Otrzymywane jest najczęściej z ryżu brązowego, w smaku jest lekko mączne. Sklepy oferują również warianty smakowe- waniliowe lub czekoladowe. Pozbawione jest laktozy, w związku z czym stosować je można na diecie, w której trzeba wykluczyć cukier mleczny. W porównaniu do mleka krowiego zawiera mniej białka i cholesterolu. Zawiera natomiast duże ilości soli mineralnych, witamin B3, B12 oraz żelaza. Może być spożywane przez dzieci, ale dopiero powyżej 6 miesiąca życia.
Jak samodzielnie przygotować mleko ryżowe ?
Można to zrobić aż na trzy sposoby- przepis z użyciem ryżu brązowego:
1. 1 szklankę ryżu namoczyć na około 6-8 godzin w 1 litrze wody niegazowanej. Następnie wszystko miksujemy i przecedzamy.
2. 1 szklankę ryżu zalewamy aż 6 szklankami wody i wszystko gotujemy przez 2 godziny. Następnie miksujemy i również odcedzamy.
3. 1 porcję wcześniej ugotowanego ryżu zalewamy 4 porcjami wody (gorącej). Miksujemy i przecedzamy.
Tak otrzymane mleko można dodać do deserów, koktajli, przyrządzić z niego twarożek. Doskonale zastąpi mleko krowie w domowych wypiekach, można dodać je do płatków śniadaniowych. Nie należy przechowywać w lodówce dłużej niż 4-5 dni. Błonnik zawarty w tak otrzymanym mleku zapewnia sytość na dłuższy okres. Duża zawartość antyutleniaczy zapobiega procesom starzenia.
Wady mleka ryżowego
- nie jest to produkt odpowiedni dla cukrzyków, ze względu na obecność skrobi, która podnosi indeks glikemiczny,
- niektórzy producenci dodają do gotowych proszków przetworzone oleje roślinne, które stanowią szkodliwe źródło tłuszczów trans.
Autor: Redakcja Bakalie.com