Mleko ryżowe

Bakalie.com

Otrzymywane jest najczęściej z ryżu brązowego, w smaku jest lekko mączne. Sklepy oferują również warianty smakowe- waniliowe lub czekoladowe. Pozbawione jest laktozy, w związku z czym stosować je można na diecie, w której trzeba wykluczyć cukier mleczny. W porównaniu do mleka krowiego zawiera mniej białka i cholesterolu. Zawiera natomiast duże ilości soli mineralnych, witamin B3, B12 oraz żelaza. Może być spożywane przez dzieci, ale dopiero powyżej 6 miesiąca życia.

Jak samodzielnie przygotować mleko ryżowe ?

Można to zrobić aż na trzy sposoby- przepis z użyciem ryżu brązowego:

1.    1 szklankę ryżu namoczyć na około 6-8 godzin w 1 litrze wody niegazowanej. Następnie wszystko miksujemy i przecedzamy.

2.    1 szklankę ryżu zalewamy aż 6 szklankami wody i wszystko gotujemy przez 2 godziny. Następnie miksujemy i również odcedzamy.

3.    1 porcję wcześniej ugotowanego ryżu zalewamy 4 porcjami wody (gorącej). Miksujemy i przecedzamy.

Tak otrzymane mleko można dodać do deserów, koktajli, przyrządzić z niego twarożek. Doskonale zastąpi mleko krowie w domowych wypiekach, można dodać je do płatków śniadaniowych. Nie należy przechowywać w lodówce dłużej niż 4-5 dni. Błonnik zawarty w tak otrzymanym mleku zapewnia sytość na dłuższy okres. Duża zawartość antyutleniaczy zapobiega procesom starzenia.

Wady mleka ryżowego

  • nie jest to produkt odpowiedni dla cukrzyków, ze względu na obecność skrobi, która podnosi indeks glikemiczny,
  • niektórzy producenci dodają do gotowych proszków przetworzone oleje roślinne, które stanowią szkodliwe źródło tłuszczów trans.

Autor: Redakcja Bakalie.com