Przeziębienie

Bakalie.com

Nie wolno lekceważyć przeziębienia

Jego przebieg jest dużo mniej uciążliwy dla pacjenta od grypy. Ryzyko powikłań zdrowotnych jest również znacząco mniejsze. Jednak częste zachorowania potrafią znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, powodują, że nasze samopoczucie jest o wiele gorsze, mamy problemy z koncentracją zarówno w pracy jak i domu. Przeziębienie to zespół wielu symptomów, które związane są bezpośrednio z zapaleniem błony śluzowej gardła oraz nosa spowodowanych zakażeniem wirusowym. Prawdopodobnie jest najczęstszą chorobą, która dotyka ludność na całym świecie. U dorosłych występuje średnio 2-3 razy w ciągu całego roku.  Jak powszechnie wiadomo największa liczba zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. „Sprzyja” temu przebywanie w niewietrzonych, ciągle ogrzewanych pomieszczeniach.


 

Jak rozpoznać przeziębienie ?

Zarazić się można zarówno drogą kropelkową- w czasie kontaktu z osobą chorą, która kaszle i kicha lub przez kontakt z przedmiotami, które są zakażone. Wirus przeziębienia potrafi przetrwać kilka godzin, dlatego tak istotna jest higiena osobista, która w znacznym stopniu może zapobiec zachorowaniom.

Objawy przeziębienia utrzymują się przeważnie przez okres około 7 dni. Zazwyczaj największe nasilenie przypada na 3, 4 dzień choroby. Symptomy infekcji dają o sobie znać do 2 dni po zakażeniu. Początkowo jest to wrażenie wysychania i pieczenia w całym nosie. Następnie pojawia się ból gardła, kichanie, katar- na początku jest on wodnisty, później przybiera gęstszą postać. Wystąpić może również gorączka. 

Jak leczyć przeziębienie ?

W czasie przeziębienia stosuje się powszechnie dostępne leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, tabletki łagodzące kaszel. Zaleca się aby chory pozostał w łóżku, przyjmowanie dużej ilości płynów, szczególnie jeśli występuje gorączka. Można również wykonywać inhalacje w celu nawilżenia wysuszonych błon śluzowych.


Autor: Redakcja Bakalie.com

 

Przepisy