Fasola mung w kosmetyce

Bakalie.com

Fasola mung nazywana też złotą fasolą jest znana ze swoich właściwości zdrowotnych i odżywczych. Na razie nie jest powszechnie stosowana w kosmetyce, jednak coraz częściej możemy znaleźć produkty, które ją zawierają.

 


Kosmetyki zawierające fasolę mung powstrzymują starzenie się skóry i symulują jej regenerację. Jest to spowodowane wysoką zawartością przyswajalnych przez skórę polifenoli i białek rozpuszczalnych w wodzie, które mają działanie antyoksydacyjne. Fasola mung pomaga też łagodzić objawy trądziku i stany zapalne skóry. Przyspiesza gojenie ran i zmniejsza pory. Dzięki obecności witaminy C sprzyja rozjaśnianiu blizn potrądzikowych i przebarwień. Ekstrakt ze złotej fasoli dodawany jest też do kosmetyków, gdyż zmniejsza on ryzyko wystąpienia podrażnień wywołanych np. przez konserwanty bądź retinol.

 


Fasolę mung do celów kosmetycznych możemy kupić w postaci proszku lub też przygotować taki sami w domu. W tym celu mielimy kilka łyżek suchej fasoli w młynku do kawy. Ze sproszkowanej fasoli możemy przygotować maseczkę, mieszając ją z jogurtem naturalnym, zieloną herbatą i miodem, czy nawet tonikiem kosmetycznym. Nakładamy na oczyszczoną twarz, po 20 minutach zmywamy i nakładamy krem nawilżający. Zmielona fasola może też być wykorzystana do mycia twarzy. Do tego celu rozrabiamy ją z wodą lub żelem do mycia twarzy. Jeżeli mamy problemy z trądzikiem, na problemowe miejsca możemy nałożyć odrobinę pasty przygotowanej z proszku z fasoli i olejku do twarzy. 


Autor: Redakcja Bakalie.com