Jagoda, wiśnia a może rodzynka? Czym naprawdę jest jagoda inkaska ?

Bakalie.com

Kto by pomyślał, że owoc nazywany: jagodą miechuńską, miechunką peruwiańską, rodzynką brazylijską czy wiśnią peruwiańską to w stu procentach jedno i to samo? Pewnie niewielu z nas. Mało tego jagoda miechuńska to nic innego jak jagoda Inków czy złota jagoda.

Jej małe, żółte owoce pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie walczyły ze szkorbutem, który wywoływany był przez brak witaminy C.W 1800 roku zostały sprowadzone do Europy, a sto lat później trafiły do Stanów Zjednoczonych.

Pewnie niewiele z Was słyszało o jagodach inkaskich, a co dopiero je jadło. Wiśnia peruwiańska ma kształt małej kuleczki – jest wielkości, tradycyjnego owocu wiśni. Owoc otoczony jest delikatną niczym bibułka łupinką. W smaku natomiast, jagody przypominają nasz agrest. Są słodko-kwaśne.
Możemy je jeść zarówno na surowo jak i suszone. 

Nieważne jak nazwiemy jagodę inkaską jest to owoc bogaty w witaminy z grupy B: B1, B2, B6, B12, a także w witaminy A, C, E, K1. Jagody inkaskie zawierają także duże ilości wapnia, żelaza, fosforu, związków mineralnych oraz glukozy. Te małe kuleczki mają w sobie olbrzymie pokłady beta karotenu i niacyny. Dobrze wiedzieć, że złota jagoda to również znakomita przekąska dla osób liczących kalorie- 100 gram owocu zawiera ich jedynie 53. Jako dodatkowy bonus, jagody inkaskie są bogate w bezcenne dla naszego zdrowia przeciwutleniacze, w tym polifenole i karotenoidy, które nie tylko chronią nas przed występowaniem częstych chorób cywilizacyjnych, ale również opóźniają procesy starzenia się skóry.Właściwości lecznicze jagody inkaskiej:

Pomaga w walce z chorobą nowotworową,
Pomaga w leczeniu miażdżycy,
Działa przeciwutleniająco,
Działa ochronnie na nerki i wątrobę,
Obniża temperaturę,
Obniża poziom cukru we krwi,
Obniża poziom złego cholesterolu we krwi,
Zmniejsza stany zapalne,
Wspomaga proces odchudzania.

Co jeszcze warto wiedzieć

Tak jak w arbuzie czy w papai, również w jagodach inkaskich pestki odgrywają ważną rolę. Oczyszczają one i poprawiają prace jelit, pozwalając organizmowi na lepsze trawienie. Sok z jagód ma działanie moczopędne. Powoduje to, że z organizmu wydalany jest szkodliwy mocznik i kwas moczowy. Natomiast picie naparu z jagód zaleca się osobom walczącym z obrzękami i przewlekłymi chorobami stawów. Napar z jagód inkaskich to znakomity preparat odtruwający i oczyszczający nasz organizm z toksyn.

Świeże jagody Inkaskie to także znakomity dodatek dżemów, konfitur, galaretek, a nawet nalewek. Mogą być one również dodawane do ciast czy sałatek. Jagody mogą także spełniać funkcje dekoracyjną naszych potraw. Wyglądają bowiem bardzo eterycznie i pięknie.
Suszone owoce to znakomita przekąska i alternatywa dla przetworzonych, niezdrowych przekąsek typu: paluszki, orzeszki, krakersy, chipsy.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło: Youtube/Kotlet TV