Miody szczególnie zdrowe

Bakalie.com

Pomimo, że wszystkie miody słyną ze swych właściwości leczniczych, ich niektóre odmiany szczególnie się wyróżniają, świetnie wpływając na stan zdrowia, oraz wspomagając leczenie wskazanych dolegliwości. Wykorzystywano je od wieków w medycynie ludowej, zaś ich rosnąca przez lata popularność sprawiła, że dziś są ogólnie dostępne, znane i lubiane.

Miód Akacjowy

Miód akacjowy wytwarzany jest z nektaru kwiatów Robinii Akacjowej. Jego wysoka zawartość fruktozy oraz niska zawartość cukrozy sprawiają, że miód akacjowy jest doskonały dla diabetyków. Miód akacjowy znany jest ze swych leczniczych właściwości, między innymi wskazany jest w oczyszczaniu wątroby, regulacji procesu trawienia a także zmniejszaniu stanów zapalnych dróg oddechowych.

Miód Eukaliptusowy

Miód eukaliptusowy występuje w wielu odmianach, gdyż eukaliptus to roślina występująca w ponad 500 różnych odmian. Stąd też miody eukaliptusowe często różnią się od siebie kolorem i smakiem. Miejscem jego pochodzenia jest Australia, jednakże obecnie produkowany jest także w Kalifornii. Tradycyjnie, miód eukaliptusowy był wykorzystywany dla ochrony przed gorączką i bólami głowy. Z niewielkim dodatkiem mentolu, może być bardzo skuteczny w łagodzeniu delikatnego kaszlu, zapalenia oskrzeli i innych objawów związanych z przeziębieniem. Miód eukaliptusowy był powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej, gdzie łączony z naturalnymi składnikami pomagał leczyć rany, obtarcia, skaleczenia i zadrapania, oraz ukłucia i ugryzienia owadów. Jego właściwości przeciwzapalne sprawiają, że łagodzi bóle mięśni i kości, szczególnie jeśli jest wmasowywany w skórę.

Miód Lipowy

Miód lipowy jest szczególnie popularny w Europie Zachodniej gdyż, to właśnie w tym rejonie lipy rosną szczególnie często. Można je spotkać nie tylko w parkach, ale i w ogrodach czy wzdłuż dróg. Jest znany ze swojego żółtego koloru i delikatnego, drzewnego zapachu. Ma delikatne właściwości uspakajające, dlatego też jest polecany w stanach nerwicowych. Pomaga także wyleczyć bezsenność , dodawany do kąpieli tuż przez zaśnięciem. Jego właściwości antyseptyczne sprawiają, że jest naturalnym lekiem na przeziębienia, kaszel i inne choroby układu oddechowego, w tym zapalenie płuc.

Miód Manuka

Miód manuka pozyskiwany jest z kwiatów krzewu herbacianego, występującego w rejonach wybrzeży Nowej Zelandii. Ten typ miodu posiada silne właściwości antybakteryjne, stąd stanowi doskonały leczniczy eliksir w problemach trawiennych, takich jak wrzody żołądka, niestrawność. Sprawdza się równie doskonale w objawach powiązanych z przeziębieniem, łagodzi ból gardła ale także poprawia stan skóry, gojąc podrażnienia i wypryski. Smak miodu manuka, jest dość intensywny, jednakże może być całkowicie różny w zależności od rodzaju producenta. Jest to miód drogi, lecz jego właściwości zdrowotne, są warte każdej ceny.

Miód z Miodii Indyjskiej

Jest to miód znany szczególnie osobom zajmującym się medycyna ajurwedyjską i najczęściej występujący w Indiach, gdzie drzewa miodii indyjskiej rosną naturalnie. Wykorzystuje się go do obniżania ciśnienia krwi, łagodzenia cukrzycy, problemów skórnych, chorób dziąseł i infekcji gardła.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com