Jagody Acai - Ciekawostki

Bakalie.com

Jagody acai – egzotyczny owoc dla zdrowia

Z owocami egzotycznymi możemy mieć różne skojarzenia. Z jednej strony mamy ocean, plaże, czy palmy. Z drugiej strony pomarańcze, czy mandarynki, które najbardziej kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia również są owocami egzotycznymi. Tak, czy inaczej do głównych charakterystycznych cech należy zaliczyć soczystość smaku, a także liczne właściwości zdrowotne. Podobnie jest z jagodami acai, które nie tylko dobroczynnie wpływają na nasz organizm, ale i mają kilka ciekawostek, które zwyczajnie warto znać.

Właściwości zdrowotne jagód acai

Warto zacząć od niezwykle istotnej sprawy – chodzi mianowicie o hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Jagody przyczyniają się także do opóźniania procesów związanych ze starzeniem się skóry. W niektórych krajach (np. Peru) nasiona jagód wykorzystuje się do zmniejszania gorączki. Z kolei mieszkańcy Amazonii do dziś wykorzystują jagody do zwalczania pasożytów w przewodzie pokarmowym, a także walki z biegunką, krwotokami, czy wrzodami.

Jagody tworzą barierę ochronną w zwalczaniu objawów związanych z refluksem żołądkowym. Również przez Brazylijczyków jagody były używane do walki z problemami trawiennymi, a także z dolegliwościami skóry. Jagody acai swego czasu były również alternatywą dla mleka matki. Dziś jagody acai przyczyniają się również do regulowania poziomu cholesterolu. W szczególności powinny spożywać je osoby chore na miażdżycę, czy zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami układu krwionośnego. Jagody powinny się znaleźć również w diecie osób dbających o linie, gdyż hamują wchłanianie się złych tłuszczów do organizmu. Ponadto pod ich wpływem zwiększa się przemiana materii, co także pomaga w walce z otyłością. Zresztą, w trakcie diety odchudzającej jagody acai powinny stać się naszą stałą przekąską, gdyż zapewniają uczycie sytości, a nie są kaloryczne.

Jagody acai skutecznie usuwają z organizmu toksyny. Wręcz wskazane jest spożywanie jagód przez osoby chore na cukrzycę. Owoce te poprawiają również wzrok – m.in. zmniejszają ryzyko powstawania zaćmy, czy plamki żółtej. Osoby pracujące również powinny włączyć je do swojej diety, doskonale bowiem wpływają na pamięć, koncentrację, a także na cały układ nerwowy. Dzięki nim wzmacnia się także układ immunologiczny człowieka. Jagody acai są tak bezpieczne, że mogą być spożywane przez dzieci już od 6 miesiąca życia, dzięki czemu wspierają rozwój ich kości. Pomocne są także w czasie dolegliwości związanych z miesiączką, gdyż wspierają układ hormonalny kobiet. Z kolei w przypadku mężczyzn jagody pomagają walczyć z bezpłodnością, oraz zmniejszają ryzyko rozrostu prostaty. Sok z jagód acai nie tylko zmniejsza ryzyko raka, ale i choroby Alzheimera. Warto je spożywać w okresach częstej zachorowalności, gdyż przeciwdziałają wszelkim infekcjom o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, jak i wirusowym. 

Zawartość jagód acai

Jagody acai są bogatym źródłem antyoksydantów. Zawierają w sobie również cenne kwasy tłuszczowe takie jak: kwas oleinowy (omega-9), jak i kwas linolowy (omega-6). Są też bogatym źródłem błonnika, polifenoli, przeciwutleniaczy, antocyjanów, luteiny, zeaksantyny, oraz innych cennych wartości odżywczych.   

Jagody acai – istotne informacje

W smaku jagody acai przypominają jagodę, lub czekoladę. We wnętrzu jagód acai znajduje się pestka, a w wyglądzie są niemal identyczne w stosunku do borówki amerykańskiej. A skoro o wyglądzie mowa to jagody acai mają od 1 do 1,5 centymetra wielkości, z kolei drzewo rodzi te owoce dwa razy do roku w ilości ok. 900 sztuk. Chwilę po zbiorach, acai muszą zostać jak najszybciej przetworzone, ponieważ w błyskawicznym tempie dochodzi w nich do utraty wartości odżywczych. W Polsce jagody acai są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i pochodnych, w postaci tabletek, albo soku, ze względu na fakt, że świeże nie nadają się do eksportu. Spowodowane jest to również tempem utraty wartości odżywczych. 

Inne zastosowania jagód acai

W przypadku jagód acai liczy się nie tylko sam owoc, ale i sok z nich uzyskiwany. W północnym stanie Pará, położonym w Brazylii, miąższ z acai, zazwyczaj podawany jest w połączeniu z tapioką, raz solony, raz słodzony – różnice zależne są od stanu w jakim są przygotowane. Z kolei w części południowej Brazylii, owoc ten spożywany jest na zimo, bądź z granolą, pod nazwą - „açaí na tigela”. Miąższ uzyskany z jagód acai, służy również do tworzenia różnorodnych napojów i lodów, o wyrazistym smaku i aromacie, a sok ze świeżo wyciśniętych owoców acai służy do produkcji alkoholów. Szczyty pędu drzewa na którym umiejscowione są kwiatostany, konsumowane są jako jarzyna, wykorzystywane również do przetworów solnych, ale i marynat. 

Ciekawostki

Jagody acai znane są również z nazwy „jagoda palmy brazylijskiej”, czy „skarb amazońskich lasów”, albo „sekret długowieczności. Euterpe oleracea to nazwa palmy na której rosną jagody acai. Swoje pochodzenie jagody acai zawdzięczają Ameryce Południowej, a konkretnie jej lasom tropikalnym. Jagody acai odkryte zostały przez plemiona amazońskie, które dostrzegły ich zdrowotne właściwości już w XIX wieku. W okresie ciężkich czasów dla pokolenia Indian (Anomabi), owoc ten był jedynym posiłkiem, dzięki któremu przetrwali, a także zyskiwali więcej energii i witalności. Do dnia dzisiejszego na całym świecie naukowcom nie udało się odnaleźć owocu równie bogatego w wartości odżywcze jak jagody acai. 

Ostrzeżenie

Spożycie zbyt dużej ilości jagód acai, może wywołać biegunkę, wzdęcia oraz bóle brzucha. Ważna informacja dla alergików – przed spożyciem jagód warto wykonać test. W przeciwnym razie mogą wystąpić duszności czy wysypka skórna.


Autor: Redakcja Bakalie.com