Jak prawidłowo smakować czekoladę?

Bakalie.com

Poznaj czekoladę dzięki swoim zmysłom

Upewnij się, że zneutralizowałeś swoje kubki smakowe:

Jeśli próbujesz różnych odmian, każdorazowo zneutralizuj swoje kubki smakowe, pomiędzy kolejnymi próbami. Możesz to zrobić przy pomocy białego chleba, herbatki różanej czy wody mineralnej. Przed próbowaniem nie pal ani nie jedz mocno przyprawionych dań.

Ważne: Zaczynaj smakowanie od czekolady z najniższą zawartością procentową kakao. Najlepiej rozpocznij od białej czekolady, następnie wybierz mleczną i na zakończenie ciemną, gorzką czekoladę.

Stopniowo przechodź do wysoko procentowych odmian. Wskazane jest by smakować czekoladę w spokojnym otoczeniu, tak by można się było całkowicie wsłuchać w swoje zmysły.

Wzrok:

Pierwsze wrażenie jest tak samo istotne w przypadku testowania czekolady, jak w codziennym życiu. Dlatego też, warto zwracać uwagę na wygląd czekolady, jej kolor, strukturę oraz blask.

Dotyk:

Dobrze jest sprawdzić strukturę czekolady, zaczynając od jej powierzchni ( od gładkiej poprzez twardszą i ziarnistą).

Słuch:

Przystaw kawałek czekolady do ucha i złam go. Zwróć uwagę jaki wydaje przy tym dźwięk: może być wyraźny bądź głuchy. Czekolada wysokiej jakości, podczas przełamywania wydaje intensywny, charakterystyczny dźwięk pękania. Natomiast brzegi po przełamaniu są gładkie i bez okruszków.

Smak:

Jest to najintensywniejsze doświadczenie w trakcie testowania czekolady: Pozwól aby kawałek czekolady powoli rozpuścił ci się w ustach. Rozetrzyj czekoladę przy pomocy swojego języka tak aby poczuły ją twe koniuszki nerwowe.

Po tak przeprowadzonym, drobiazgowym smakowaniu czekolady, z pewnością wybierzemy nasz ulubiony gatunek i docenimy jej niesamowite walory.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com