku. To trudny czas, w którym nasz organizm poddawany jest wielu próbom. Nagłe różnice temperatur, mniejsza ilość słońca oraz pojawiające się wirusy nie sprzyjają zachowaniu zdrowia. Wraz z nadejściem jesieni zmienia się także nasza dieta. Lekki sałatki i świeżo wyciskane soki już nie wystarczą. Organizm potrzebuje produktów rozgrzewających, utrzymujących poziom energii na dłużej. Całe szczęście, jesień ma nam do zaoferowania o wiele więcej niż tylko zagrożenia zdrowotne. W tym okresie bowiem dostępnych jest wiele sezonowych produktów, które naturalnie wzmocnią naszą odporność, dodadzą sił i energii a także pomogą zachować dobre samopoczucie.

Dynia

Dynia coraz bardziej kojarzy nam się z Halloween i tradycjami przeniesionymi wprost ze Stanów Zjednoczonych. Warto jednak w pierwszej kolejności pamiętać o jej niezliczonych wartościach odżywczych i zdrowotnych. Dynia bowiem to owoc, który może nam bardzo wiele zaoferować.
Na całym świecie znana jest z właściwości chroniących przed powstawaniem i rozwojem nowotworów. Pamiętać o niej powinni przede wszystkim palacze, gdyż miąższ dyni ma zdolność hamowania procesów odkładania w płucach szkodliwych substancji pochodzących z papierosów. W konsekwencji spożywanie dyni może wspomóc ochronę przed coraz popularniejszym ostatnio rakiem płuc.Dodatkowo dynia ma właściwości spowalniające procesy starzenia się skóry oraz dzięki dużej zawartości witaminy A, dba o zdrowie naszych oczu. W jej składzie znajdziemy także dużą ilość karotenoidów – które odpowiadają za jej intensywny, pomarańczowy kolor.
 

Jabłka

Jabłka to typowe, polskie owoce, które kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Są soczyste, słodkie i smaczne a przy tym wszystkim zawierają niewiele kalorii, co czyni je doskonałym wyborem dla osób odchudzających się, bądź dbających o linię.
Jabłka mają nam jednak do zaoferowania o wiele więcej. Jabłka znane są z tego, że usuwają osłabienie, dodają wigoru i sił witalnych osobom słabym. Zalecane jest nawet spożywanie większej ilości jabłek przez osoby dochodzące do siebie po przebytych chorobach, inwazyjnych zabiegach czy operacjach. Jabłka pomagają także oczyścić organizm z toksyn i poprawić ogólny stan zdrowia. Pomimo że nie zawierają zbyt dużej ilości białka, połączenie antyoksydantów i białek z jabłek odgrywa kluczową rolę w ochronie przed osłabieniem oraz w budowie mięśni.
Jabłka są także doskonałą bronią na czyhające na nasz organizm jesienne infekcje, grypę czy przeziębienie. Badania wykazały, że osoby jedzące większą ilość jabłek, są mniej narażone na choroby górnego układu oddechowego. Związane jest to częściowo z dużą zawartością witaminy C, w jabłkach. Przeciętnej wielkości jabłko zawiera około 25 procent rekomendowanej dla dorosłego człowieka ilości witaminy C.
W ostatnim czasie dość głośno zrobiło się o szkodliwym wpływie jabłek na zdrowie naszych zębów, ze względu na zawartość cukru w tychże owocach. Nie dajmy się zwariować. Jeśli chcemy cieszyć się smakiem i wartościami jabłek po zjedzeniu ich przepłuczmy zęby wodą. Natomiast przed umyciem odczekajmy co najmniej godzinę.

Jarzębina

Owoce jarzębiny, kasztany i żołędzie to symbol jesieni. Każde dziecko robiło kiedyś pajacyki i korale z tych pięknych owoców. Jarzębina jednak dodatkowo posiada szereg właściwości zdrowotnych, które może z łatwością wykorzystać dbając o swoje zdrowie. Owoce jarzębiny zawierają dużą ilość witaminy C, B, K. Zawierają również wiele cukrów, kwasów organicznych, składników mineralnych, potasu, sodu, magnezu oraz miedzi. Należy pamiętać, że suszona jarzębina nadal zachowuje swoje wartości odżywcze. Napary z suszonej jarzębiny działają przeciw przeziębieniom, a także działają korzystnie na wzrok. Napary wzmacniają serce, są również moczopędne i przeciwzapalne. Wyciąg z suszonej jarzębiny pomaga także w leczeniu żylaków. Jarzębina jest owocem, którego nie można jeść na surowo, ponieważ zawiera w sobie dużo sorbiny, która powoduje, że owoc jest gorzki i o cierpkim smaku. Kwas parasorbinowy jest trujący i może wywołać zatrucie pokarmowe oraz biegunkę.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy