Jagody Acai - Fakty i Mity

Bakalie.com

W ostatnim czasie, coraz więcej osób doświadcza wspaniałych właściwości zdrowotnych z owoców z grupy superfood, między innymi z jagód goji, owoców noni oraz jagód acai. Superfood to nic innego jak produkty, które oferują ponadprzeciętną dawkę właściwości odżywczych w zestawieniu z ilością kalorii, które zawierają. Jagody acai uznawane są jedne z najlepszych i najbardziej wartościowych, z grupy super owoców, głównie ze względu na ponadprzeciętne działanie zawartych w sobie antyoksydantów. Oczywiście, poza antyoksydantami, zawierają jeszcze wiele innych doskonałych składników, wzmacniających nasze zdrowie.

Skąd pochodzą i jak wyglądają owoce acai ?

Jagody acai przeszły długą drogę. Z tajemniczych owoców występujących w lasach deszczowych, stały się uwielbianym składnikiem koktajli surferów i osób uprawiających sporty, ze względu na swoje właściwości podnoszące poziom energii. Oczywiście, jagody acai nie umknęły także naukowcom, którzy przyglądając im się z bliska, nie mogli nie zauważyć wspaniałych właściwości zdrowotnych, które zawierają.
Jagoda acai to ciemno fioletowy owoc, o kształcie zbliżonym do winogrona. Jagody te rosną w dużych gronach u szczytu palm, uprawianych w amazońskim lesie deszczowym. Każda jagoda acai zawiera jedynie 10% owocu, pulpę oraz dużą pestkę, która nie posiada żadnych właściwości zdrowotnych. Dlatego też pozyskiwanie tychże owoców jest bardzo problematyczne. Każdą kiść trzeba uciąć, zerwać i zdjąć z drzewa palmowego ręcznie, tak by nie uszkodzić delikatnych owoców. Dodatkowo, palma na której rosną jagody acai nie ma odnóg, po których prosto można by się było wspiąć. Jest to dodatkowe utrudnienie. 

Właściwości Jagód Acai

Smak jagód acai jest często opisywany jako połączenie owocowego, czerwonego wina z tonami czekolady. Ze względu na to, że są bardzo delikatne powinny być spożyte maksymalnie 24 godziny po zerwaniu. Wewnątrz pulpy i skórki z acai kryje się wiele antyoksydantów, aminokwasów, niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.

Popularność jagód acai wiąże się z zawartością ogromnej ilości antyoksydantów. Od kiedy nasze organizmy są wystawione na działanie różnego rodzaju toksyn i produkują miliony wolnych rodników, istotnym jest zrobić coś, aby zredukować ich negatywne działanie na nasz organizm. Przestrzeganie diety bogatej w antyoksydanty jest pierwszym krokiem do sukcesu. Najlepiej, wprowadzić do swojej diety jagody acai, które pomogą nam zatrzymać zniszczenia wynikające z działania wolnych rodników.

Acai zostały wyróżnione jako owoc zawierający najwyższy poziom ORAC. Jest to skrót z języka angielskiego, w tłumaczeniu oznaczający – zdolność do absorbcji rodników tlenowych. ORAC to pomiar wskazujący na to jak dobrze antyoksydanty potrafią zneutralizować działanie wolnych rodników. Im wyższy poziom tym większa siła walki z wolnymi rodnikami. Acai posiada ponad dwa razy tyle antyoksydantów co borówki i prawie dziesięć razy więcej niż winogrona.

Antyoksydanty zawarte w jagodach acai, są doskonałe dla zachowania zdrowia serca. Choroby serca są wciąż rosnącym problemem współczesnego świata. Jagody acai przychodzą nam wszystkim z gotowym rozwiązaniem. Dodatkowo antocyjany, antyoksydanty z jagód acai obniżają cholesterol i chronią ściany żył przed otłuszczaniem i w rezultacie przez zapychaniem się.

  • błonnik zawarty w skórze i pulpie jagód acai wspomaga trawienie. Błonnik może wspomóc w problemach z zaparciem a także wzmocnić system sercowo naczyniowy.
  • jagody acai są naturalnie bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe, zbliżone do tych zawartych w oliwie z oliwek. Powiązanie pomiędzy kwasami tłuszczowymi a zdrowiem serca i układu nerwowego jest znane od bardzo dawna.
  • jagody acai zawierają aminokwasy, wspomagające sprawność mięśni, produkcję energii, wydolność oraz siłę
  • jagody acai zawierają tak wiele witaminy C co borówki i stanowią także doskonałe źródło witamin A, B1, B2, B3 i witaminy E. Są także źródłem wapnia, magnezu, cynku i miedzi. 

Właściwości odżywcze jagód acai

Nie ma wątpliwości, że jagody acai mają doskonałe właściwości odżywcze i zdrowotne. Niestety od kiedy produkt ten stał się bardzo popularny, pojawiło się wiele informacji nieprawdziwych.

Po pierwsze, największy sektor do którego zostały przypisane jagody acai to utrata wagi i odchudzanie. Istnieje niezliczona ilość stron, na których widnieją informacje, że ekstrakt z acai w płynie bądź kapsułkach może przyczynić się do szybkiej utraty wagi. Jest to związane z popularnością tematu. Prawie każdy dorosły choć raz rozważał możliwość przejścia na dietę, bądź zastanawiał się jak szybko zrzucić zbędne kilogramy. Czy jagody acai faktycznie są skuteczne, w tym konkretnym przypadku?

Prawda jest taka, ze jagody acai dodatkowo wspierają pracę naszego organizmu i nie powinny być rozpatrywane jako główne rozwiązanie, wpływające na przyśpieszenie procesu odchudzania. Zdrowy tryb życia, jedzenie dużej ilości warzyw, dobrej jakości białka i owoców, w zestawieniu z aktywnością fizyczną, przynosi najlepsze efekty. Oczywiście, prawdą jest, że antyoksydanty pomagają zniwelować działanie tłuszczów i pomóc w ich spalaniu. Nie jest jednak powiedziane, że spełnią one rolę diety i ćwiczeń w jednym. Zawartość błonnika w acai pomoże nam oczyścić jelita i poprawi sprawność układu trawiennego.
Jagody acai są bardzo drogie, ze względu na to, że muszą być mrożone w przeciągu 24 od zerwania. Tylko to sprawia, że zachowują pełnię wartości odżywczych.  

Autor: Redakcja Bakalie.com