Fasola Mung a zdrowie

Bakalie.com

Fasolka mung (Vigna radiata, Phaseolus ureus) zwana też złotą fasolą jest rośliną z rodziny bobowatych. Pochodzi z Indii, jest uprawiana w Azji Południowej, w Malezji, w Chinach. Jest częstym składnikiem potraw kuchni azjatyckich. Ze względu na wysoką zawartość białka jest ważnym elementem kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Uważa się ją z jeden z najzdrowszych gatunków fasoli.

Złota fasola jest źródłem wielu substancji ważnych dla naszego organizmu. Zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9) oraz witaminy K, E, C i A. Jest też źródłem pierwiastków takich jak mangan, magnez, fosfor, żelazo, miedź, potas, cynk, selen i wapń. Fasola mung zawiera też błonnik, wpływający pozytywnie na pracę jelit i wspomagający odchudzanie.

Fasola mung jest lekkostrawna, wpływa korzystnie na wątrobę i woreczek żółciowy. Jest stosowana w leczeniu zatruć pokarmowych, zatruć pestycydami i ołowiem oraz owrzodzeń żołądkowo – jelitowych. Pomaga w leczeniu obrzęków, zwłaszcza kończyn dolnych, dzięki moczopędnemu działaniu redukuje poziom wody w organizmie. W medycynie chińskiej ceniona jest za swoje oczyszczające organizm właściwości i używana w zwalczaniu reumatyzmu.
 

Fasola mung a układ nerwowy

Wysoka zawartość kwasu foliowego (witamina B9) oraz manganu i magnesu powoduje, że fasolka mung pomaga osobom żyjącym w stresie i napięciu psychicznym. Może również pomóc osobom w depresji, gdyż stwierdzono, że przy tej chorobie występuje niski poziom kwasu foliowego. Fasola Mung jest również polecana dla kobiet planujących urodzenie dziecka i będących w ciąży. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wrodzonych wad cewy nerwowej u dzieci.  Fasolkę tę powinny też jeść osoby pijące dużo kawy, alkoholu, palące papierosy, zażywające kwas acetylosalicylowy i niektóre środki antykoncepcyjne, gdyż substancje te powodują zmniejszenie poziomu kwasu foliowego w organizmie.

Złota fasola a choroby układu krążenia

Fasola mung obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zawartość odpowiednich białek, polifenoli i polisacharydów sprawia, że nasiona tej fasoli wykazują działanie antyoksydacyjne w stosunku do cholesterolu LDL. Fasola mung pomaga też w walce z nadciśnieniem tętniczym. Zawarte w niej peptydy działają rozluźniająco na naczynia krwionośne, hamują też działanie ACE, enzymu, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi.

Fasola mung a nowotwory

Ze względu na wysoki poziom oligosacharydów i polifenoli, fasola mung uważana jest za żywność mającą działanie przeciwnowotworowe. Aktywność przeciwutleniająca tych związków chemicznych może powodować ochronę DNA przed uszkodzeniami i komórek ciała przed mutacją prowadzącą do nowotworów.

Fasola mung a cukrzyca

Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 lub szczególnie narażone na wystąpienie tej choroby powinny jeść fasolkę mung.  Zawarte w niej polifenole działają obniżająco na poziom cukru we krwi, zwiększają tolerancję na glukozę i wrażliwość komórek organizmu na insulinę.
 

Kiełki fasoli mung

Również kiełki fasoli mung mają wiele właściwości zdrowotnych, może nawet więcej niż sama fasola. Podczas kiełkowania rośnie zawartość witaminy C oraz wolnych aminokwasów w porównaniu z suchymi nasionami. W trakcie kiełkowania wzrasta również w nasionach fasoli mung zawartość polifenoli. Substancje te obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają chorobom układu krążenia i nowotworom. Kiełki zawierają też dużo witaminy K, która wspomaga układ krwionośny, zapobiega pękaniu naczynek, zaburzeniom krzepnięcia krwi i częstym krwotokom z nosa. W kiełkach znajdują się też witaminy z grupy B, witamina E, fosfor, cynk, mangan, miedź, magnez, żelazo, potas i selen. Kiełki fasoli mung są też bogatym źródłem białka i błonnika.

Autor: Redakcja Bakalie.com