Cudowne właściwości jagód inkaskich

Bakalie.com

Wyglądem przypomina beżowy kwiat, który skrywa w sobie mały pomarańczowy owoc. Jagoda Inkaska ma także inne nazwy, takie jak: topo-tono, rodzynek brazylijski, miechunka jadalna oraz wiśnia peruwiańska. Uprawa tego owocu pochodzi z Ameryki Południowej ale można się z nią spotkać w Australii, Afryce, Wyspach Galapagos, czy w Nowej Zelandii. Jagoda ta ma wiele zastosowań m.in. w kuchni, uprawie ale także pełni rolę rośliny ozdobnej. Owoc można zajadać na surowo choć najlepiej smakuje jako suszony przysmak. Rodzynkę brazylijską można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w większych sklepach spożywczych. Należy jednak bardzo zwracać uwagę na barwę owocu. Dobre owoce są przesycone kolorem pomarańczowym, natomiast zielone i żółte są prawdopodobnie niedojrzałe, przez co także bardzo kwaśne. Owoce brązowe są całkiem przejrzałe.

 

Właściwości rośliny od wielu lat są szanowane i powszechnie wykorzystywane w różnych zakątkach świata. Jagoda Inkaska zawiera ogrom witamin i minerałów, dużą ilość protein, beta karotenu, niacyny i fosforu.  Ma działanie przeciwgrzybiczne, rozkurczowe, obniża ciśnienie, poprawia przepływ krwi, odtruwa organizm.  Zapobiega miażdżycy, otyłości ale także pomaga w walce z chorobami układu moczowego i jest świetnym antidotum na alergie. 

 

Wiśnię peruwiańską można stosować w postaci naparu, do którego przygotowania wystarczy jej 5 gramów. Owoce należy zalać gorącą wodą dokładnie 220 ml i zostawić na około 40 minut do całkowitego ostudzenia. Następnie przecedzić. Zalecane jest picie takiego wywaru do kilku razy na dzień. Można ją także jeść na surowo, oczywiście wcześniej usuwając lampion, lub po jej lekkim przegotowaniu. Nadaje się także do przetworów (marmolada, dżem, kiszonka), uduszone jej owoce można zaś podać do potraw w postaci przystawki. Ku zaskoczeniu niektórych, z jagody inkaskiej można przygotować przepyszną nalewkę.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com