Leczenie miodem - czy to ma sens?
Miód ze spadzi iglastej
Spadź wykorzystywana przez pszczoły do tego rodzaju miodu, pochodzi z jodeł, sosen i świerków. Jednak nie jest to miód czysto spadziowy, ponieważ zawiera także małe ilości nektaru kwiatowego. Miód ze spadzi iglastej ma ciemny kolor – od szarozielonkawego po czarny. Jego jaśniejsza barwa, jest charakterystyczna dla miodu wiosennego, zaś ciemniejsza dla letniego. Gdy miód spadziowy ulegnie krystalizacji, staje się ciemnobrązowy i ma drobnoziarnistą konsystencję. Jego zapach określa się jako słodowy, z wyraźną korzenną nutą. Z kolei aromat i posmak żywiczny ma miód ze spadzi jodłowej.
Znajdują one zastosowanie we wspomaganiu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębień, zapaleń płuc i oskrzeli, a nawet gruźlicy. Oprócz tego, niektórzy zalecają przyjmowanie miodu spadziowego iglastego przy astmie, chorobach zapalnych jelit, biegunkach, chorobach serca i naczyń, zapaleniu pęcherza, nerek, kamicach, problemach z prostatą, stawami, a także w infekcjach skórnych (jako „maść” i okład).
Miód ze spadzi liściastej
W Polsce miód ten występuje bardzo rzadko. Pszczoły pozyskują go ze spadzi z liści topoli, brzozy, buka lub lipy. Domieszkę do tego miodu stanowi rosa miodowa zebrana z traw, zbóż i liści drzew owocowych. Jego paleta barw mieści się między kolorem zielonkawo-herbacianym, a jasnobrązowym. Gdy miód ulega krystalizacji – ciemnieje, a jego konsystencja staje się średnioziarnista. Cechuje się subtelnym smakiem, lekko żywicznym, cierpkim. Ze względu na odmienność źródła pochodzenia miodu, będzie miał on inne zastosowanie w apiterapii. Nie ma tak silnych właściwości antybiotycznych, jak miód ze spadzi iglastej.
Miód rzepakowy
Jest miodem wiosennym, bardzo popularnym w naszym kraju. W postaci płynnej jest prawie bezbarwny, lekko słomkowy lub jasnożółty z zielonkawym podbarwieniem. Bardzo szybko się krystalizuje, przyjmując mazistą („smalcowatą”) konsystencję oraz biało-kremową barwę, co nie jest wadą. Jego zapach przypomina woń kwiatów rzepaku, może być duszący, a przez innych odbierany jako niemiły. Obróbka cieplna minimalizuje zapach. Miód ten ma trochę dziwny smak. Jest łagodny, ale mdły, z nutą goryczki. Zbierany jest głównie na przełomie maja i czerwca. Trzeba go przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach, gdyż bardzo chłonie wilgoć.
• Problemy skórne. Wykazuje działanie ściągające i przyspieszające gojenie, ziarninowanie i bliznowacenie ran. Oczyszcza także rany z martwicy i chroni je przed zakażeniem. Może zapobiegać tworzeniu się pęcherzy po oparzeniu, jeśli zostanie szybko przyłożony do skóry. Jednak nie jest to zabieg zalecany w przypadku oparzenia.
Miód wrzosowy
Ten rodzaj miodu jest pozyskiwany od pszczół w okresie wakacyjnym, od lipca do października, z kwiatów wrzosu. Patoka – miód w stanie płynnym, jest koloru rubinowo-brunatnego i ma galaretowatą konsystencję. Gdy ulegnie krystalizacji, jego konsystencja zmienia się na ziarnistą, masłowatą. Niesamowicie pachnie wrzosem i ma niebanalny gorzkawy posmak, co nie oznacza że nie jest słodki.
Używanie miodu w celu leczniczo-profilaktycznym.
Najlepiej rozpuścić 1 łyżkę stołową miodu w pół szklanki przegotowanej, letniej wody. Tak przygotowany roztwór pozostawić na noc (około 12 godzin). Pić rano przed posiłkiem. W zapaleniu gruczołu krokowego, łyżkę stołową miodu i pyłku kwiatowego rozpuścić w pół szklanki wody i dodać 50 kropli z wyciągu propolisowego (kitu pszczelego). Można odstawić na noc. Następnie roztwór w szklance uzupełniamy sokiem jabłkowym lub marchwiowym. Należy pić przez okres miesiąca, raz dziennie, godzinę przed posiłkiem np. śniadaniem.
Miód akacjowy
Miód akacjowy pozyskuje się w okresie kwitnięcia robinii akacjowej. Jest on zupełnie inny od wszystkich bursztynowych, czy herbacianych miodów. Jego barwa jest niebywała... Jest to miód jasno-słomkowego koloru, czasem przechodzący w słomkowo-żółty. W postaci lejącej jest prawie bezbarwny. Po skrystalizowaniu przybiera biały lub kremowo-żółty kolor. Krystalizuje się po kilku miesiącach. Pachnie nieco mdło, z wyczuwalną nutą woni kwiatów akacjowych. Ma subtelny, ale słodki smak, toteż zyskał uznanie wśród najmłodszych konsumentów.
Można go stosować z powodzeniem w zaburzeniach trawienia, skurczach, zapaleniach żołądka i jelit oraz przy nadkwaśności. Bywa pomocniczo wykorzystywany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Usprawnia też pracę wątroby, wspomagając jej detoksykację. Może być stosowany u cukrzyków z łagodną postacią choroby.
Od dawna miód akacjowy wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Jest pomocny w przeziębieniach, stanach zapalnych gardła i przy kaszlu. Wówczas należy sok z jednej cytryny dokładnie wymieszać z dwiema łyżeczkami gliceryny spożywczej i miodem akacjowym (do pełnej szklanki). Spożywać 1 łyżeczkę 3 razy dziennie do ustąpienia kaszlu.
Miód gryczany
Miód gryczany jest bogaty w rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne, magnez, kwasy organiczne i olejki eteryczne. Stymuluje odporność, a także wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego. Jest zalecany w profilaktyce miażdżycy. Ma ciemno-bursztynowy kolor i płynną konsystencję. Krystalizuje się. Ma ostry, lekko piekący smak.
Miód lipowy
Miód lipowy działa rozgrzewająco i łagodzi objawy infekcji oskrzeli (kaszel) i zatok. Wzmacnia organizm, a także ma właściwości uspokajające. Jest zalecany w leczeniu grypy.
Autor: Redakcja Bakalie.com