Miód gryczany od zadań specjalnych

Bakalie.com

Miód gryczany ma wielką siłę

Miód gryczany jest miodem, który najłatwiej rozpoznać spośród dziesiątek innych odmian miodów. Miód ten charakteryzuje się ciemną barwą, kolorem przypominającą mocną herbatę. Przechowywany w słonecznym miejscu, zmieni kolor na jeszcze ciemniejszy, prawie czarny. Kolejną charakterystyczną cechą tego miodu jest jego intensywny zapach gryki. W smaku jest ostro - słodki z nutką pikantności. Miód gryczany krystalizuje się bardzo powoli, zaś wraz z procesem krystalizacji jego barwa staję się ciut jaśniejsza. Ponieważ miód ten posiada silny, dominujący smak, często nie jest lubiany przez najmłodszych. Sprytne mamy przemycają go wtedy w deserach, do których siłą rzeczy dokładają odrobinę cukru.

Miód gryczany składa się w 50 % z fruktozy i 46 % z glukozy. Dzięki temu omija wątrobę i wchłania się bezpośrednio do krwiobiegu. Miód gryczany jest wszechstronny i bez przeciwwskazań może być wartościowym składnikiem codziennej diety. Najprościej możemy wykorzystać do słodzenia herbaty czy kawy, owsianki lub innych potraw. Koniecznie pamiętajmy jednak, by nie zalewać go wrzątkiem. Traci wtedy bowiem swoje zdrowotne właściwości.
Miód gryczany niezastąpiony jest podczas zwiększonego wysiłku, przeziębień i chorób serca. Jego stosowanie wskazane jest również przy niedoborze składników mineralnych. Do spożywania miodu gryczanego zachęca się osoby starsze, chorujące na miażdżyce lub będące w grupie wysokiego ryzyka zachorowań na tę chorobę. Wszystko za sprawą cukrów występujących są w miodzie. Wchłaniają się one bardzo szybko do krwiobiegu, eliminują cukier, który odpowiedzialny jest za chorobę miażdżycową, a jednocześnie odżywiają serce.

Nowe życie wątroby

Cukry proste, zawarte w miodzie chronią i odtruwają wątrobę. Za ochronę wątroby i nerek odpowiedzialna jest także cholina, której w miodzie gryczanym jest znacznie więcej niż w innych gatunkach miodów. Odpowiedzialna jest także za obronę organizmu przed szkodliwym wpływem używek takich jak kawa, herbata, alkohol czy papierosy. Odtruwa i usuwa z krwi ołów i pierwiastki promieniotwórcze. Aby to działanie zmaksymalizować należy co wieczór łyżkę stołową miodu rozpuścić w połowie szklanki letniej wody i pozostawić na noc. Trzydzieści minut przed posiłkiem wypijamy miksturę. Leczenie jest długotrwałe, ale bardzo skuteczne. Wspomaga serce i naczynia krwionośne.

Rutyna nie taka nudna jak się wydaje

Rutyna, zawarta w miodzie gryczanym poprawia przyswajalność witaminy C. Zapobiega rozkładowi witaminy i przyspiesza proces gojenia się ran. Obecność rutyny w miodzie gryczanym powoduje lepszą przyswajalność witamin i aminokwasów. Ponadto miód gryczany, jak przystało na wszystkie ciemne miody, ma w sobie duże ilości soli mineralnych i substancji odpornościowych, oraz duże ilości magnezu, który działa wzmacniająco na serce i odprężająco na psychikę. Jedząc miód gryczany, łatwiej przyswoimy białko. Dzięki dużym ilościom żelaza, miód gryczany należy włączyć do diety osób cierpiących na anemię. Jego systematyczne spożywanie powoduje przyrost hemoglobiny, która wspomaga procesy odnowy komórek, szczególnie po przebytych chorobach.

Miód gryczany jako składnik kosmetyków

Stosowany jest przede wszystkim w kremach przeciwzmarszczkowych ponieważ zapobiega procesom starzenia się skóry i działa jako antyoksydant. Miód stosuje się również w maseczkach i peelingach. Odżywia skórę, łagodzi stany zapalne, walczy z trądzikiem – jednym słowem ma działanie regenerujące. Miód gryczany stosowany jest także w szamponach. Włosy umyte szamponem gryczanym poprawiają swoją kondycję. Stają się wzmocnione i bardziej lśniące. Końcówki włosów odbudowują się i przestają się rozdwajać. Zaleca się, aby mycie włosów, szamponem gryczanym rozpocząć od lekkiego masowania skóry głowy ponieważ ma on działanie silnie oczyszczające. Lekarze dermatolodzy, zalecają stosowanie maseczek z miodem gryczanym przy problemach skórnych głowy.

Miód dla sportowców

Rutyna zawarta w miodzie gryczanym, odpowiedzialna jest za wspieranie i leczenie urazów wewnętrznych, które mogą być następstwem uprawiania sportu lub nadmiernego wysiłku. Badania naukowe wykazały również, że miód gryczany doskonale wpływa na pamięć i koncentrację. Jest to również znakomity sposób na uporczywy kaszel.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com