Jabłka - wszystko czego o nich nie wiesz

Bakalie.com

Jabłka – owoc, który znamy od zawsze?

Jabłko – z czym nam się kojarzy? Dla wielu owoc ten zaliczany jest do smaków naszego kraju. W szczególności chętnie spożywamy je jesienią, zwłaszcza w formie kompotów, czy innego rodzaju przetworów. Jabłka to także niezastąpiony element kulinarny, bo przecież gdyby nie one nie byłoby ani szarlotki na ciepło, ani tym bardziej jabłecznika. Nie należy jednak zapominać o ich właściwościach zdrowotnych. Warto również dowiedzieć się nieco więcej na temat historii tych owoców, która kryje za sobą liczne ciekawostki.


Ciekawostki na temat jabłek

W samych Stanach Zjednoczonych rośnie ponad 2,500 odmian jabłoni. Co więcej jak donoszą statystyki, by spróbować owocu ze wszystkich odmian potrzeba by przeznaczyć na to 7 lat. Z kolei na całym świecie rośnie ponad 7,500 odmian jabłek, w tym wypadku na spróbowanie każdej odmiany potrzebowalibyśmy ok. 20 lat. Jabłka mogą różnić się pod względem wielkości, mogą mieć rozmiary wiśni, ale także dojrzałego grejpfruta. Wyżej wspomnieliśmy, że w Polsce wielu ludzi uznaje jabłka za narodowy produkt, tymczasem za oryginalne pochodzenie jabłek uznaje się centralną Azje. Dzikie gatunki jabłek występowały tam już zresztą tysiące lat temu. Z Azji Centralnej nasiona jabłek wędrowały Jedwabnym Szlakiem, i w pierwszej kolejności rozpowszechniły się w Persji i Grecji, a następnie dotarły do starożytnego Rzymu. Już w 6500 r. p. n. e ludzie jedli jabłka. W Chinach jabłko oznacza spokój (wymawia się jako ping).

Nauką zajmującą się odmianami w sadownictwie jest Pormologia. Jabłka mogą przetrwać nawet 100 lat. Zarówno w Grecji, jak i Rzymie istnieje wiele przypowieści mitologicznych z udziałem jabłek. Przykładowo pojawia się między innymi „jabłko niezgody”, które zostało przyznane przez Parysa Afrodycie – najpiękniejszej bogini. Znana jest również przypowieść opowiadająca o zdobyciu złotych jabłek z ogrodu Hesperyd. W tradycji Chrześcijańskiej jak wiemy jest to zakazany owoc Adama i Ewy. Obok berła i korony jabłko jest atrybutem władzy. Z kolei Big Apple (wielkie jabłko) to nazwa jednej z największych firm na świecie, której siedziba mieści się w Nowym Jorku.

Jabłka podobnie jak śliwki i gruszki należą do rodziny różowatych. By owoce te dojrzewały szybciej należy pozostawić je poza lodówką. Tuż po zerwaniu, jabłka warto posmarować specjalnym woskiem. Wówczas poprawia się nie tylko ich wygląd, ale i są chronione przed bakteriami. Spowalnia to również proces dojrzewania. Aby jabłonie wydały swój pierwszy owoc potrzeba ok. 5 lat.

Kolejna porcja statystyk. Średniej wielkości jabłoń może produkować tyle jabłek, by wypełnić dwadzieścia 42-kilogramowych skrzynek. Z kolei aby wyprodukować litr cydru potrzeba ok. 36 jabłek. Warto również dodać, że przeciętnie człowiek zjada ok. 65 jabłek rocznie. Jednak nie wszyscy mogą jeść jabłka. I wcale nie chodzi tu o konkretne zaburzenia trawienne a o lęk przed jabłkami zwany w medycynie Malusdomesticaphobią. W takim przypadku cierpiący w wyniku lęku nie mogą przełknąć choćby kawałka jabłka.Zawartość jabłka

Jabłka zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych, dlatego warto je bliżej przedstawić. Po pierwsze owoc ten zawiera cenne ilości błonnika, zdrowych tłuszczy i węglowodanów. Jeśli chodzi o witaminy to występują w nim: Witamina C, Tiamina, Ryboflawina, Niacyna, Witamina B6, Kwas Foliowy, Witamina A, Witamina E, czy Witamina K. W przypadku minerałów jabłka zawierają: wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor, potas, sód.

Właściwości dla zdrowia

Jabłka mają wiele cennych właściwości nie tylko dla zdrowia, ale i urody. W związku z tym warto wymienić chociaż 10 najważniejszych.

- pomocne przy niestrawnościach, zaparciach, biegunkach (szczególnie u dzieci), oraz chorobach wrzodowych (u dorosłych)

- zmniejszają wystąpienie raka jelita grubego

- zapobiegają miażdżycy i minimalizują ryzyko zawału

- ze względu na niską zawartość szkodliwych cukrów jabłka zalecane są przy diecie cukrzycowej

- wspierają pracę mózgu

- oczyszczają organizm z toksyn

- pomocne przy diecie odchudzającej

- działają nawilżająco i wygładzająco na skórę

- wzmacniają strukturę włosów

- regulują poziom cholesterolu we krwi

Rodzaje jabłek

Jak już zostało wyżej wspomniane na całym świecie istnieją tysiące różnych odmian jabłoni i jabłek. Warto jednak wymienić sobie te najpopularniejsze czyli: Antonówkę, Delikates, Galę, Jonagolde, Joanatana, Kroneleskę, Papierówkę, Rubinę, czy Szampionę, Wszystkie te odmiany charakteryzują się zarówno odmiennym smakiem, wyglądem, jak i pochodzeniem.

Jak jeść jabłka?

Większość z nas je jabłka na surowo. Jest to o tyle dobre, że większość cennych składników znajduje się właśnie w skórce tego owocu. Poza tym z jabłek można przygotować rozmaite przetwory (kompoty, dżemy, konfitury), czy ciasta. Jabłka często sprawdzają się jako dodatek do mięs i sałatek. Z nich również przyrządza się m.in.. ocet jabłkowy. W sklepach można kupić wiele rodzajów soków jabłkowych – należy jednak uważnie czytać etykiety, by nie zawierały one sztucznych konserwantów i dodatkowych ilości cukru.  

Autor: Redakcja Bakalie.com