Zakwaszenie organizmu – co jeść, czego unikać?

Bakalie.com

Zakwaszenie organizmu to dolegliwość, której ma bardzo nieprzyjemne skutki. Dlatego też warto znać jej przyczyny, składniki diety, które prowadzą do zakwaszania organizmu a także sposoby jak sobie z nim poradzić.

Najczęstszym objawem zakwaszenia organizmu jest szeroko pojęte osłabienie. Czujemy się bezsilni, ospali, mamy zimne stopy i dłonie a także uczucie wszechogarniającej rezygnacji. Warto zwrócić również uwagę na pot, gdyż jego intensywny zapach jak i kwaśny zapach moczu także mogą wskazywać na zakwaszenie organizmu. 

Zakwaszenie organizmu a zdrowie

Osoby z zakwaszonym organizmem bardzo często borykają się z problemami skórnymi. Część cierpi na trądzik i zmiany skórne, inni skarżą się na uciążliwe przesuszenie skóry. Zapach z ust jest nieprzyjemny jak również pojawia się nalot na języku. Bardzo często przy zakwaszeniu słabną paznokcie i włosy, oraz pojawia się próchnica. Wiele osób skarży się na bóle stawów, kości i mięśni.

Zakwaszenie organizmu ma także wpływ na przemianę materii oraz procesy trawienia. Bardzo częstym objawem tej dolegliwości są nieustające wzdęcia, zaparcia oraz bóle brzucha. Spada również odporność organizmu. Ponieważ wszystkie te objawy są ze sobą ściśle powiązane, osłabienie układu immunologicznego wiąże się z ryzykiem wystąpienia alergii, wysypek, nietolerancji pokarmowych. Osoby z zakwaszonym organizmem mają także wyraźne cienie pod oczami.

Co zakwasza organizm

Lista produktów zakwaszających organizm jest bardzo długa. Na jej czele stoi jednak cukier, nabiał oraz białka zwierzęce. Pozostałymi składnikami zakwaszającymi są: drożdże, pszenica, alkohol, kofeina, sól a także produkty wysoko przetworzone. Najlepszym sposobem sprawdzenia czy produkty, które spożywamy mają działanie kwasotwórcze czy zasadotwórcze jest wykorzystanie wskaźnika PRAL( Potential Renal Acid Load). Wskaźnik ten informuje czy określony składnik będzie obciążał kwasowo nerki czy jest dla nich bezpieczny.

Co odkwasza organizm

Chcąc odkwasić organizm powinniśmy zastosować dietę zasadową, bogatą w produkty alkalizujące. Dzięki takiej diecie łatwiej będzie nam przywrócić równowagę kwasowo – zasadową. Produkty o działaniu zasadotwórczym to przede wszystkim owoce i warzywa. Wśród owoców prym wiodą zdecydowanie cytrusy. Wskazane są także buraki, jabłka, seler, banany, sałata, melony oraz kiwi.

Jak uniknąć zakwaszenia organizmu?

Współczesny człowiek żyje szybko, ciągle się śpieszy i pędzi. Ma to swoje wyraźne odbicie również w naszym sposobie odżywiania. Z chęcią sięgamy po kawę dla podniesienia energii, szybką kanapkę z wędliną i wino dla rozluźnienia. Kiedy brakuje nam sił w trakcie dnia, zamiast wybrać owoc kupujemy czekoladowy batonik bądź słoną przekąskę. W ten sposób na własne życzenie zakwaszamy organizm, silnie go osłabiając. Często jest to spowodowane niewiedzą. Dbanie o równowagę kwasowo zasadową organizmu nie oznacza wcale, że musimy całkowicie wykluczyć z diety wymienione produkty. Wystarczy, że zachowamy proporcje 80:20. Jako 80 przyjmijmy owoce i warzywa zaś 20 pozostałe składniki. Jedząc kanapkę z szynką dodajmy do niej dużą ilość warzyw, zaś do tradycyjnego obiadu sporą część surówek.

Autor: Redakcja Bakalie.coma


Przepisy