Marakuja - właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Czy możemy jeść pestki marakui?

Czy możemy jeść pestki marakui i czy zawierają one jakiekolwiek właściwości zdrowotne? Oto pytania, bardzo często zadawane przez zwolenników zdrowego odżywiania, chcących poznać pozytywny wpływ owoców egzotycznych na nasze zdrowie. Odpowiedź jest prosta- tak. Pestki marakui są nie tylko jadalne, ale równocześnie bardzo zdrowe.

Pestki marakui zapewniają doskonałe wrażenia smakowe. W połączeniu z miąższem tego owocu stanowią prawdziwą bombę doznać. Ich chrupkość i słodkość soku to coś o czym nie możemy przestać myśleć. Dodatkowo zapewniają szeroką gamę właściwości zdrowotnych. Zaczynając od działania ochronnego zawartych w nich antyoksydantów do zapewnienia prawidłowej pracy układu sercowo naczyniowego i oraz jelit. Są także bogate w polifenole: piceatannol i scirpusin B. Jakby tego było mało dostarczają naszemu organizmowi dużą dawkę błonnika rozpuszczalnego oraz magnezu.


Piceatannol i scirpisin B – właściwości ochronne antyoksydantów

Pestki marakui są wręcz napakowana piceatannolem i scirpusinem B, składnikami polifenolowymi o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Antyoksydanty mają za zadanie chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, molekułów uszkadzających komórki DNA.
Uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki mogą doprowadzić do wielu degeneracyjnych i chronicznych chorób, takich jak zaburzenia pracy układu odpornościowego, choroby Alzheimera, chorób serca, artretyzmu, demencji a także cukrzycy.

Poza zapobieganiem powstawaniu chorób wywołanych szkodliwym wpływem działalności wolnych rodników, pestki marakui zapewniają także szereg właściwości kosmetycznych, między innymi chroniąc naszą skórę przed powstawaniem przedwczesnych zmarszczek- spowodowanych na przykład promieniowaniem UV. W odpowiedzi na ekspozycję na promienie UV, nasze ciało produkuje dużą ilość enzymów zwanych metaloproteinami, pomagającymi naprawić, spowodowane słońcem uszkodzenia kolagenu. Jednakże nie wszystkie metaloproteiny są dla nas dobre. Niektóre z nim niszczą kolagen i elastynę- co może w konsekwencji doprowadzić do marszczenia się skóry. Niestety aktywacja, szkodliwych metaloprotein spowodowana jest zwykle działaniem wolnych rodników.

Wpływa marakui na zdrowie serca

Wpływ pestek marakui na rozluźnianie naczyń krwionośnych, badany był od wielu lat. Obecnie wiadomo, że dzięki marakui naczynia krwionośne rozszerzają się co skutkuje rozluźnieniem mięśni gładkich wewnątrz ścian naczyń krwionośnych. Poszerzenie naczyń prowadzi co spadku ciśnienia naczyniowego, co zaś jest kluczowe dla zachowania zdrowia układu sercowo naczyniowego.

Marakuja- źródło magnezu

Pestki marakui zapewniają dużą ilość magnezu – niezbędnego minerału, który odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu, już od dnia narodzić. Na początek, magnez odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów. Jest także niezbędny do prawidłowego rytmu serca a także przekazu nerwowego. Dodatkowo, wspomaga prawidłową pracę genów. Jeśli nadal nie jesteście pod wrażeniem właściwości magnezu, pamiętajcie, że jego obecność zapewnia także mocne kości. Rekomendowane, dzienne spożycie magnezu u osób dorosłych jest w granicach od 310 do 420 miligramów, zaś regularne jedzenie pestek marakui znacząco się do tego przyczynia.
Spożywanie dużej ilości bogatych w magnez pokarmów, odgrywa ważną rolę dla osób ze zwiększonym ryzykiem niedoboru magnezu. Czynnikami, które wywołują spadki magnezu są: stres, długotrwałe przyjmowanie środków moczopędnych, niektóre choroby układu pokarmowego takie jak  choroba Crohna a także duże ilości wypijanego alkoholu.

Wpływ marakui na zdrowie jelit

Pestki marakui są bogate w rozpuszczalny, błonnik pokarmowy ( zawierają aż 64,1 gramów na 100 gramów owoców). Badania przeprowadzone w 2005 roku sugerują, że zawarty w pestkach owoców marakui błonnik może znacząco poprawić pracę i zdrowie jelit oraz układu pokarmowego. Potwierdzono także, że wprowadzenie pestek marakui do diety osób dotychczas odżywiających się pokarmami ubogimi w błonnik pokarmowy może wyraźnie poprawić działanie amylazy jelitowej i zmniejszyć zawartość amoniaku w jelitach.

Amylaza to bardzo ważny enzym potrzebny do przemiany cukrów złożonych na cukry proste, w procesie trawienia. Spadek zawartości amoniaku pomaga zrównoważyć poziom bakterii w jelitach i potencjalnie zmniejszyć ryzyko nowotworów układu pokarmowego. Dodatkowo, błonnik pokarmowy sprzyja prawidłowej pracy jelit i chroni przed występowaniem zaparć i hemoroidów. Pomaga również usuwać toksyny z organizmu.

Autor: Redakcja Bakalie.com