Jagody goji - przyjaciel każdej kobiety

Bakalie.com

Zamiast suplementów- goji

Przychodzi w życiu każdej kobiety taki moment, w którym czuje się nieatrakcyjna. Zwykle decyduje się wtedy na różnego rodzaju diety. Często okazuje się, że brakuje jednak silnej woli, proces odchudzania jest długotrwały, a obiecane efekty nie przychodzą. Brakuje też czasu i determinacji na ćwiczenia. Zaczynamy sięgać po suplementy diety, aby jak najszybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę. 

Zamiast medykamentów z pomocą mogą przyjść nam owoce goji. Zażywane systematycznie, w nieprzekraczanym dziennym limicie (około 1,5 łyżeczki) znacznie podnoszą metabolizm naszego organizmu. Taka ilość jagód zapewnia 50 procent dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę A, 21 procent zapotrzebowania na witaminę B2 i 9 procent zapotrzebowania na witaminę C. Te małe kuleczki zawierają również duże ilości miedzi oraz selenu. Zaleca się spożywanie owoców na śniadanie.

Cudowna witamina C

Witamina C zawarta w jagodach goji wpływa odmładzająco na naszą skórę: 
- zmuszając ją do wytwarzania kolagenu – dzięki któremu cera staje się elastyczna i jędrna.
- wzmacnia więzadła i naczynia krwionośne
- pomaga regenerować zęby i kości


Dla każdego coś dobrego

Ilu ludzi, tyle smaków i upodobań. Dlatego owoce goji można zjadać na wiele sposobów. W formie suszonej, jako przekąskę, bądź jako dodatek do musli oraz jogurtów. Wielu osobom jagody goji najbardziej smakują połączone z gotowanym bądź pieczonym chudym mięsem. A wszystkim tym, którzy lubią zdrowe napoje zaleca się mieszanki herbaciane, w których głównym składnikiem są właśnie jagody goji. 

Pamiętajmy, że jagody goji to zdrowsza i przede wszystkim naturalna wersja suplementów diety dostępnych w aptekach. 

Masz ogródek? Lekarstwo jest w zasięgu ręki.

Jagody goji to najzdrowsze owoce świata. Krzewy tego owocu dobrze czują się w Polsce, dlatego mogą być uprawiane w każdym ogródku. Wielkość krzewu nie przekracza 1 metra. Aby krzewy dawały ozdobę naszym ogrodom musimy pamiętać, aby posadzić je w słonecznym i osłoniętym od wiatrów miejscu. Na żyznej glebie o kwaśnym odczynie. Susza, wysoka temperatura, zanieczyszczone powietrze, a także mrozy nie przeszkadzają mu w rośnięciu. Jednak przy dość wysokich mrozach należy pamiętać, aby młode krzaczki okryć włókniną.
Wydawać by się mogło, że roślinę tą najlepiej sadzić wiosną. Oczywiście można i przyjmie się, lecz lepsze plony uzyskamy sadząc krzew jesienią. Bardzo ważne w hodowaniu sadzonki jest przycinanie i formowanie gałęzi co korzystnie wpływa na płodność owocu. Wykonuje się je wiosną.

Aby zapewnić odpowiedni wzrost i urodzajność owoców, sadzonki należy nawozić. Najlepsze są nawozy organiczne. Nawozy mineralne stosować można dopiero po przeprowadzeniu badań gleby.
Kiedy przestrzegamy wszystkich zasad, już od sierpnia do października możemy cieszyć się owocami. Z jednego krzewu możemy zebrać około 1,5-2 kg jagód. Ze względu na delikatność jagód, zrywamy je bardzo ostrożnie, chroniąc przed uszkodzeniami.

W pełni dojrzałe owoce goji są aromatyczne i smaczne. Możemy je spożywać zarówno surowe jak i suszone. Znakomicie nadają się na konfitury, soki, nalewki, a także na owocowe herbaty.
Jagody goji były uprawiane w Azji już 600 lat temu. W całej swojej historii określano je jako "czerwone diamenty" ze względu na niesamowite korzyści zdrowotne z nimi związane. 

Właściwości jagód goi:

Przeciwutleniacze zawarte w jagodach goji są kluczowymi elementami zapobiegającymi uszkodzeniom komórek, spowodowanymi przez działanie wolnych rodników.   Sok z jagód goji włączony do diety jest wspaniałym lekiem na osłabioną koncentracje, zmęczenie organizmu oraz gorzej pracujący układ odpornościowy. Ponadto przeciwutleniacze zawarte w jagodach goji mogą spowolnić proces starzenia się organizmu i pomóc w procesie regeneracji. Jagody goji maja wysokie stężenie składników odżywczych. Są bogatym źródłem witaminy A, C, B1, B2, B6 i E oraz minerałów: wapnia, potasu, selenu i cynku, wielu aminokwasów, białka i błonnika. 

Tłuszcz i cukier we krwi

Jagody goji zawierają substancje, które mogą zapobiec absorpcji cholesterolu w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie zapewnić prawidłowe stężenie cukru we krwi. 

Potencjalne korzyści przeciwrakowe

Wykazano, że polisacharydy wyizolowane z jagód goji wykazują właściwości przeciwnowotworowe, a także znacząco wpływają na spowolnienie rozwoju już występujących guzów. 

Zapobieganie chorobie Alzheimera

Badania laboratoryjne wykazały, że polisacharydy wyizolowane z jagód goji mają działanie neuro- ochronne i prawdopodobnie posiadają zdolność zapobiegania chorobie Alzheimera. Polisacharydy te zmniejszają negatywne skutki podwyższonego poziomu homocysteiny w osoczu, która to bezpośrednio wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby.


Jagody a ciąża

Jagody goji od stuleci stosowane są do leczenia porannych mdłości w ciąży. Inne możliwe korzyści z jagód goji obejmują obniżenie ciśnienia i zmniejszanie poziomu glukozy we krwi w cukrzycy ciążowej. Jeśli z natury masz niskie ciśnienie, oraz zdarzają ci się spadki cukru, jagody goji jedynie pogłębią te objawy. 

Autor: Redakcja Bakalie.com